Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lepší horší rozpočet

Lepší horší rozpočet

3.1.2005 16:46
Autor: David Marek

Napřed dobrá zpráva. Z ministerstva financí před chvílí přišla informace, že schodek státního rozpočtu v minulém roce dosáhl 93,5 miliard korun, což je o 22,1 miliardy méně, než bylo schváleno Poslaneckou sněmovnou (po úpravách). K nižšímu schodku přispěly zejména vyšší příjmy, jež převýšily schválenou hodnotu o 15 miliard korun. Nejvíce k tomu přispěla daň z přidané hodnoty. Základní sazba DPH sice letos klesla z 22 % na 19 %, daňové inkaso i cenovou hladinu ovšem výrazněji ovlivnily přesuny ze snížené pětiprocentní sazby do základní sazby. Přičteme-li zrychlení hospodářského růstu a obratu v obchodu, je vysvětlení zřejmé. Vyšší daňové sazby a chuť k utrácení podpořila také výběr spotřebních daní. Solidní růst mezd, i přes škrty 13. a 14. platů v nepodnikatelském sektoru, zase vedl k příznivému inkasu daně z příjmu právnických osob. Zrychlení růstu HDP v posledních dvou letech se příznivě projevilo také u inkasa firemních daní. Na straně výdajů si vláda pomohla seškrtáním pololetních odměn. 13. platy letos činily jen 10 % běžných měsíčních mezd, místo obvykle vyplácené poloviny platu. V případě 14. platů, vláda částečně ustoupila tlaku odborů a vyplácela čtvrtinu platu navíc. Podtrženo sečteno, nižší schodek státního rozpočtu je výsledkem zvýšení daní, rychlejšího hospodářského růstu a snížením platů ve státním sektoru. Tomu se souhrnně říká reforma veřejných rozpočtů.

Nyní ta horší zpráva. Pohled na celkové veřejné rozpočty po očištění čisté půjčky a dotace transformačním institucím ukazuje zvýšení deficitu na cca 123 miliard z předloňských 99 miliard, resp. v poměru k HDP z 3,9 % na 4,5 %. Klíčový ukazatel stability veřejných financí v ČR, cyklicky očištěné primární saldo veřejných rozpočtů, se podle našich výpočtů zhoršil z 3,0 % HDP na 3,3 % HDP. Tento ukazatel by se měl pohybovat v blízkosti nuly, neboť je již očištěn o vliv hospodářského cyklu. Odpadá tak srovnání s jakoukoli arbitrární úrovní, třeba třemi procenty HDP jako v případě maastrichtských kritérií a Paktu stability. Od rovnováhy se tedy české veřejné rozpočty v loňském roce vzdalovaly. Je jistě dobře, že se vláda, resp. pouze ministr financí, pokouší reformovat tuto oblast, bez tohoto úsilí by situace byla jistě horší, rozpočtová statistika ale ukazuje, že prozatím nastalo minimální zlepšení. A prozatím není důvod očekávat radikální obrat ani v letošní roce a dalších letech. Nezbude než přestat chodit kolem horké kaše, tj. sociálních dávek, penzijního systému a financování zdravotnictví. Zásadním reformám musí předcházet řádná diskuse, ale nebylo už deset let dost?


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.6.2018
15:29Má pořádání fotbalového mistrovství ekonomický smysl?
8:38Víkendář: Elon Musk a umění vysávat vládní peníze
16.6.2018
14:31Nová technologie může odepsat elektromobily a řešit problém s emisemi
7:39Víkendář: Z Evropy se stává Trumpův otloukánek, měla by se postavit na vlastní nohy
15.6.2018
22:03Wall Street ze strachu z nových cel zakončila týden v rudé barvě
18:15Avast vstupuje do indexu pražské burzy PX. Rebalance podrobně  
18:13Investujte do HUB VENTURES. Do světového fenoménu coworkingu
18:01Akcie Erste a CETV si drobně pomohou v regionálním indexu, naopak u ČEZ  
17:50Nové technologie jsou vidět všude. Jen ne tam, kde by to bylo nejvíce potřeba
17:44Komerční banka, a.s. - zveřejňuje informaci o změnách v představenstvu
17:26Americká cla pokazila konec týdne. Dolar ztratil na atraktivitě, ale většinu zisků drží  
17:00Členská základna ČSSD schválila vstup do vlády s hnutím ANO
16:07Karel Sokolovský: Banka, která má potenciál (video)
16:05Trump rozhodl o uvalení nových cel na čínské zboží
14:51Těžařům v Kongu odzvonila měděná léta
13:13Perly týdne: Itálie je silná a němečtější než Německo
12:21Adobe mírně překvapil, přepálené akcie to neohromilo (komentář analytika)  
10:50Faktory, které nejvíce ovlivňují dlouhodobou návratnost investic
10:49Trhy lehce v negativní náladě, koruně se stále nedaří. Téma obchodních válek je zpět  
10:45Po ránu se nedaří evropským bankám, Adidasu nahrává fotbal

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data