Komentář doplněnObrat v maloobchodním prodeji v březnu ve srovnání s předchozím měsícem reálně klesl o 0,7 %. Meziročně se zvýšil o 3,1 %, v celém 1. čtvrtletí ovšem pouze o 1,4 %, což představuje výrazné zpomalení z loňského pětiprocentního růstu. Dnešní údaje přináší další důležitou indikaci vývoje českého hospodářství na začátku letošního roku. Je zřejmé, že spotřeba domácností, coby hlavní zdroj růstu HDP, ztrácí na síle.
Březnový maloobchod zachránily dva pracovní dny navíc a výrazný růst tržeb prodeje textilu a obuvi (+9,1 %). Česká společnost letos patrně hromadně mění šatník. Serióznější argumentací je příznivý cenový vývoj. V březnu se ceny tohoto sortimentu v průměru meziročně snížily o 4,4 %, což je největší pokles mezi jednotlivými skupinami spotřebního koše. Pohled na údaje o průmyslové výrobě ukazuje, že z rostoucí domácí poptávky po oděvech neprofituje domácí textilní průmysl a dovozci.
„Substituční efekt“ funguje také v případě zařízení a potřeb pro domácnosti, kde se tržby meziročně zvýšily o 6,1 %. V obdobné skupině ve spotřebním koši ceny ve stejném měsíci meziročně klesly o 2,0 %.
Zajímavým momentem je téměř patnáctiprocentní růst tržeb ve stánkovém prodeji. ČSÚ tento fakt vysvětluje blížícími se Velikonocemi. Jenže ty letos byly až 12. dubna. Asi v tom bude i něco jiného. Že by přicházelo obrození tržnic v režii asijských obchodníků? Zato „sekáče“ už neletí. Prodej použitého zboží meziročně klesl o 13,9 %. Stejně tak už dříve důvěřivý český spotřebitel nenaletí soutěžím s „jistou“ výhrou při koupi zboží přes zásilkový obchod. Tržby u této formy prodeje klesly o 12,1 %.
Ceny ovlivnily také poptávku po naftě a benzínu. Ceny ropy a ropných produktů zahájily ofenzívu právě v březnu. Brent po dlouhé době vyšplhal k 25 dolarům za barel. Dovozní ceny podpořila v růstu také korekce kurzu dolaru, tj. jeho posílení vůči ostatním měnám včetně koruny. Výsledkem bylo tříprocentní zdražení Naturalu 95. Nafta u českých benzínek podražila dokonce o 4,7 %. A tak zatímco v prvních dvou měsících letošního roku tržby z prodeje pohonných hmot reálně vzrostly o 6,1 %, po březnovém zdražování již jen o 2,0 %.
Složitá je situace na automobilovém trhu. Tržby z prodeje automobilů klesly o 0,4 %. A to situaci patrně zachraňují autobazary a jiné formy prodeje ojetých automobilů, neboť podle statistik Svazu dovozců automobilů prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů v březnu meziročně klesl o 15 %.
Vývoj maloobchodních tržeb bývá jednou z nejbližších indikací vývoje spotřebitelské poptávky. Data za první kvartál ukazují, že letos se „utahují opasky“. Po loňských nájezdech domácností na nákupní centra, letos rostou jejich útraty podstatně pomaleji. Příčiny jsou zřejmé: pomalejší růst mezd, rostoucí nezaměstnanost a vyšší odvody do státní pokladny díky zvýšení spotřebních daní a změnám v DPH. Protože tyto faktory budou působit i po zbytek letošního roku, očekáváme v letošním roce reálné zvýšení maloobchodních tržeb jen o 2,3 % po loňském pětiprocentním růstu.
David Marek, Patria Online