Ani růst úrokových sazeb dnes korunu nepodpořil, měna padá o 15 haléřů na 31,92 Kč za euro. Eurodolarový trh bez významných kurzových změn, kurz koruny k dolaru tak kopíruje pokles koruny k euru – závěr na 26,39 Kč/USD.
Centrální banka sice zvýšila dle očekávání úrokové sazby o 25 bps, avšak korunu to nepodpořilo. Pouze jedna vlna nákupního zájmu vyzvedla naši měnu na denní maximum 31,74 Kč/EUR, poté však přišly už jen pády. Naposledy byla koruna takto slabá v závěru června tohoto roku.
Vládní tlak na ČNB se zvyšuje, ministerstvo průmyslu dnes její krok poměrně nevybíravým způsobem zkritizovalo. Zdá se tak, že nás čeká obvyklý hon za voliči spojený se snahou svalit vinu za hospodářský vývoj (MPO zřejmě očekává jeho zpomalení ?) na centrální banku. Prognózy přitom počítají s tím, že ekonomika v roce 2005 zrychlí tempo růstu nad 4 %, i když za zbytkem regionu zřejmě opět zaostaneme.
Rizika červencové inflační prognózy ČNB jsou prý vyrovnaná, tvrdí banka. Guvernér Tůma se rovněž zmínil, že je koruna příliš silná. Jde však o zopakování toho, co je řečeno v makroprognóze banky – totiž, že počítá s mírným posilování koruny z výchozí úrovně 32,0 Kč/EUR na celém predikčním horizontu. Je zřejmé, že kurz kolem 31,50 nebo 31,70 Kč za euro měsíc po zveřejnění prognózy zřejmě není „mírným“ posílením.
Domníváme se, že případné posílení české měny k euru by bylo v souladu s fundamenty. Poslední údaj o zahraničním obchodu byl velmi pozitivní, stejně tak růstové indikátory. Na otázku proč koruna neposiluje, přestože se její výnosy zvýšily a skončilo i období politické nestability, není jednoduché odpovědět. Koruna je poslední dobou především ve vleku regionálního sentimentu, sama nemá sílu se pohnout, a to zejména nahoru. Zlotý dnes oslabil o 1,5 % na 4,505 PZL/EUR, přestože národní banka včera zvedla sazby o 50 bps. Slovenská koruna potom oslabila až na 40,25 SKK/EUR, NBS jedná o úrocích v pondělí.
Prodejní příkazy na českou korunu přicházejí od zahraničních hráčů, kteří zřejmě redukují své pozice. V posledních dnech jsme zaznamenali velmi silné posílení dolaru k euru, investoři tak mají především spekulativní zájem o dolar a nikoliv o středoevropské měny. Dále není jasné, zda ČNB pokračuje i tento měsíc v rozpouštění výnosů z devizových rezerv na trhu. A na závěr, je možné, že vyschly některé toky kapitálu (například z fondů Phare) do ČR a že se znovu obnovily výplaty dividend do zahraničí. To ale zjistíme až se zpožděním z údajů o platební bilanci a statistiky ČNB.
Velmi silnou technickou úrovní je po překonání 31,85 kurz 32,00 Kč za euro. Signály o případném posílení koruny na trhu zatím neexistují. Zítra žádné ekonomické zprávy zveřejněny nebudou.
Prezident Fedu Alan Greenspan bude mít zítra projev přednášku v Jackson Hole. Dolar by mohl na jeho slova reagovat, očekává se optimismus ohledně americké ekonomiky. Kurz dolaru se dnes pohyboval v pásmu 1,2045 až 1,2125 USD/EUR, aktuálně 1,2095 USD za euro. Cena ropy je dnes opět nižší než včera. Zítra bude zveřejněna zpřesněná hodnota indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Důležitou technickou úrovní zůstává 1,2040 USD/EUR.
Radim Krejčí, Patria Online