Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl: Zaměstnanost už roste, tempo růstu produkce klesá

Průmysl: Zaměstnanost už roste, tempo růstu produkce klesá

11.11.2004 9:30
Autor: 

Komentář doplněn
Průmyslová výroba v ČR se v září zvýšila o 0,5 % ve srovnání s předchozím měsícem, meziročně stoupla o 6,6 % (resp. o 8,8 % po očištění o kalendářní variace). Těžištěm růstu produkce zůstává výroba a kovů a kovodělných výrobků.

Podobně jako stavební sektor začal průmysl v 2. polovině letošního roku zpomalovat tempo růstu produkce. Od března do července byla meziroční tempa růstu dvouciferná. Důvodem nižšího růstu celkové průmyslové produkce je především výrazné zpomalení růstu ve výrobě elektrických a optických přístrojů a ve výrobě dopravních prostředků. V případě výroby elektrických a optických přístrojů dosahovaly meziroční přírůstky v březnu a červenci 20 až 40 procent. V září to bylo již jen 3,8 % a vysvětlení nízkou srovnávací základnou zde neplatí, neboť loni v září výroba v tomto odvětví klesla o 0,7 %. Výrobu v odvětví motorových vozidel zvyšuje především produkce dílů a příslušenství, neboť v ČR vznikla řada firem orientovaná na subdodávky pro západoevropský automobilový průmysl. Problém je v tom, že poptávka po automobilech prakticky v celé Evropě klesá, což negativně dopadá na západoevropské automobilky. Údaje o německé průmyslové výrobě to dokládají. Se západní Evropou jsou spjata i další odvětví. Podíl tržeb z přímého vývozu na celkových tržbách v průmyslu mírně přesahuje 50 %. Poslední data z eurozóny ovšem nejsou příliš povzbudivá. Průmyslová výroba v eurozóně v srpnu klesla o 0,6 % (výroba zboží dlouhodobé spotřeby o 2,6 %). V Německu se v srpnu i září snížila o 1,2 %. Dnes Destatis, německý statistický úřad, navíc oznámil, že tempo růstu HDP ve 3. čtvrtletí zpomalilo na 0,1 % z 0,4 % ve 2. kvartálu (mezičtvrtletní změny), resp. z 1,9 % na 1,3 % v případě meziročních změn.

Stabilní příspěvek k růstu průmyslové produkce nyní generuje pouze výroba kovů a kovodělných výrobků těžící ze silné poptávky v zahraničí i na domácím trhu.

Průmysl bývá v české ekonomice hlavním zdrojem změn nezaměstnanosti. V září se poprvé po třech letech zaměstnanost v průmyslu zvýšila. Ve srovnání s loňským zářím pracovalo v průmyslu o 1.300 osob více (0,1 %). Průměrná mzda vzrostla o 6,7 % (reálně o 3,6 %). Při zvýšení produktivity práce o 7,9 % se tak jednotkové mzdové náklady meziročně snížily o 1,1 %. Při opětovném zhoršení situace na západoevropských trzích je udržení či zvýšení konkurenceschopnosti poklesem jednotkových mzdových nákladů stěžejním faktorem.

David Marek, Patria Online


Váš názor
  • ECB
    11.11.2004 17:28

    Ale podle ECB silne EURO nema na rust evropske ekonomiky vliv.CHA CHA CHA
    dodo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Nezaměstnanost
10:30UK - Průmyslová výroba, m/m