Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB a EK: rozdílné názory na kurzové konvergenční kritérium? (opak.)

ECB a EK: rozdílné názory na kurzové konvergenční kritérium? (opak.)

12.1.2004 14:53
Autor: 

Zmatek nad zmatek, zdá se na první, ale i druhý pohled. Všechny země, které příští rok vstoupí do Evropské unie, jsou zavázány po splnění konvergenčních kritérii přijmout euro. Jednou z podmínek je stabilita směnného kurzu. Podle stávajících podmínek, jež platily i pro ustavující země eurozóny a následně také pro Řecko, se tato podmínka sestává ze dvou kritérií: minimálně dvouleté účasti v mechanismu směnných kurzů ERM II a udržení kurzu v blízkosti centrální parity, konkrétně v pásmu +-2,25%. Toto stanovisko nadále hájí Evropská komise. Evropská centrální banka ovšem včera vydala stanovisko rady guvernérů ECB, kde je výklad poněkud jiný. Hodnocení kurzové stability by podle ECB měly přihlédnout k tomu, zda se kurz pohyboval v blízkosti parity, o pásmu +-2,25% ovšem není nikde ani zmínka. Zamýšlí ECB připouštět větší fluktuace? Těžko říci. Prozatím je pozice ECB příliš neurčitá.

Co by vyhovovalo českému hospodářství? ČNB a vláda se shodly v otázce načasování vstupu do ERM II a délky setrvání v něm. ČR by se měla ERM II účastnit poslední dva roky před zamýšleným přijetím eura, tj. setrvat v ERM II minimálně možnou dobu. Dalšími otázkami, které bude nutné zodpovědět jsou stanovení centrální parity a pásma, do kterého by se koruna mohla po toto období vejít. Poslední otázku ovšem musí zodpovědět instituce EU, pokud skutečně dojde k posunu stanoviska ke kurzovému kritériu.

České hospodářství, stejně jako okolní středoevropské ekonomiky, jsou na začátku cesty reálné a nominální konvergence, což ztěžuje stanovení centrální parity. Nelze tedy vyloučit, že po dobu účasti v ERM II, bude nutné měnit centrální paritu v souladu s pohybem rovnovážného kurzu. Pro ilustraci se můžeme podívat, jakými změnami kurz již prošel v minulých letech. V roce 1994 činil HDP/obyv. (podle PPP) v ČR 55% průměru EU, cenová hladina dosahovala 33% průměru EU. V článku Kde v EU-25 je nejlevněji aneb euro za 24 Kč, jsme ukázali, že souvislost mezi srovnatelnou cenovou hladinou a HDP/obyv. představuje poměrně těsný vztah, kde změna HDP/obyv. s sebou přináší proporcionální změnu cenové hladiny. V letošním roce patrně HDP/obyv. dosáhne 62% průměru EU, tj. o 4,4% více než v roce 1994, a cenová hladina by měla činit 48% průměru EU, tj. o 45,5% více než v roce 1994. Reálnou konvergencí lze tedy vysvětlit apreciaci reálné kurzu o 4,4% a více než 40% připadá na "vypouštění kurzového polštáře". Průměrné roční zhodnocení reálného kurzu, podle tohoto měřítka, dosáhlo necelých 5%. Pokud bychom vycházeli z reálného efektivního kurzu (deflováno CPI), činí průměrné roční tempo apreciace zhruba 3%. Rozdíl připadá na vrub použití rozdílných cenových indexů pro výpočet reálného kurzu a použitého koše měn. Maximální odchylky od trendové apreciační přímky dosáhly -8,7% (prosinec 1997) a 12,2% v červenci 2002 (viz druhý graf).

Na obrázku je patrné, že k regresní přímce popisující empiricky zjištěnou souvislost mezi HDP/obyv. a cenovou hladinou máme i přes částečné vypuštění kurzového polštáře stále ještě poměrně daleko. Nelze tedy vyloučit, že nominální konvergence (reálná apreciace) bude i nadále probíhat rychleji než reálná konvergence. Právě pro stanovení kurzové politiky je tento závěr mimořádně důležitý, neboť reálná apreciace bude mít jen malý prostor k realizaci skrze inflační diferenciál vzhledem k pravděpodobným inflačním cílům ČNB a ECB. Posun rovnovážného kurzu a možnost poměrně výrazných fluktuací kurzu dávají zapravdu spíše volnější interpretaci kurzového kritéria, kterou se patrně snaží nabídnout ECB. Otázkou ovšem je, zda vůbec vstupovat do eurozóny, bude-li konvergenční proces ještě v plném proudu. I zde platí, že cenové rigidity mohou ovlivnit reálné ekonomické procesy.

Obr. 1: Reálná a nominální konvergence české ekonomiky


Zdroj: Eurostat, Patria Online

Obr. 2: Reálný efektivní kurz (CPI; průměr roku 2000 = 100)


Zdroj: ČNB, Patria Online

David Marek


Váš názor
 • Co by vyhovovalo Česku?
  18.1.2004 0:55

  Myslím, že by Česku vyhovoval přístup Valtra Komárka, který uplatnili i ve východním Německu: prostě každému vyplatit euro za korunu. Pokud budou politické záruky dostatečné, tak se bude koruna předem pohybovat na úrovni jednoho eura plus minus drobné. ;-)
 • Jsme ožebračený
  12.1.2004 19:29

  Kurzový polštář = záměrně podhodnocená koruna.
  Visitor
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC