Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V Čechách a na Moravě se opět utahují opasky - maloobchodní tržby v 1. čtvrtletí rostou jen o 1,4 %

V Čechách a na Moravě se opět utahují opasky - maloobchodní tržby v 1. čtvrtletí rostou jen o 1,4 %

18.5.2004 9:27
Autor: 

Komentář doplněn
Obrat v maloobchodním prodeji v březnu ve srovnání s předchozím měsícem reálně klesl o 0,7 %. Meziročně se zvýšil o 3,1 %, v celém 1. čtvrtletí ovšem pouze o 1,4 %, což představuje výrazné zpomalení z loňského pětiprocentního růstu. Dnešní údaje přináší další důležitou indikaci vývoje českého hospodářství na začátku letošního roku. Je zřejmé, že spotřeba domácností, coby hlavní zdroj růstu HDP, ztrácí na síle.

Březnový maloobchod zachránily dva pracovní dny navíc a výrazný růst tržeb prodeje textilu a obuvi (+9,1 %). Česká společnost letos patrně hromadně mění šatník. Serióznější argumentací je příznivý cenový vývoj. V březnu se ceny tohoto sortimentu v průměru meziročně snížily o 4,4 %, což je největší pokles mezi jednotlivými skupinami spotřebního koše. Pohled na údaje o průmyslové výrobě ukazuje, že z rostoucí domácí poptávky po oděvech neprofituje domácí textilní průmysl a dovozci.

„Substituční efekt“ funguje také v případě zařízení a potřeb pro domácnosti, kde se tržby meziročně zvýšily o 6,1 %. V obdobné skupině ve spotřebním koši ceny ve stejném měsíci meziročně klesly o 2,0 %.

Zajímavým momentem je téměř patnáctiprocentní růst tržeb ve stánkovém prodeji. ČSÚ tento fakt vysvětluje blížícími se Velikonocemi. Jenže ty letos byly až 12. dubna. Asi v tom bude i něco jiného. Že by přicházelo obrození tržnic v režii asijských obchodníků? Zato „sekáče“ už neletí. Prodej použitého zboží meziročně klesl o 13,9 %. Stejně tak už dříve důvěřivý český spotřebitel nenaletí soutěžím s „jistou“ výhrou při koupi zboží přes zásilkový obchod. Tržby u této formy prodeje klesly o 12,1 %.

Ceny ovlivnily také poptávku po naftě a benzínu. Ceny ropy a ropných produktů zahájily ofenzívu právě v březnu. Brent po dlouhé době vyšplhal k 25 dolarům za barel. Dovozní ceny podpořila v růstu také korekce kurzu dolaru, tj. jeho posílení vůči ostatním měnám včetně koruny. Výsledkem bylo tříprocentní zdražení Naturalu 95. Nafta u českých benzínek podražila dokonce o 4,7 %. A tak zatímco v prvních dvou měsících letošního roku tržby z prodeje pohonných hmot reálně vzrostly o 6,1 %, po březnovém zdražování již jen o 2,0 %.

Složitá je situace na automobilovém trhu. Tržby z prodeje automobilů klesly o 0,4 %. A to situaci patrně zachraňují autobazary a jiné formy prodeje ojetých automobilů, neboť podle statistik Svazu dovozců automobilů prodej nových osobních a lehkých užitkových automobilů v březnu meziročně klesl o 15 %.

Vývoj maloobchodních tržeb bývá jednou z nejbližších indikací vývoje spotřebitelské poptávky. Data za první kvartál ukazují, že letos se „utahují opasky“. Po loňských nájezdech domácností na nákupní centra, letos rostou jejich útraty podstatně pomaleji. Příčiny jsou zřejmé: pomalejší růst mezd, rostoucí nezaměstnanost a vyšší odvody do státní pokladny díky zvýšení spotřebních daní a změnám v DPH. Protože tyto faktory budou působit i po zbytek letošního roku, očekáváme v letošním roce reálné zvýšení maloobchodních tržeb jen o 2,3 % po loňském pětiprocentním růstu.

David Marek, Patria Online


Váš názor
  • žádné dobré vyhlídky
    18.5.2004 11:54

    Nechci být škarohlíd, ale situace u nás se začne podobat slovenské. Taky slušný statistický růst, ale realné zbrždění, či dokonce pokles spotřeby domácností. Nezaměstnanost de facto neovlivněná, spolu s růstem inflace ( změny nepřímých daní, plus ropa a její cena v letní sezoně).
    Arnold
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data