Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mýtus jménem public-private partnership

Mýtus jménem public-private partnership

24.05.2004 13:52
Autor: 

Dne 4. května 2004 Evropská komise vydala tzv. „Green Paper“, jehož cílem je vyvolat diskusi ohledně pojmu, který v poslední době stále více získává na popularitě a jehož uspokojivý překlad do češtiny nebyl prozatím nalezen. Jedná se o tzv. „public-private partnership“.

Pojem „public-private partnership“ není v právních předpisech Evropské Unie definován. Obvykle se pod tímto pojmem rozumí forma dlouhodobé spolupráce veřejnoprávního a soukromoprávního subjektu, přičemž charakteristickým rysem této spolupráce je dohoda subjektů o specifické formě financování společného projektu. Cílem projektů je uspokojování potřeb veřejného zájmu v oblastech jako jsou doprava, síťová odvětví, odpadové hospodářství, vzdělávání, rozvoj infrastruktury apod. Po právní stránce se může jednat o čistě smluvní ujednání mezi veřejnoprávním a soukromoprávním subjektem nebo o komplex smluv, mnohdy i poměrně složitý, např. i se zapojením financujících institucí, subdodavatelů apod. nebo i o společný podnik veřejnoprávního a soukromoprávního subjektu založený za účelem realizace cílového projektu.

K otevření diskuse vydáním tzv. „Green Paper“ byla Evropská komise vedena nejasnou právní povahou ujednání typu public-private partnership zejména ve vztahu k povinnosti veřejnoprávních subjektů postupovat v souladu s evropskými směrnicemi o veřejných zakázkách. Přitom o ujednání typu public-private partnership roste zájem jak ve veřejném sektoru, tak i u subjektů patřících do soukromé sféry. A jelikož projekty, které se prostřednictvím public-private partnership realizují, jsou projekty veřejného zájmu, jde stávající situace i ke škodě široké veřejnosti.

Určitý posun vpřed již ovšem byl učiněn, když nová směrnice 2004/18/EC o koordinaci postupů při zadávání veřejných smluv na práce, dodávky a služby zavádí tzv. soutěžní dialog. Tento nový právní institut bude možné využít v situacích, kdy zadavatel neumí přesně stanovit technická kritéria určité dodávky nebo její právní nebo finanční rámec. Takovýto rámec nebo technická kritéria budou identifikována uchazeči a zadavatelem v průběhu soutěžního dialogu. Směrnice má být členskými státy EU implementována do jejich vnitrostátních právních řádů nejpozději do 31. ledna 2006,

Evropská komise si od Green Paper slibuje shromáždění názorů, stanovisek a informací o public-private partnership tak, aby mohla přistoupit k přijetí vhodného řešení. Možnosti se různí a mohou zahrnovat ponechání současného stavu s odkazem na brzké využití tzv. soutěžního dialogu až po přijetí zcela nové směrnice o public-private partnership. Vzhledem k tomu, že i v České republice se v poslední době množí hlasy volající po financování či spolufinancování veřejných projektů ze soukromých zdrojů, bude pro české zákonodárce jistě vývoj diskuse o public-private partnerships na evropské úrovni zajímavé sledovat, případně se jím i inspirovat.

Eva Buchová
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.03.2021
8:50Evropské akciové futures jsou otočené dolů, euro roste. VIG oznámila výsledky  
8:38Reuters: Pandemie v evropských městech zastavila rozmach Airbnb
8:27Čistý zisk VIG loni klesl o 30 %, nedosáhl na odhady
6:07Jak na jeden z nejslibnějších, ale málo využívaných nástrojů MMF?
08.03.2021
22:30Smíšený úvod týdne na trzích v USA, dividendové akcie zpět v kurzu?  
17:38Amerika se těší na peníze od vlády a přidává se k evropskému růstu  
17:37Irelevantní nerovnost v bohatství?
17:25McAfee prodá podnikovou divizi za čtyři miliardy USD
17:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení pravidel rozhodování per rollam
16:43DuPont koupí za 2,3 miliardy USD firmu Laird Performance
16:15Bloomberg: Tesla buduje v Texasu obrovskou baterii. Tajně
14:51Týdenní výhled: Výnosy a inflační očekávání dál v centru dění, Fed riskuje, že zůstane za křivkou  
13:24Investiční tip IAG: Slibné transatlantické trasy  
12:04Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvyšší za rok
11:48Dimon: Investování se musí učit, obligace bych si nekoupil
11:47Evropské akcie si drží zisky vedle klesající Asie a Ameriky  
10:47Britská firma Deliveroo hodlá vstoupit na londýnskou burzu
10:39Petr Dufek: Rychlý růst mezd v časech lockdownu (?)
9:48SAB Finance a.s.: Oznámení o rozhodování valné hromady mimo zasedání (per rollam) včetně návrhů rozhodnutí
9:47Mall.cz údajně zvažuje vstup na burzu, v úvahu připadá i Praha

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Continental AG (12/20 Q4, Bef-mkt)
Domino's Pizza Group PLC (12/19 Q4, Bef-mkt)
0:50JP - HDP, q/q
7:00Deutsche Post AG (12/20 Q4)
7:00Dufry AG (12/20 Q4)
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
11:00EMU - HDP, q/q