Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“

Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“

13.07.2025 10:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Bankovní krize opakovaně způsobily reálné ekonomice vážné škody. Na stránkách VoxEU to připomíná Cyril Monnet se svými kolegy a prezentuje návrh na řešení tohoto problému. Ten by podle něj mohl být implementován ve Švýcarsku a jeho základem jsou i poplatky placené bankami za to, že v případě problémů by jim vláda poskytla pomoc.

Ekonomové připomínají, že ani Švýcarsko není vůči bankovním krizím imunní, po globální krizi v roce 2008 tak provedlo rozsáhlé regulační reformy a zavedlo nový rámec pro řešení problémů. Jejich cílem je snížit pravděpodobnost i závažnost budoucích bankovních krizí. Ovšem v roce 2023 země čelila dalšímu velkému šoku, „když strukturální slabiny v Credit Suisse jako jedné z nejstarších a nejvýznamnějších švýcarských bank vyvolaly prudkou ztrátu důvěry na trhu a masivní odliv likvidity.“

Tato krize vyvrcholila nouzovým převzetím Credit Suisse bankou UBS. V reakci na to Švýcarsko nyní zvažuje formální právní základ pro mechanismus poskytování likvidity bankám. Navrhovaný rámec je navržen tak, aby podpořil řádné řešení problémů každé systémově významné banky, která dosáhla bodu, kdy kolabuje. A zároveň „postrádá dostatečný kolaterál k získání přístupu k nouzové likviditě od Švýcarské národní banky (SNB)“.

V takovém krizovém scénáři by podle nového plánu federální vláda působila jako ručitel za potenciální ztráty z úvěrů SNB poskytnutých systémově významné bance. Tím by se se riziko plynoucí z neschopnosti banky splácet půjčky přesunulo ze SNB na vládu. Návrh předpokládá, že systémově významné banky budou platit roční poplatek vypočítaný na základě rizika. Ten bude kompenzací za potenciální poskytnutí vládní záruky a měl by „mírnit míru narušení hospodářské soutěže“. Ohledně poplatku návrh počítá s 0,07 až 0,21 miliardy CHF pro všechny švýcarské systémově významné banky dohromady. Byl by přitom účtován bez ohledu na to, zda bude záruka nakonec aktivována.

Očekávání podpory ze strany SNB a vlády „však může mít motivaci bank a povzbudit akcionáře a manažery k nadměrnému zadlužení a riziku. Veřejná pojistka likvidity tak může neúmyslně posílit problémy bank, které jsou příliš velké na to, aby selhaly. A přispět ke zvýšení finanční nestability.“ Pomoc v krizi sice obvykle neposkytuje akcionářům ani manažerům žádný přímý prospěch, ale k deformacím tržního prostředí dochází prostřednictvím snížených nákladů na externí financování. Pozice banky „příliš velké na to, aby selhala,“ totiž chrání držitele prioritních dluhopisů před ztrátami a umožňuje jim půjčovat za nižší úrokové sazby.

Tato implicitní dotace pro držitele dluhopisů snižuje náklady bank na financování a „zesiluje pobídky k provádění ziskových, ale společensky neefektivních investic.“ K tomu ekonomové dodávají: S využitím veřejně dostupných dat za rok 2022 a uplatněním konzervativních předpokladů o míře návratnosti a volatilitě aktiv odhadujeme, že UBS Group AG těžila z roční dotace prioritního dluhu ve výši přibližně 2,9 miliardy USD. To je poněkud méně oproti rozmezí uvedenému ve srovnatelných studiích.

Toto zjištění „zdůrazňuje potřebu regulačního rámce, který účinně řeší problémy spojené s nepřímými dotacemi.“ Jedním z přístupů je podle ekonomů zavedení kapitálových požadavků, čímž se zvýší odolnost vůči šokům a sníží se motivace k nadměrnému riskování. Další opatření zahrnují cílené daně nebo strukturální reformy, jako je rozdělení složitých bankovních skupin. Hlavním cílem těchto nástrojů musí být zmírnění morálního hazardu a náprava deformací vyplývajících z pozice „příliš velké na to, aby selhaly.“

Častým problémem je podle některých názorů ovšem to, že regulace a zejména kapitálové požadavky nutí banky spoléhat se na dražší zdroje financování, což může zvyšovat náklady úvěrů. Ovšem „empirické důkazy naznačují, že přísnější kapitálové požadavky mají jen malý negativní vliv na objemy úvěrů, ceny úvěrů nebo ziskovost bank. Naproti tomu existují silné důkazy o tom, že vyšší kapitálové standardy zlepšují finanční stabilitu.“ K tomu ekonomové zejména ve vztahu k UBS dodávají: Pro obnovení tržní disciplíny je nezbytná strategie zaměřená na budoucnost, jako jsou robustní kapitálové požadavky, důvěryhodné plánování řešení případné krize a obezřetná politika v oblasti odměňování.

 
 

Čtěte více:

Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
29.06.2025 10:09
Ekonom Scott Sumner se domnívá, že Velká recese roku 2008 nebyla primá...
Víkendář: Podceňovaná nabídková strana ekonomiky a inflační vývoj posledních let
05.07.2025 8:55
Tyler Cowen si jako hosta do svého podcastu přivedl Austana Goolsbeeho...
Víkendář: Záhadné snižování dostupnosti bydlení a umělá inteligence v centrálních bankách
06.07.2025 8:46
Tyler Cowen si jako hosta do svého podcastu přivedl Austana Goolsbeeho...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Bank of New York Mellon Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Blackrock Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:00Telefonaktiebolaget LM Ericsson (06/25 Q2)
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
12:45JPMorgan Chase & Co (06/25 Q2)
13:00Wells Fargo & Co (06/25 Q2)
13:30State Street Corp (06/25 Q2)
14:00Citigroup Inc (06/25 Q2)
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index