Dne 4. května 2004 Evropská komise vydala tzv. „Green Paper“, jehož cílem je vyvolat diskusi ohledně pojmu, který v poslední době stále více získává na popularitě a jehož uspokojivý překlad do češtiny nebyl prozatím nalezen. Jedná se o tzv. „public-private partnership“.
Pojem „public-private partnership“ není v právních předpisech Evropské Unie definován. Obvykle se pod tímto pojmem rozumí forma dlouhodobé spolupráce veřejnoprávního a soukromoprávního subjektu, přičemž charakteristickým rysem této spolupráce je dohoda subjektů o specifické formě financování společného projektu. Cílem projektů je uspokojování potřeb veřejného zájmu v oblastech jako jsou doprava, síťová odvětví, odpadové hospodářství, vzdělávání, rozvoj infrastruktury apod. Po právní stránce se může jednat o čistě smluvní ujednání mezi veřejnoprávním a soukromoprávním subjektem nebo o komplex smluv, mnohdy i poměrně složitý, např. i se zapojením financujících institucí, subdodavatelů apod. nebo i o společný podnik veřejnoprávního a soukromoprávního subjektu založený za účelem realizace cílového projektu.
K otevření diskuse vydáním tzv. „Green Paper“ byla Evropská komise vedena nejasnou právní povahou ujednání typu public-private partnership zejména ve vztahu k povinnosti veřejnoprávních subjektů postupovat v souladu s evropskými směrnicemi o veřejných zakázkách. Přitom o ujednání typu public-private partnership roste zájem jak ve veřejném sektoru, tak i u subjektů patřících do soukromé sféry. A jelikož projekty, které se prostřednictvím public-private partnership realizují, jsou projekty veřejného zájmu, jde stávající situace i ke škodě široké veřejnosti.
Určitý posun vpřed již ovšem byl učiněn, když nová směrnice 2004/18/EC o koordinaci postupů při zadávání veřejných smluv na práce, dodávky a služby zavádí tzv. soutěžní dialog. Tento nový právní institut bude možné využít v situacích, kdy zadavatel neumí přesně stanovit technická kritéria určité dodávky nebo její právní nebo finanční rámec. Takovýto rámec nebo technická kritéria budou identifikována uchazeči a zadavatelem v průběhu soutěžního dialogu. Směrnice má být členskými státy EU implementována do jejich vnitrostátních právních řádů nejpozději do 31. ledna 2006,
Evropská komise si od Green Paper slibuje shromáždění názorů, stanovisek a informací o public-private partnership tak, aby mohla přistoupit k přijetí vhodného řešení. Možnosti se různí a mohou zahrnovat ponechání současného stavu s odkazem na brzké využití tzv. soutěžního dialogu až po přijetí zcela nové směrnice o public-private partnership. Vzhledem k tomu, že i v České republice se v poslední době množí hlasy volající po financování či spolufinancování veřejných projektů ze soukromých zdrojů, bude pro české zákonodárce jistě vývoj diskuse o public-private partnerships na evropské úrovni zajímavé sledovat, případně se jím i inspirovat.
Eva Buchová
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)
Důležité upozornění Weinhold Legal