Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stop-loss příkazy posílají korunu o 30 haléřů níže - na 32,83 Kč za euro

Stop-loss příkazy posílají korunu o 30 haléřů níže - na 32,83 Kč za euro

28.04.2004 17:05
Autor: 

komentář doplněn (v 19:04)
Koruna v závěru obchodní seance prudce oslabuje k euru i americkému dolaru. Ve srovnání s ranním úvodem zeslábla o bez mála 30 haléřů, když se dotkla 32,83 Kč za euro. Znehodnocení k americkému dolaru je navíc umocněno obratem ve vývoji eurodolaru - prudším růstem USD k euru – kurz tak v jednu chvíli klesal dokonce o 40 haléřů na 27,72 Kč/USD.

Při nižší likviditě na domácím trhu došlo dnes k několikanásobnému překonání stop-loss úrovní, nejprve kolem 32,56, poté následovaly prodeje na 32,65 a 32,72 Kč za euro. Domácí impulsy jsou přitom minimální, rozhodnutí o prodeji státního podílu v Unipetrolu zůstává bez vlivu – stát získá prostředky z privatizace až v průběhu několika dalších měsíců (Sobotka). Trh je dnes spíše soustředěn na Slovensko, kde centrální banka překvapivě snížila úrokové sazby a slovenská měna začala (až) odpoledne prudce klesat celkově o 30 haléřů na 40,30 SKK/EUR.

V závěru obchodního dne se trh přece jen trochu uklidnil v tom smyslu, že koruna korigovala propad a končila na kurzu 32,75 Kč za euro a 27,64 Kč za dolar.

Dnes se tak vyplnil pesimistický scénář a skutečně přišly prodejní příkazy a následný technický posun umocněný proražením stop-loss úrovní. Katalyzátorem celé akce byl přetrvávající negativní sentiment, když si investoři v pondělí v souvislosti s dividendou Philip Morris ČR uvědomili, že přichází období repatriace zisků. Je také možné, že korunu českou stáhla dolů slovenská měna. Makroekonomická predikce ministerstva financí nebyla zajímavá až na jediný fakt – prognózy deficitů veřejných financí. Ještě nedávno totiž ministr Sobotka ujišťoval, že schodek letos klesne pod 6 % HDP, predikce jeho úřadu ale mluví o 6,1 % HDP (pozn. prognózovaný růst HDP byl novou predikcí snížen). Je tedy přijetí eura v roce 2010 reálné?

Přesto, ve střednědobém až dlouhodobém horizontu by mohla koruna mírně posilovat – budou tu sice repatriované zisky a problémy s rozpočtem, na druhou stranu lze ale očekávat snížení úroků v okolních zemích vstupujících do EU, čímž se sníží velmi negativní úrokový diferenciál, dále bude zřejmě pokračovat pozitivní vývoj zahraničního obchodu a očekávat lze zvýšení přílivu zahraničních investic.

Zítra bude jednat ČNB o sazbách, změnu nečekáme, mohli bychom se však dočkat komentáře k současnému ekonomickému vývoji na tiskové konferenci po skončení zasedání. Co se týká predikce zítřejšího vývoje koruny, omezíme se na technickou analýzu – podpora na 32,83 Kč za euro, první rezistence 32,65 Kč/EUR.

Americký dolar je znovu na koni a posiluje skoro o jeden cent na 1,1840 USD/EUR. Eurodolar tak pokračuje v obchodování v rámci širšího pásma 1,18 až 1,19 USD/EUR. Začíná se přitom spekulovat na zítřejší data o růstu amerického HDP v 1. čtvrtletí, očekává se akcelerace na +5,0 %. Na trhu je patrná zvyšující se nervozita, v postatě se neví, jestli Fed bude moci zvýšit úrokové sazby už v létě nebo až na konci roku.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
 • priliv nebo odliv
  28.04.2004 19:37

  očekávat lze nejen zvýšení přílivu zahraničních investic, ale tez zvyseni odlivu domacich uspor (nebot kam lze tady investovat - dluhopisy nic nevynaseji a zajimavych akcii je tady jen par). Uvidime, co prevazi!
  Vasek
 • Reálný kurz je nyní kolem 33,50
  28.04.2004 17:07

  takže žádný div.
  Jack
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data