Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský hospodářský prostor

Evropský hospodářský prostor

04.06.2004 12:54
Autor: 

Ti z vás, kdo už se podívali na českou on-line verzi Úředního věstníku Evropské unie (http://europa.eu.int/eur-lex/cs/search/search_oj.html - obdoba české Sbírky zákonů), mohli zjistit, že většina nařízení či směrnic, které je zajímají, nese v podtitulu označení „Text s významem pro EHP“. Tato poznámka připomíná, že Česká republika se přistoupením k Evropské unii stala mj. součástí Evropského hospodářského prostoru. Co to znamená ?

Evropský hospodářský prostor byl založen Dohodou z Porta (uzavřené v roce 1992 a platné od 1.1.1994) mezi Evropským společenstvím a členskými státy Evropského sdružení volného obchodu (ESVO, angl. EFTA). ESVO je zóna volného obchodu, tedy zóna bez celních a obdobných bariér mezi jejími členy. Bylo založeno r. 1960 z iniciativy Spojeného království Velké Británie v době, kdy Charles de Gaulle bránil přijetí Spojeného království do EHS. Většina jeho členů postupně přestoupila do ES, takže dnes jsou jeho členy Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko. Švýcarsko však není součástí EHP, protože Dohodu z Porta odmítlo v referendu v roce 1992.

EHP přebírá z ES čtyři svobody společného trhu (volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a osob) a pravidla hospodářské soutěže. Aby mohla platit shodná pravidla u těchto svobod pro celý EHP, mají členové ESVO možnost podílet se na vytváření příslušných právních aktů. Závaznost takto (v budoucnu) vydávaných aktů ES pro členy ESVO předpokládá sama Dohoda o EHP. Dále jsou v působnosti EHP nejrůznější doprovodné politiky v oblastech jako např. výzkum a vývoj, statistika, vzdělání, sociální politika, životní prostředí, ochrana spotřebitele, cestovní ruch, podpora malých a středních podniků, kultura, informační a audiovizuální služby. Jelikož ESVO je pouhou zónou volného obchodu a nikoliv celní unií (jež má i společný celní sazebník), nemá ESVO s ES ani společnou obchodní politiku, ani politiku zemědělskou či rybolovnou.

Dohoda o EHP je podle čl. 300/7 Smlouvy ES závazná pro členy EU, nyní tedy i pro Českou republiku, přičemž její porušení se považuje za porušení Smlouvy ES sankcionovatelné Evropským soudním dvorem.

Pavel Svoboda
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka
13:09UNICAPITAL Invest VI a.s.: Pololetní zpráva

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data