Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Polsko, Maďarsko, Slovensko

Přehled dluhopisového trhu: Polsko, Maďarsko, Slovensko

27.04.2004 9:54
Autor: 

Polsko
Události minulého týdne na trhu dluhopisů byly pro investory dosti napínavé. Přesto se však zprávy z politické oblasti o formování nové vlády netransformovaly do obdobně intenzivního pohybu cen dluhopisů. Výnos dvouletého dluhopisu se pohyboval mezi 6,82% a 7,05%, pětiletá obligace mezi 7,07 až 7,30% a desetiletá zůstala v intervalu 7,03 až 7,25%. Výrazná změna nastala v pátek odpoledne, kdy údaje o překvapivě vysokém nárůstu cen potravin posunul výnosy dluhopisů v průběhu několika minut o 10 bps na 6,98% u dvouletých, na 7,27% u pětiletých a 7,19% u desetiletých dluhopisů. Na počátku tohoto týdne očekáváme mírný pokles výnosů jako reakce na jejich páteční pohyb. Vývoj cen dluhopisů by však i nadále měly ovlivňovat události na politické scéně při podpoře nové vlády. Růst výnosů lze předpokládat i koncem týdne, kdy se bude jednat o podpoře nové vlády. Jako důsledek výše zmíněných úvah proto předpokládáme, že výnos dvouletých dluhopisů by měl dosáhnout 7,10%, pětiletých 7,40% a desetiletých 7,35%. Postupný růst výnosů by měl pokračovat i v příštích týdnech tak, jak bude stále jasnější slabá pozice nové vlády premiéra M.Belka.

Maďarsko
Maďarské dluhopisy tentokrát neunikly globálnímu vývoji na trzích pevně úročených instrumentů, který v minulém týdnu jednoznačně určil A. Greenspan svým výrokem, že deflace již není pro Fed téma. Tato věta pronesená šéfem Fedu ve úterý (v Maďarsku se již tou dobou neobchodovalo) seslala ceny dluhopisů (a nejen) směrem dolů ve většině emerging markets. Maďarsko v tomto ohledu nebylo výjimkou. Dluhopisy poté část svých ztrát korigovaly, takže výnosová křivka se během minulého týdne změnila nakonec jen minimálně. Vzhledem k tomu, že pozitivní nálada z trhu nezmizela, sázíme stále na to, že ceny maďarských dluhopisů mají šanci znovu posilovat. Prostor pro posílení ceny dluhopisů přitom vidíme zejména na krátkém konci výnosové křivky, kde se výnosy v uplynulých 14-ti dnech posunuly směrem vzhůru. V sektoru výnosové křivky 1-3 roky, by podle našeho názoru, do příštího pondělí mohly výnosy poklesnout o dalších 20-30 bazických bodů.

Slovensko
Na dlhopisovom trhu panovala pokojná atmosféra a výnosy sa pozdĺž celej výnosovej krivky takmer nehýbali. Vyplývalo to aj zo situácie na devízovom trhu. Hlavnou udalosťou tohto týždňa je aukcia 3-ročných zero kupónových štátnych dlhopisov. Dá sa očakávať solídny dopyt, keďže investori v súčasnosti preferujú kratšie splatnosti. Ministerstvo financií však nemusí akceptovať vysoký objem, pretože štátny rozpočet sa zatiaľ vyvíja priaznivo. Jedinou udalosťou zaujímavou pre trh bude len zasadnutie NBS.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data