Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roční predikce vývoje kurzu koruny? Trh v průměru očekává posílení na 31,81 Kč/EUR!

Roční predikce vývoje kurzu koruny? Trh v průměru očekává posílení na 31,81 Kč/EUR!

23.3.2004 13:17
Autor: 

Kurz koruny by měl do 1 roku posílit na 31,81 Kč/EUR, vyplývá to z průměru odpovědí analytiků na trhu v březnovém pravidelném šetření ČNB. Před měsícem, v únoru, byl trh jen o málo skeptičtější, když roční průměrná prognóza činila 31,93 Kč/EUR. Konkrétní odhady analytiků se potom pohybují stále ve velmi širokém pásmu, což dokazuje určitou názorovou roztříštěnost českého trhu (především zahraničí zůstává pesimistické, co se budoucího vývoje koruny týče) nebo jistou dávku nejistoty na domácím devizovém trhu. Pravidelného průzkumu ČNB se účastní i Patria. Současný kurz koruny činí 33,18 Kč za euro, v době sběru odpovědí analytiků (10.3.2004) byla koruna přesně na tomto kurzu.

Důvody proč trh očekává posilování české měny shrnula ČNB znovu v tiskové zprávě:

Podle komentářů působí krátkodobě (1 měsíc) proti české koruně její využívání jako zdroje pro financování investic do slovenské koruny, na jejíž posílení investoři spekulují. Roli hraje i síla eura vůči dolaru. Spekulativní pozice a krátkodobé toky portfoliových investic by měly korunu ovlivňovat i v dalších týdnech, a proto lze očekávat výraznější výkyvy ve vývoji kurzu Kč/EUR. Korunu mohou ovlivnit i případné prudší výkyvy ve vývoji kurzu EUR/USD a výraznější pohyby regionálních měn.

Průměrný odhad kurzu domácí měny pro horizont 1 roku činí 31,81 Kč/EUR, přitom rozpětí odhadů zůstává široké (například 30,50 až 34,00 Kč/EUR v únorové predikci trhu – pozn. Patria). Opět platí, že domácí analytici očekávají trend pozvolnějšího posilování koruny, její oslabení předpokládá naopak zahraniční respondent.

Podle domácích expertů by pozvolné posilování koruny mělo pramenit z reálné konvergence české ekonomiky k průměru EU. Dlouhodobý trend však bude přerušován četnými výkyvy, kdy kurz koruny bude reagovat na toky portfoliových investic, přímé zahraniční investice, platby dividend, politickou situaci a možnou emisi českého eurobondu (bylo již upřesněno - pozn. Patria).

V únoru jsme upozornili na aktualizované predikce některých globálních investičních bank. Propad přes 33,50 Kč/EUR v horizontu šesti měsíců až jednoho roku předpokládají například analytici Goldman Sachs a Morgan Stanley, prodávat korunu tehdy radila i BNP Paribas.

Následující aktualizovaný graf demonstruje skutečnost, že analytici za poslední rok nominálně nadhodnocovali korunu, tj. domnívali se, že bude za rok silnější, skutečnost ale byla jiná. Například v březnu 2003 v průměru trh očekával, že bude nyní koruna na úrovni kolem 30,70 Kč za euro, nikdo přitom nepredikoval kurz koruny slabší 32,00 Kč/EUR.

Konkrétní prognózy Patria až do roku 2009 naleznou klienti VIP Patria ZDE.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
 • Domácí x hosté.
  24.3.2004 10:19

  Domácí analytici prostě doufají, že bude líp. Přání je otcem myšlenky. Stejně tak odhad kursu koruny je spíš projekcí jejich přání - žít v úspěšné ekonomice. Ještě jsem neviděl trenéra, který by vsázel proti vlastnímu družstvu. Zahraničí, má méně zkreslený pohled, proto jim to víc vychází..
  Rik
 • Kurs
  23.3.2004 15:19

  Já odhaduji 17 Kč za Euro !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Slavný ekonom Lojza
 • Ještě, že jsou hoši většinou mimo :o)
  23.3.2004 14:50

  Že by neustálé zvětšování dluhů a daní vedlo ke zlepšní ekon. situace a ke zpevnění koruny ? Myslím, že to vypadá na přesný opak. pokud nedojde k radikální změně ekon.politiky tak určitě dojde k radikální změně kurzu CZK, ale nejspíš opačným směrem než si myslí analytici.
  Mike
 • Slavni analytici
  23.3.2004 13:54

  Kdyz jsem cetl pred rokem odhad na 29,5 divil jsem se, kde k tomu mohli prijit (jake ekonomicke sblizovani?) myslel jsem si, ze panove to maji lepe spocitane. A hle, nakonec se ukazuje, ze muj odhad (33-34) byl podstatne blize. Pokud si uvedomite, ze se jedna o chybu v radu 10%, urcite je vam jasne, jak moc se muzete na odhady slavnych analytiku spolehnout.
  Dracobijce
 • muj odhad
  23.3.2004 13:42

  34,00 za Euro +- 20 haleru
  D
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC