Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Co způsobuje relativně vyšší atraktivnost akcií ČEZ proti zbytku trhu?

1.3.2004 11:39
Autor: 

Ať se na to podíváme z jakékoliv strany, porovnáme-li výkonnost indexu PX-D - měřícího chování sedmi našich nejlikvidnějších titulů v rámci segmentu SPAD - a výkonnost akcií energetické společnosti ČEZ od začátku roku, za posledních šest měsíců a za poslední rok, vyjde z toho elektrárenský gigant vždy o poměrně velký kus lépe. Pojďme se tedy zamyslet nad tím, co způsobuje tuto relativně vyšší atraktivitu akcie a je-li možné, aby ty samé vlivy přetrvávaly i po další období. Jenom pro ilustraci - od 5.1.2004 přidal index PX-D 15,88 % a ČEZ +21,74 %, od 1.9.2003 posílil PX-D o 23,52 % a ČEZ o 32,02 %, od konce února roku 2003 je PX-D o 60,97 % výše, ČEZ o 93,25 %. Odhlédněme tedy od valuací a složitých výpočtů (nejsem analytik, ale obchodník) a vezměme si k ruce selský rozum:

- Mediální prezentace firmy. Je nezpochybnitelné, že za poslední řekněme dva roky se mediální obraz společnosti a její vystupování vůči nejenom investorské veřejnosti výrazně změnil. Už se nejedná o státní moloch, zmítaný problémy okolo dostavby jaderné elektrárny Temelín, blokádami rakouských zemědělců na hranicích a žalobami zoufalého amerického právníka Eda Fagana. Firma poskytuje - nebo se alespoň snaží poskytovat - dostačující množství informací a obecně se vůči investorům chová velmi vstřícně. To je trhy vždy vnímáno jako velmi pozitivní signál a jenom zřídka to nevede k růstu ceny.

- Strategická důležitost. V poslední době se poměrně často diskutuje otázka budoucích energetických potřeb globálních ekonomik, dostupnost surovin a náklady na jejich těžbu. Je zcela evidentní, že energie jako takové budou - nebo můžou být - relativně žádanou komoditou. Pokud jakákoliv firma disponuje výrobou, distribucí a přístupem na koncového zákazníka, drží v ruce nezanedbatelnou konkurenční výhodu.

- Strategická důležitost II. Všechno se dá prodat a všechno má svoji cenu. Ve vztahu k předchozímu bodu jsem ale názoru, že jakkoliv velké budou potřeby na financování deficitu státních rozpočtů, každá vláda si hodně dobře promyslí přesun majority v tak strategickém odvětví jako jsou energie mimo svou kontrolu.

- Mezinárodní expanze. Ať se to někomu líbí nebo ne, integrace a expanze vládne světu. Zatím postihuje v tom nejviditelnějším např. bankovní sektor nebo segment automobilek resp. technologií, ostatní odvětví budou nepochybně následovat. Pokud ČEZ uvažuje o expanzi na Slovensko resp. do Bulharska, jde o velmi logický krok, který má opět velmi těsnou návaznost na bod "Strategická důležitost".

- Integrace distribuce. Hauptrefa. Jedna z věcí, která pomohla "nastartovat" poslední vlnu růstu ceny akcie ze stagnace mezi 80-100 korunami až na současné hodnoty. Pro mnoho lidí se může jednat o přehnanou rozpínavost ČEZu, z jeho pohledu se však jedná o maximálně promyšlený a uvážlivý krok. Navíc na tom bude profitovat i stát jako majoritní vlastník akcií.

- Stabilita tržního prostředí. Zde se ani tak nejedná o tržní prostředí ve vztahu k energetice, jako ve vztahu k firmě jako takové. ČEZ není centrem agonie spojené s potenciální privatizací, nehledají se poradci, nezvěřejňují se předběžné nabídky - v krátkosti, neděje se nic, co by mohlo do chování ceny vnést jiné než tržní prvky, ČEZ má prostě prostor dělat to co má a co umí.

- Chování majoritního vlastníka. Zde narážíme na první místo, které má potenciál zatím velmi dobré vyhlídky firmy poněkud přibrzdit. Stalo se skoro naším národním folklórem, že názory státní administrativy mají tendenci ke změně v rámci několika dnů nebo týdnů. To samozřejmě vnáší do jakéhokoliv dlouhodobého a strategického plánování prvek nejistoty, který je obtížné kvantifikovat a ošetřit. Názorové veletoče, často od lidí, kteří by měli táhnout za jeden provaz, jsou velkou neznámou a mohou vést jak k poklesu ceny tak i k oslabení zájmu zahraničních instituciálních investorů, kteří jsou více citlivější na podobné výkyvy ve strategii společnosti.

Je skoro jisté, že jsem v tomto krátkém výčtu na mnoho důvodů a příčin zapomněl. Velmi uvítám především ty negativní, u kterých jsem měl problém je identifikovat … nebo žádné nejsou??

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
 • ČEZ se poveze s trhem
  5.3.2004 13:10

  Dow nepřekoná 10800 a české akcie se svezou. Divoké nárůsty posledních dní v Čechách ukazují na poslední zoufalce co kupují......
  joe
 • do roka 300
  2.3.2004 14:03

  souhlasím s vašimi názory a přidávám cílovku do roku 300 kč, co na to říkáte pane blabla ?
  miki
 • Dovolil bych si mírně polemizovat
  1.3.2004 14:20

  ... s názorem, že na "integraci distribuce bude profitovat i stát jako majoritní vlastník akcií". Pokud mám celý koláč /podíly v distribučkách/ a s velkou slevou jej prodám firmě, ve které vlastním jen 67% /ČEZ/, je to podobné, jako kdybych třetinu koláče vyhodil.
  Kozina+
  • Už zase?
   1.3.2004 16:34

   Myslím, že tento Váš názor vám ČF docela dobře vyvrátil asi před půlrokem. A již se, zřejmě oprášený opět vrací :-)
   ing
   • To se vyvrátit nedá
    2.3.2004 8:53

    Prostou matematiku nevyvrátí ani vševědoucí propagátor Čezovýfanatik. Mě nepřesvědčil a dávám v tomto za pravdu Kozinovi :)
    Myk
  • Tak, tak jsem chtěl onen odsavec kopnout
   1.3.2004 16:15

   Kozinovi+ na akcie.cz, ale on byl čilejší,...
   Slepé Očko
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba