Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v roce 2004: nejnižší schodek desetiletí

Zahraniční obchod v roce 2004: nejnižší schodek desetiletí

04.02.2005 9:20
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Schodek zahraničního obchodu v prosinci dosáhl 7,6 miliard korun, což je poloviční hodnota ve srovnání s naším i průměrným očekáváním na trhu. Vzhledem ke skutečnosti, že prosinec měl o dva pracovní dny více než stejný měsíc předchozího roku je překvapením také relativně nízká dynamika vývozu, a zejména dovozu. Vývoz se meziročně zvýšil o 18,5 %, dovoz jen o 6,4 %. Celoroční saldo zahraničního obchodu činí pouze 20,6 mld. Kč. To je nejnižší hodnota od roku 1993. Například loni podobného schodku dosáhla obchodní bilance jen v prosinci.

Ve srovnání s předchozím měsícem se snížily dovozy, a tedy i schodky, u nerostných paliv a chemikálií. Zde se příznivě projevil pokles cen ropy a ropných produktů na světových trzích a posílení kurzu koruny v listopadu a prosinci. Celkový vliv změny směnných relací podle našeho odhadu činil v prosinci 2,5 mld. Kč, tj. nebýt změny vývozních a dovozních cen, bylo by prosincové saldo o tuto částku vyšší.

Největší vliv na pokles schodku zahraničního obchodu měl ovšem nízký dovoz strojů a dopravních prostředků. Zde došlo k meziročnímu zvýšení pouze o 2,0 %, což je vzhledem k dvoucifernému růstu v prvních třech čtvrtletích a vyššímu počtu pracovních dní negativní indikací vývoje domácí investiční poptávky v závěru loňského roku. Tento faktor stál i za listopadovým překvapivě příznivým saldem obchodní bilance a ovlivnil i říjnovou statistiku zahraničního obchodu. Vývoz strojů a dopravních prostředků stoupl o 19 %. To je sice příznivý výsledek, ale i zde došlo ve srovnání s předchozími měsíci ke zpomalení. Patrně se již začíná projevovat opětovné ochlazení hospodářského růstu v Německu.

Informace o prosincovém zahraničním obchodu zkompletovaly obrázek o některých složkách hrubého domácího produktu. Vývoz zboží se v posledním čtvrtletí patrně meziročně reálně zvýšil o 17,8 %, dovoz o 11,5 % a příspěvek k růstu HDP by měl být výrazně pozitivní. Ovšem nízký schodek zahraničního obchodu nemusí být vždy jednoznačně pozitivní informací. V našem případě k němu zřejmě výrazně přispělo zpomalení hrubé tvorby fixního kapitálu. Příspěvek investic k růstu HDP byl ve 4. čtvrtletí patrně výrazně nižší než v prvních třech kvartálech loňského roku.

V letošním roce očekáváme další mírné snížení schodku obchodní bilance na 15 mld. Kč. Reálné saldo by se podle našeho modelu mělo mírně prohloubit v důsledku méně příznivé ekonomické situace v Německu. Pokračující posilování kurzu koruny a zlepšování směnných relací by však mělo převážit.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data