Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský hospodářský prostor

Evropský hospodářský prostor

4.6.2004 12:54
Autor: 

Ti z vás, kdo už se podívali na českou on-line verzi Úředního věstníku Evropské unie (http://europa.eu.int/eur-lex/cs/search/search_oj.html - obdoba české Sbírky zákonů), mohli zjistit, že většina nařízení či směrnic, které je zajímají, nese v podtitulu označení „Text s významem pro EHP“. Tato poznámka připomíná, že Česká republika se přistoupením k Evropské unii stala mj. součástí Evropského hospodářského prostoru. Co to znamená ?

Evropský hospodářský prostor byl založen Dohodou z Porta (uzavřené v roce 1992 a platné od 1.1.1994) mezi Evropským společenstvím a členskými státy Evropského sdružení volného obchodu (ESVO, angl. EFTA). ESVO je zóna volného obchodu, tedy zóna bez celních a obdobných bariér mezi jejími členy. Bylo založeno r. 1960 z iniciativy Spojeného království Velké Británie v době, kdy Charles de Gaulle bránil přijetí Spojeného království do EHS. Většina jeho členů postupně přestoupila do ES, takže dnes jsou jeho členy Island, Lichtenštejnsko, Norsko a Švýcarsko. Švýcarsko však není součástí EHP, protože Dohodu z Porta odmítlo v referendu v roce 1992.

EHP přebírá z ES čtyři svobody společného trhu (volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a osob) a pravidla hospodářské soutěže. Aby mohla platit shodná pravidla u těchto svobod pro celý EHP, mají členové ESVO možnost podílet se na vytváření příslušných právních aktů. Závaznost takto (v budoucnu) vydávaných aktů ES pro členy ESVO předpokládá sama Dohoda o EHP. Dále jsou v působnosti EHP nejrůznější doprovodné politiky v oblastech jako např. výzkum a vývoj, statistika, vzdělání, sociální politika, životní prostředí, ochrana spotřebitele, cestovní ruch, podpora malých a středních podniků, kultura, informační a audiovizuální služby. Jelikož ESVO je pouhou zónou volného obchodu a nikoliv celní unií (jež má i společný celní sazebník), nemá ESVO s ES ani společnou obchodní politiku, ani politiku zemědělskou či rybolovnou.

Dohoda o EHP je podle čl. 300/7 Smlouvy ES závazná pro členy EU, nyní tedy i pro Českou republiku, přičemž její porušení se považuje za porušení Smlouvy ES sankcionovatelné Evropským soudním dvorem.

Pavel Svoboda
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC