Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna posílila o 50 haléřů k dolaru a 20 haléřů k euru … dolar zaznamenal výrazné ztráty k euru

Koruna posílila o 50 haléřů k dolaru a 20 haléřů k euru … dolar zaznamenal výrazné ztráty k euru

6.8.2004 17:36
Autor: 

Výrazné posílení k dolaru i k euru zaznamenala dnes česká měna, a to díky domácím ekonomickým faktorům i hektickému vývoji na eurodolarovém trhu. Obchodní bilance ČR skončila v červnu nečekaně v přebytku 0,9 miliardy korun a v USA v červenci došlo jen k nepatrnému nárůstu počtu nových pracovních pozic – dvě klíčové zprávy dne. Koruna končí se ziskem téměř 20 haléřů k euru na 31,57 Kč/EUR a 50 haléřů k dolaru – na 25,76 Kč/USD.

Razantnost kurzových pohybů na trzích nejlépe charakterizují připojené grafy. Kurz koruny k euru nejprve ráno pozitivně zareagoval na úspěchy českého zahraničního obchodu, přestože lze očekávat výrazné revize. Kurz posílil na 31,60 Kč/EUR, když ve čtvrtek večer zavíral na 31,76 Kč za euro. Čekalo se na sentiment na středoevropském trhu a na odpolední zprávy ze Spojených států. Forint začal posilovat, směrem nahoru se vydala také slovenská koruna, a tak české měně nestálo nic v cestě pustit se ve směru naznačeném ekonomickými fundamenty.

Do 14:30 hodin byl potom domácí trh velmi klidný, zato po zveřejnění informací o americké zaměstnanosti začaly trhy aktivně obchodovat. Dvoucentový propad dolaru k euru během několika okamžiků se naposledy uskutečnil 9. června. Ihned zareagoval kurz Kč/USD, kde koruna v momentě získala 40 haléřů a posílila přes psychologickou úroveň 26,00 Kč za dolar. Kurz Kč/EUR zareagoval na dění na trzích se zpožděním, avšak i zde je zřejmý nákupní zájem s tím, jak se investorům uvolňují prostředky dosud umístěné v dolarech.

Grafy: Vývoj Kč/EUR, Kč/USD a USD/EUR (zdroj: Reuters)

Příští týden bude plný domácích ekonomických zpráv, z nichž nejdůležitější bude už v pondělí inflace a nezaměstnanost, dále v týdnu průmyslová výroba, běžný účet platební bilance a index cen průmyslových výrobců. Domníváme se, že koruna aktuálně narazila na významnou úroveň rezistence kolem 31,55 Kč za euro. Oslabit zpátky k 31,80 Kč/EUR by již neměla, a to vzhledem k změně sentimentu v celém regionu, posledním domácím ekonomickým a politickým zprávám a vývoji eurodolaru. Naopak nevylučujeme pokus o posílení přes 31,50 Kč/EUR.

Dnešní zpráva z trhu práce se pro dolar stala skutečně přelomovou. Prudký propad umocněný proražením několika stop-loss úrovní se bude americké měně jen obtížně vyrovnávat. V podstatě jde o posun z pásma 1,2000 až 1,2100 do pásma 1,2200 až 1,2300 USD/EUR. V úterý však bude Fed rozhodovat o sazbách, do dneška se očekávalo, že centrální banka nezaváhá se zvýšením úrokových sazeb o 25 bps. Tyto spekulace přitom dostaly těžkou ránu a investoři se obávají, že zvýšení dolarových výnosů bude odsunuto na září (více o výhledu pro kurz dolaru ZDE).

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
  • Obchodni bilance
    6.8.2004 19:00

    Obchodni bilance skoncila cekane v plusu, ale bohuzel velmi malo, coz zatim vetsi posileni koruny neumoznuje.
    J Baltazar
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data