Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

07.09.2004 11:41
Autor: 

Slovensko:
Obchodovanie na dlhopisovom trhu bolo pomerne pokojné a výnosová krivka sa príliš nehýbala. V pondelok sa konala aukcia 3-ročných zerokupónových štátnych dlhopisov. Dopyt bánk dosiahol 8,47 mld. Sk, pričom ARDAL akceptoval 4,52 mld. Sk pri priemernom výnose 4,22 %. Oproti poslednej aukcii sa zvýšil o 15 bps. Z plánovaného objemu 40 mld. korún sa už podarilo predať bondy v objeme takmer 36 mld. Sk. Výsledok aukcie bol v súlade s trhovým očakávaním a výnosy na trhu sa po nej nezmenili. Bez zmeny zostal i dlhý koniec krivky. V tomto týždni by mohlo prísť k miernemu poklesu výnosov na krátkom konci a pri splatnostiach od 3 do 5 rokov. Dobré čísla HDP by mohli podporiť posilňovanie kurzu koruny a tak znovu oživiť úvahy o ďalšom znižovaní úrokových sadzieb.

Polsko:
Dluhopisový trh byl v minulém týdnu mimořádně stabilizovaný. Pondělní otevírací hodnoty byly 7,77%, 7,67% a 7,30% pro dvou, pěti a desetileté dluhopisy. Stejně jako na forexu i na trhu s dluhopisy byla nízká aktivita vzhledem k absenci Londýna. V pondělí a úterý tak výše výnosů zůstala prakticky nezměněna, situaci nezměnila ani inflační prognóza výboru pro měnovou politiku. Ta pouze upevnila názor účastníků trhu, že dojde k dalšímu agresivnímu růstu sazeb. Ve středu tak výnos dvouletého dluhopisu vzrostl o 5bps. Středeční aukce nových vládních dluhopisů (benchmarku) neměla na obchodování prakticky žádný dopad. Poptávka dosáhla 3,51 mld. PLN, aukce byla 1,3násobně přeupsána, průměrný výnos dosáhl 7,9%. Rozdíl ve výnosu mezi novým a stávajícím dluhopisem spočívá v rozdílném datu splacení. Ve čtvrtek výnosy dluhopisů mírně poklesly cca o 3bps po celé výnosové křivce, když byla inflační prognóza výboru označena za nadsazenou. V pátek zůstaly výnosy prakticky beze změn a trhy tak zavřel na úrovních 7,75%, 7,63% a 7,27%.

V nadcházejícím týdnu bude dluhopisový trh nejvíce ovlivněn zveřejněním výše HDP za druhý kvartál a případnými doprovodnými prohlášeními některého ze členů výboru pro měnovou politiku. Svou pozornost bude trh také věnovat údajům o růstu investic v zemi. I přes vysokou úroveň výnosů na krátkém konci křivky můžeme očekávat jejich další růst. Dlouhý konec budou podle našeho názoru stabilní a budou reagovat spíše na vývoj na vyspělých trzích.

Maďarsko:
Minulý týden se na trhu dluhopisů odehrál tradiční scénář, který charakterizuje obchodování před čtvrteční aukcí dluhopisů. Neboli ceny v první polovině týdne klesaly s tím jak si investoři připravovaly pozice před aukcí pětiletého a desetiletého vládního dluhopisu. Výnosy ve středním sektoru a na dlouhém konci výnosové křivky tak během úterý a středy vzrostly o X bps. Velmi dobrý výsledek aukce, který naznačil silnou poptávku (AKK v případě desetiletého dluhopisu navýšila nabídku o 5 mld. HUF), přivodil na trhu obrat, takže dluhopisy do konce týdne smazaly počáteční ztráty.

V tomto týdnu vidíme pro ceny několik rizikových faktorů: jednak forint by mohl mírně oslabit (viz předchozí odstavec), dále jednak budou zveřejněna nevyzpytatelná data týkající měsíčního výsledku veřejných rozpočtů a nakonec vývoj na vyspělých zahraničních trzích již nemusí být tak pozitivní jak tomu bylo až do minulého čtvrtku. Z tohoto důvodu tedy doporučujeme setrvávat na bezpečnějším – tj. na krátkém konci výnosové křivky.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka
13:09UNICAPITAL Invest VI a.s.: Pololetní zpráva

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data