Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankéřům se letos zvýší bonusy

Bankéřům se letos zvýší bonusy "jen" o 10 %...

7.10.2004 14:50
Autor: 

Nene, neradujte se. Výše uvedené tvrzení se vztahuje k bankéřům pracujícím na Wall Street a uvedených 10 % (věřte nebo nevěřte) představuje pouhou polovinu toho, co bankéři očekávali ještě v květnu. Důvodem tohoto poklesu je zejména pokles výnosů ve třetím čtvrtletí letošního roku – banky jako Morgan Stanley, Bear Stearns Co., Goldman Sachs Inc. nebo Lehman Brothers očekávají za 3Q/2004 pokles tržeb o 16 % proti průměru prvních dvou čtvrtletí. Jedná se o největší pokles od roku 1998, kdy Rusko vyhlásilo „default“ na svých dluhopisech a hedge fond LTCM téměř zkolaboval. Podle posledních průzkumů - mezi 89 oslovenými firmami - téměř jedna třetina očekává bonusy ve stejné výši jako v loňském roce, další třetina se ještě nerozhodla. 2 % firem čekají „výrazně vyšší“ bonusy. Naopak ti, kterých se to všechno nejvíce týká, zaměstnanci, očekávají bonusy o minimálně čtvrtinu větší než loni.

„Head trader“ s minimálně deseti lety zkušenosti dostane průměrně 1,4 milionu dolarů, ještě v květnu se však očekávání u podobných pozic pohybovala na hranici 1,6 milionu. Osm let zkušeností a titul „managing direktor“ přinese cca 825 000 dolarů (a ne předpokládaný 1 milion). Ti nejlepší se ale můžou těšit na bonusy výrazně přesahující jejich základní plat – vedoucí oddělení „fixed income“ u Morgan Stanley měl loni základní plat na úrovni 300 000 dolarů, jeho bonus však dosáhl 7,9 milionu dolarů. Vedoucí obchodování pro institucionální klienty u té samé banky měl základní plat 425 000 dolarů, jeho bonus byl však 6,9 milionu dolarů.

V letošním roce však také nepochybně dojde k hlubší diferenciaci nejenom mezi jednotlivými pracovníky, ale i mezi jednotlivými specializacemi. Zisky z firemního poradenství klesají s klesajícím počtem uzavřených transakcí. Za červen, červenec a srpen letošního roku byly uzavřeny transakce v objemu 454 miliard dolarů, za 6 měsíců tomuto období předcházejících však objem kompletovaných obchodů dosáhl 971 miliard. Čistý zisk z obchodování dosáhl u investiční banky Goldman Sachs ve třetím čtvrtletí 2,7 miliardy dolarů a proti druhému čtvrtletí poklesl o 26 %. Naopak výnosy z firemního poradenství (kde je Goldman Sachs jedničkou na trhu) zůstávají stále velmi neradostné.

Ani poplatky plynoucí bankám z prodeje nových emisí akcií si však nevedou nijak skvěle. V období třech měsíců končících 31. srpnem 2004 byly celosvětově prodány nové akcie v objemu 93,8 miliardy dolarů, v předchozích šesti měsících to ale bylo v objemu 201,4 miliardy dolarů. 22 IPO bylo v srpnu dokonce zrušeno.

Petr Žabža, Patria Direct

Zdroj: Bloomberg LP


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data