Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
„Vize sociálního státu ČSSD“ – ještě něco…

„Vize sociálního státu ČSSD“ – ještě něco…

13.08.2004 14:00
Autor: 

V minulém komentáři jsme diskutovali náznaky utváření názoru ČSSD na sociální stát, jeho fungování a efektivnost. Protože článek Oty Novotného, „spolupracovníka“ ČSSD, v MF Dnes obsahoval i některá další zajímavá tvrzení, ještě jednou s e k němu vracíme.

Kde existuje onen mýtický „neo-liberalismus“, který podle Novotného ruší sociální stát a privatizuje veřejné služby? Myslí tím ČSSD Spojené státy, kde Bushova administrativa zvyšuje státní výdaje a zavazuje se platit náklady na léky pro všechny důchodce? Nebo je to Velká Británie, kde se výdaje na státní zdravotnictví zvyšují rekordním tempem? Nebo je „neo-liberální“ Bernard Schröder, který od nezaměstnaných chce, aby aktivně hledali zaměstnání?

Ve skutečnosti jde spíše o to, jak nastavit parametry sociálního státu, který existuje všude, ať se nám to libí či ne. Má být nárok na dávky v nezaměstnanosti 3 měsíce, půl roku, nebo 2 roky? Mají být nemocnice soukromé? A co důchody – stejné pro všechny a nižší odvody, nebo „podle platu“ a vyšší odvody? Opět je třeba hledat odpovědi na takovéto otázky a ne vytvářet neexistující hrozby a vymezovat se vůči nim.

A konečně, v čem spočívá ona „evropská přidaná hodnota“ sociálního státu? Je v tom, že Evropané pracují mnohem méně než třeba Američané nebo Japonci? Nebo je ve vyšší nezaměstnanosti v Evropě? V pomalejším růstu ekonomiky? A nebo v malebné francouzské krajině, udržované díky desítkám miliard euro dotací?

A co to všechno znamená pro nás? Budeme se snažit přiblížit francouzskému modelu krátké pracovní doby, silného vlivu státu na ekonomiku, štědrých podpor zemědělců a opovrhování konkurenčních pravidel v rámci EU i světového obchodu? Nebo se vydáme směrem k „Špidlovu“ Švédsku s vysokými daněmi, ale s velkou otevřeností trhů a vysokou kvalifikací lidí? Nebo, bože chraň, k britskému modelu otevřené ekonomiky, relativně nízkých daní na příjmy (a závratně vysokých daní na benzín a cigarety) a státního zdravotnictví?

Pokud budeme jen obecně mluvit o „evropském modelu“, aniž bychom upřesnili, kterou z mnoha variant tohoto modelu máme na mysli, daleko se v diskusi nedostaneme. Ota Novotný říká, že politická integrace EU dává sociálnímu státu „větší šanci na přežití“. Myslí si tedy, že jinde než v integrované Evropě sociální stát nepřežije? V Rusku, USA nebo Japonsku nebude existovat státem financované zdravotnictví? Zruší či prodají tam všechny školy? A důchodce nechají umřít bez peněz?

Není to spíše tak, že politická integrace EU by mohla poskytnout sociálně demokratickým stranám v Evropě prostředek, jak nadefinovat sociální stát podle svých představ? Zkusme tedy být opět konkrétní. Bude tedy ČSSD pro harmonizaci sociálního systému v rámci EU? Bude pro jednotnou úpravu pracovní doby? A bude spíš pro 35 nebo pro 40 hodin práce týdně? To jsou relevantní otázky pro to, abychom mohli posoudit, zda je evropská integrace podle představ ČSSD dobrá či špatná pro ekonomiku.

Dokud nebudou zástupci ČSSD schopni odpovědět na výše položené otázky, zůstanou principy a ideje sociální demokracie stále stejně neurčité, jako jsou dnes. To by nás, nečleny ČSSD, nemuselo až tak moc trápit. Ostatní politické strany v ČR na tom ostatně nejsou o nic lépe, kromě tedy komunistů, protože ti vždycky vědí všechno. Ale dokud je to ČSSD, kdo určuje vývoj v této zemi, není její tápání jen její problém, ale je to problém nás všech.

Ondřej Schneider

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
  • Re: "V minulém komentáři jsme diskutovali náznaky"
    13.08.2004 14:37

    Takže oni nejsou jeden, oni jsou dva? :-) Jinak to, zda "mají být nemocnice soukromé" mI nepřipadá jako nějaká důležitá otázka. Soukromé nezakázat a zrovnoprávnit s veřejnými a po čase vyhodnotit (pokud bude co s čím). Pojištění pro případ ztráty výdělku (dávky v nezaměstnanosti) nejsou sociální dávkou, není proto důvod, proč by se v nich měl angažovat stát. Jedinou sociální dávkou jsou příspěvky poskytované adresně nemajetným. Přitom to technicky vzato nemusí být nevratné dary, ale můžou to být půjčky za solidární úrok (inflace, PRIBOR...).
    Kozina+
Aktuální komentáře
07.07.2025
10:38Škola není továrna na znalosti. MakroMixér s Radkem Sáblíkem, který boří stereotypy českého školství
9:30Průmysl jede dál, i když nerovnoměrně a s řadou otazníků…
9:09Trump tlačí na partnery k rychlým dohodám. Chce dohody do 9. července
8:57Rozbřesk: (Ne)dohoda na spadnutí aneb co EU zvládne dojednat s Trumpem do 9. července?
8:48Trump hrozí dalšími cly zemím s protiamerickými postoji, Čína dále omezuje dovoz z EU a futures jsou smíšené  
8:30Čína omezuje dovoz zdravotnických prostředků z EU. Reaguje na evropská omezení
6:31Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Výhled pro ekonomiku se zhoršil, ECB unikátně rychlejší než Fed  
06.07.2025
8:46Víkendář: Záhadné snižování dostupnosti bydlení a umělá inteligence v centrálních bankách
05.07.2025
8:55Víkendář: Podceňovaná nabídková strana ekonomiky a inflační vývoj posledních let
04.07.2025
16:57Česko ochromil výpadek proudu, zastavil dopravu i služby, schází se krizový štáb
16:23Analytický radar: Proč už se trhy nebojí Trumpa a kam s penězi v druhém pololetí
15:42Technická analýza: Amazon vyrovnal jarní pokles, nyní míří směrem na historická maxima
15:36Fiskální dominance v USA - jen finance fiction?
14:12Ceny nemovitostí v EU svižně zdražují, Česko zůstává výrazně nad průměrem
12:09Perly týdne: Přetrvávající americká výjimečnost a lepší výhled pro dolar
11:11Čína zavádí cla na brandy z EU až do výše 34,9 %, reaguje tak na evropská cla proti elektromobilům
10:49Evropské obchodování je nervózní kvůli clům i napětí s Čínou  
10:30Maloobchodní tržby v Česku v květnu zpomalily meziroční růst na 5,3 procenta
10:20Jan Bureš: Červnová inflace lehce vyšší, ČNB bude držet sazby stabilní do podzimu
9:14Rozbřesk: Šéf NBP - pokud data dovolí, můžem sazby snížit i v září

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
    9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
    9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
    11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y