Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jak se skutečně vede domácímu průmyslu II

1.9.2004 12:41
Autor: 

Z pohledu investovaného kapitálu v jednotlivých odvětvích je klíčový poměr mezi jeho návratností a požadovanou mírou návratnosti. Ten mimo jiné definuje tzv. EVA (detaily v již prezentovaných článcích zabývajících se touto tématikou).

Návratnost aktiv (pouze aproximující pro EVA relevantní ROIC, protože část aktiv je financována závazky z obchodního styku a jejich ekvivalenty - tj. součástí čistého pracovního kapitálu; či ještě lépe CFROIC) je prezentována v následujícím grafu (druhý graf), první graf ukazuje ROE, který je fcí ROIC a finanční páky (plus nákladu dluhového financování) společnosti:


Zdroj: MPO

Graf ukazuje jak jednotlivé pořadí odvětví, tak změny ROA v čase. Stejně jako u ROE je jeho vypovídací schopnost možno rozšířit rámcovou úvahou o podílu ROA (respektive ROIC) a požadované míry návratnosti. Pro akciový kapitál předpokládejme, že beta (průměr) všech odvětví průmyslu je 1 (nemusí to tak zdaleka být), rfr je 5 % a MRP 6 %. Požadovaná míra návratnosti relevantní pro porovnání s ROE (předpokládejme jeho rovnost s ROIC) celého průmyslu pak je na úrovni 11 % (ve skutečnosti by se v rámci zde použitého CAPM lišily odvětví právě v betě, nad rámec CAPM pak v dalších rizikových prémiích/diskontech).

Pro dluhové financování předpokládejme náklad (před zdaněním) 7 % a poměr dluhu na celkovém kapitálu 50 % (v tržních, ne účetních hodnotách). Celkový náklad kapitálu (bez zohlednění odpočitatelnosti úroků z daňového základu) nám pak vychází na úrovni 9 %. Ten pak je, při zvážení daňových popř. dalších technických vlivů, možno dát do souvislosti s prezentovaným ROA (předpokládejme jeho rovnost s ROIC) a udělat si obrázek i o tom, která odvětví pokrývají svůj náklad kapitálu a která nikoliv. To pak po zvážení růstového profilu dává obrázek i o tom, jaký je poměr účetní a ekonomické hodnoty kapitálu v nich investovaného.

Silnou vazbu mezi ROE a ROA (který je spolu z finanční pákou jeho determinantou) dokumentuje následující graf:


Zdroj: MPO

Vazbu mezi oběma ukazateli, která obecně vysvětlí v grafech uvedené rozdíly mezi vývojem ROE a ROA, můžeme kvantifikovat jako:

ROE = čistý zisk / vlastní jmění = celková aktiva / vlastní jmění * EBIT / celková aktiva * čistý zisk / EBIT

Alternativně lze místo ROA (celkových aktiv) použít investovaný kapitál (vlastní jmění + úročený dluh + rezervy), rozdělení lze explicitně doplnit o marže (zisky/tržbám), náklad dluhu, atd.

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Nezaměstnanost
10:30UK - Průmyslová výroba, m/m