Koruna dnes dopoledne oslabuje především k americkému dolaru, ztrácí dalších zhruba deset haléřů na 27,21 Kč/USD. Směrem dolů se ale pohybuje i kurz koruny k euru – na 33,19 Kč/EUR. Růst průmyslové výroby devizový trh zatím ignoruje. V regionu střední Evropy posiluje de facto jen maďarský forint.
Sentiment vůči české měně nezaznamenal žádné zlepšení, nepomáhá ani mírně vyšší růst průmyslové výroby za leden. Dnes zatím kurz vlastně stagnuje bez výraznějších výkyvů, případné oslabení na 33,25 by mohlo vyvolat pád až na 33,40 Kč za euro. Dnešní jednání bankovní rady ČNB nemá na programu měnová rozhodnutí, bankéři ale budou schvalovat nový inflační cíl.
Americký dolar včera po nepříznivých datech o obchodní bilanci USA paradoxně posílil k euru na 1,2240 USD/EUR a dnes ráno pokračoval v růstu až na 1,2170 USD/EUR. V noci posiloval japonský jen k euru, což se projevilo právě na vývoji eurodolaru. Novozélandská centrální banka překvapivě ponechala úrokové sazby beze změny a požádala vládu o svolení k intervencích. Tím se nabízí otázka, zda nekončí období silného posilování vysoceúročených měna jako NZD nebo AUD.
Dnes budou ve Spojených státech zveřejněny maloobchodní tržby za únoru a počet nových žadatelů o dávky v nezaměstnanosti. Očekává se poměrně vysoký růst maloobchodních tržeb, skutečnost by tak mohla být zklamáním. Dolar však na poslední negativní zprávy propadem nereagoval. Technický obrázek je spíše negativní pro euro, za nejbližší důležité úrovně považujeme 1,2056 a 1,2256 USD/EUR. Aktuální kurz 1,2196 USD/EUR.
Radim Krejčí, Patria Online