Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Privatizace přes kapitálový trh: Mýty a realita II.

Privatizace přes kapitálový trh: Mýty a realita II.

18.11.2004 15:14
Autor: 

Dnešní konference na výše uvedené téma byla vynikající nejen impresivní účastí zainteresovaných stran, ale i tím, že všichni přednášející společně a velmi jasně bořili klišé a schematičnost obklopující privatizaci prostřednictvím kapitálového trhu. Paradoxem je, že Finacial Times (FT) ve svém úterním článku „Cesky Telecom set for offering“ přichází s argumentací, o které jsem měl za to, že jsme ji všichni, včetně „tenderových“ fundamentalistů, opustili s odchodem letních teplot.

V článku předestřená argumentace nejen že explicitně dovozuje, že vláda se privatizací prostřednictvím kapitálových trhů vzdává příjmu zhruba okolo 15 miliard korun, ale dokonce tvrdí, že odhad této ztráty je založen na odhadech Patria Finance. Toto tvrzení je však v přímém rozporu nejen s našimi analýzami, ale i s tím, co celkem konzistentně opakujeme několik posledních měsíců:

1) Mýtus kontrolních prémií v případě privatizace CT do rukou strategického partnera s největší pravděpodobností zůstane mýtem nenaplněným, protože zájem strategických investorů není přesvědčivý a protože nutnost povinného odkupu bude působit i proti potenciální ochotě investorů platit strategickou prémii;

2) Daňové aspekty privatizace do rukou strategických a finančních investorů budou znamenat, že daňový příjem státu od CT se podle našich analýz může snížit asi o 10 – 15 miliard korun. Tato skutečnost zcela zneutralizuje nebo dokonce i převáží případný diskont prodeje CT prostřednictvím veřejných trhů;

3) Současné podmínky převládající na kapitálových trzích naznačují, že úplná privatizace bloku drženého státem prostřednictvím kapitálového trhu je podle našeho názoru realizovatelná nejen velmi rychle, ale také s minimálním diskontem, a navíc jistota dokončení takovéto transakce je relativně vyšší ve srovnání s komplikovaným a dlouhým postupem na privátních trzích;

4) Rychlost a zejména pak transparentnost umístění na kapitálový trh ve srovnání s organizovaným výběrovým řízením je řádově vyšší. Realizace takovéhoto prodeje by z hlediska vlády byla tedy nejen ekonomicky úspěšná, ale byla by skutečným důkazem snahy o zvýšení transparentnosti českého ekonomického prostředí; 5) Ať už vláda rozhodne jakkoli, je nanejvýš žádoucí, aby její rozhodnutí bylo rozhodnutím založeným na přesném a komerčně správném posouzení všech relevantních aspektů, a nikoli na schematické interpretaci několika klišé a omezené tuzemské privatizační zkušenosti s veřejnými trhy.

Úterní článek v FT však také poškodil jeden mýtus: mýtus o objektivnosti předního zahraničního tisku, který v předvečer rozhodnutí vlády o privatizaci CT neváhá podat jen částečný obraz reality a využívá z kontextu vytržené, neúplné informace. Autor článku nám na náš dotaz potvrdil, že řada výše zmíněných argumentů byla v původním znění uvedena, avšak ztratila se při redakčním krácení. Skutečnost, že tím byl zcela pozměněn i smysl statě, je alarmující u jakéhokoliv periodika, v případě FT je to skutečnost šokující. Lituji, že účastníci konference spolu s pozvánkou neobdrželi také kopii článku v FT jako krystalickou substanci důvodů, proč takováto konference byla potřebná.

Michael Jasanský, generální ředitel Patria Finance


Váš názor
 • :-)
  22.11.2004 10:35

  Zajimalo by me, jak jste dospeli k snizeni danoveho prijmu o 10-15 mld. Kc? To je snizeni zisku pred dani ve vysi 42-63 mld (bez diskontu). Vysvetleni prosim na email.
 • Váš názor byl zrušen
  19.11.2004 10:39

  Váš názor byl zrušen pro napadání společnosti Patria. Prosíme o věcné a korektní příspěvky. Pokud máte dojem, že jsme Vás tímto poškodili, napište nám na info@patria.cz
  janek
 • ad2)
  18.11.2004 17:30

  pokud stát dostane od ČT nižší daně , tak nechápu jak tato skutečnost zneutralizuje diskont (srážku) z prodejní ceny.Pokud to přeložím do češtiny=de facto říkáte, že stát dostane méně na daních o cca 10-15mld. toto nižší inkaso (tedy ztráta) má vyrovnat diskont (ztrátu),která vznikne mezi prodejní a tržní cenou (prodejní bude nižží).Zajímalo by mne, jak podle Vás, lze jednou ztrátou zrušit druhou.Dle mého utrpí ztrátu 2x.
  xox
  • ad xox)
   18.11.2004 19:55

   ...pleteš hrušky s jablkama, raději si dej uspory do banky a vyhni se akciím
   Jenik
 • A nakonec...
  18.11.2004 16:37

  ... ale vůbec až úplně nakonec - na prodeji přes BCPP vydělají OCP. :-)
  Kozina+
  • A nakonec...
   18.11.2004 18:46

   ... na prodeji přes BCPP vydělají OCP vcetne CSFB a Ceske Sporitelny ;-)
   MK
Aktuální komentáře
23.6.2018
6:35ČEZ po nejdelší valné hromadě v historii vyplatí dividendu 33 korun na akcii. Obměna dozorčí rady
22.6.2018
22:03Trump přidusil dnešní rally další hrozbou cel
18:15Ropný cyklus se bude točit dál, trend je v rukou nových technologií
17:29Více ropy a nová cla. Závěr týdne není nudný, euro klesá  
17:26Pegas s Kofolou PX do zeleného nevytáhly, výhružka Trumpa posílá automobilky níže  
17:20Co říká Pax Romana o dnešním světě
17:20Technická analýza: Eurodolar otestoval významný support, eurokoruna rezistenci
17:05Nová Trumpova hrozba: Zavedeme 20 % clo na všechna auta z EU
16:53ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe
15:34TOMA, a.s. - zpráva z Valné hromady červen 2018
14:54Dohoda OPEC: Produkce ropy stoupne jen mírně. Cena roste svižně už teď
14:40Technická analýza: Bod zlomu: V hlavní roli OPEC+
14:15Obuvnická firma Prabos rozšiřuje svou výrobu na Ukrajinu
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu
10:56Dopoledne se daří euru i koruně. OPEC jedná o produkci, cla zůstávají hrozbou  
10:23Roste Praha i Německo. Kofola dál sbírá ztráty, automobilky ustupují  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data