Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Reforma zdravotnictví? Několik čísel pro začátek…

11.3.2005 13:21

Již jsem na tomto místě psal, že zdravotnictví a především jeho financování představují snad nejobtížnější problém ve fungování veřejného sektoru ve všech rozvinutých zemích a že žádná česká vláda nebyla doposud schopná se se zdravotnictvím systémověji zaobírat. Platí také často opakované tvrzení, že zdravotnictví je vystaveno všem typům tržních selhání, které ekonomie zná, a reforma zdravotnického systému je proto mimořádně obtížná.

Nicméně i ve zdravotnictví lze srovnávat a ze srovnání se poučit. Jak je na tom české zdravotnictví v mezinárodním srovnání, budeme-li srovnávat srovnatelné, tj. s podobnými zeměmi jako je Česká republika? České zdravotnictví je relativně drahé, zatímco my vydáváme na zdravotnictví necelých 8 % HDP, v Maďarsku je to 7 %, Polsku 6 % a v Estonsku 5,5 % HDP (data jsou za rok 2001).

V Česku je také nejvýraznější role státu. Státní výdaje tvoří 92 % všech výdajů na zdravotnictví, což nemá ve střední Evropě obdoby. Nejvíce se nám blížilo Slovensko, ale to přijalo reformy, které je směřují k zemím jako je Maďarsko či Slovinsko, kde stát kryje 75 % zdravotnických výdajů. V Polsku je to jen něco málo přes 70 % všech výdajů.

Taková výše výdajů představuje pro český stát výrazné břemeno: Téměř 15 % veřejných rozpočtů končí ve zdravotnictví, zatímco v Maďarsku a Polsku je to 11 %, a na Slovensku jen 9 %.

Proč je tomu tak? V Čechách jsme se na začátku 90. let rozhodli pro pojišťovny a doufali, že pojišťovny přinutí poskytovatele zdravotní péče poskytovat kvalitní a finančně únosné služby. Zapomněli jsme ovšem, že aby tohoto pojišťovny dosáhly, musí dostat do rukou nástroje jak efektivní léčbu vyžadovat. Pokud pojišťovny musí podepsat smlouvu s každým poskytovatelem zdravotní péče a musí proplatit všechno, co jim tento pošle, jejich zájem na efektivnosti systému je minimální.

Proto je například v Čechách nejvíce nemocničních lůžek na obyvatele na světě. Na sto tisíc obyvatel u nás připadá 1137 lůžek, zatímco v Maďarsku 800, Polsku 700, Slovinsku 500 a v celé „staré patnáctce EU“ jen něco málo přes 600 lůžek. K čemu, proboha, potřebujeme téměř dvojnásobek lůžek než ostatní země?

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
 • Výsledky
  13.3.2005 18:39

  Což takhle srovnat také výsledky? Proč k nám jezdí Slováci na operace i běžná vyšetření či porody (i když jako samoplátci a doplácejí i desítky tisíc za úkon)? Proč máme dvojnásobný počet vyléčených na onkologická onemocnění oproti Polsku (které je mimochodem v tomto ohledu jedno z nejhorších v Evropě)? Je to skutečně tak neefektivní, jak tvrdíte? Zajeďte se podívat do běžného špitálu na Slovensko a možná se budete divit. A chcete-li zdravotnictví ve "staré" EU - pak doporučuji Velkou Británii. Opravdu "zážitek"!
  Pavel
 • Reakce
  11.3.2005 16:02

  Mluvíte o Čechách nebo o České republice! To jste tak velcí nacionalisti, že ztotožňujete Čechy a Českou republiku nebo nevíte, že Česká republika se skládá i z jiných oblastí (zemí)!
  Čížek
 • K cemu tolik luzek?
  11.3.2005 15:18

  Ze by proto, ze mame nejvyssi "nemocnost".
  babula
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Oracle Corp (11/18 Q2, Aft-mkt)
Red Hat Inc (11/18 Q3, Aft-mkt)
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index