Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB a EK: rozdílné názory na kurzové konvergenční kritérium? (opak.)

ECB a EK: rozdílné názory na kurzové konvergenční kritérium? (opak.)

12.01.2004 14:53
Autor: 

Zmatek nad zmatek, zdá se na první, ale i druhý pohled. Všechny země, které příští rok vstoupí do Evropské unie, jsou zavázány po splnění konvergenčních kritérii přijmout euro. Jednou z podmínek je stabilita směnného kurzu. Podle stávajících podmínek, jež platily i pro ustavující země eurozóny a následně také pro Řecko, se tato podmínka sestává ze dvou kritérií: minimálně dvouleté účasti v mechanismu směnných kurzů ERM II a udržení kurzu v blízkosti centrální parity, konkrétně v pásmu +-2,25%. Toto stanovisko nadále hájí Evropská komise. Evropská centrální banka ovšem včera vydala stanovisko rady guvernérů ECB, kde je výklad poněkud jiný. Hodnocení kurzové stability by podle ECB měly přihlédnout k tomu, zda se kurz pohyboval v blízkosti parity, o pásmu +-2,25% ovšem není nikde ani zmínka. Zamýšlí ECB připouštět větší fluktuace? Těžko říci. Prozatím je pozice ECB příliš neurčitá.

Co by vyhovovalo českému hospodářství? ČNB a vláda se shodly v otázce načasování vstupu do ERM II a délky setrvání v něm. ČR by se měla ERM II účastnit poslední dva roky před zamýšleným přijetím eura, tj. setrvat v ERM II minimálně možnou dobu. Dalšími otázkami, které bude nutné zodpovědět jsou stanovení centrální parity a pásma, do kterého by se koruna mohla po toto období vejít. Poslední otázku ovšem musí zodpovědět instituce EU, pokud skutečně dojde k posunu stanoviska ke kurzovému kritériu.

České hospodářství, stejně jako okolní středoevropské ekonomiky, jsou na začátku cesty reálné a nominální konvergence, což ztěžuje stanovení centrální parity. Nelze tedy vyloučit, že po dobu účasti v ERM II, bude nutné měnit centrální paritu v souladu s pohybem rovnovážného kurzu. Pro ilustraci se můžeme podívat, jakými změnami kurz již prošel v minulých letech. V roce 1994 činil HDP/obyv. (podle PPP) v ČR 55% průměru EU, cenová hladina dosahovala 33% průměru EU. V článku Kde v EU-25 je nejlevněji aneb euro za 24 Kč, jsme ukázali, že souvislost mezi srovnatelnou cenovou hladinou a HDP/obyv. představuje poměrně těsný vztah, kde změna HDP/obyv. s sebou přináší proporcionální změnu cenové hladiny. V letošním roce patrně HDP/obyv. dosáhne 62% průměru EU, tj. o 4,4% více než v roce 1994, a cenová hladina by měla činit 48% průměru EU, tj. o 45,5% více než v roce 1994. Reálnou konvergencí lze tedy vysvětlit apreciaci reálné kurzu o 4,4% a více než 40% připadá na "vypouštění kurzového polštáře". Průměrné roční zhodnocení reálného kurzu, podle tohoto měřítka, dosáhlo necelých 5%. Pokud bychom vycházeli z reálného efektivního kurzu (deflováno CPI), činí průměrné roční tempo apreciace zhruba 3%. Rozdíl připadá na vrub použití rozdílných cenových indexů pro výpočet reálného kurzu a použitého koše měn. Maximální odchylky od trendové apreciační přímky dosáhly -8,7% (prosinec 1997) a 12,2% v červenci 2002 (viz druhý graf).

Na obrázku je patrné, že k regresní přímce popisující empiricky zjištěnou souvislost mezi HDP/obyv. a cenovou hladinou máme i přes částečné vypuštění kurzového polštáře stále ještě poměrně daleko. Nelze tedy vyloučit, že nominální konvergence (reálná apreciace) bude i nadále probíhat rychleji než reálná konvergence. Právě pro stanovení kurzové politiky je tento závěr mimořádně důležitý, neboť reálná apreciace bude mít jen malý prostor k realizaci skrze inflační diferenciál vzhledem k pravděpodobným inflačním cílům ČNB a ECB. Posun rovnovážného kurzu a možnost poměrně výrazných fluktuací kurzu dávají zapravdu spíše volnější interpretaci kurzového kritéria, kterou se patrně snaží nabídnout ECB. Otázkou ovšem je, zda vůbec vstupovat do eurozóny, bude-li konvergenční proces ještě v plném proudu. I zde platí, že cenové rigidity mohou ovlivnit reálné ekonomické procesy.

Obr. 1: Reálná a nominální konvergence české ekonomiky


Zdroj: Eurostat, Patria Online

Obr. 2: Reálný efektivní kurz (CPI; průměr roku 2000 = 100)


Zdroj: ČNB, Patria Online

David Marek


Váš názor
  • Co by vyhovovalo Česku?
    18.01.2004 0:55

    Myslím, že by Česku vyhovoval přístup Valtra Komárka, který uplatnili i ve východním Německu: prostě každému vyplatit euro za korunu. Pokud budou politické záruky dostatečné, tak se bude koruna předem pohybovat na úrovni jednoho eura plus minus drobné. ;-)
  • Jsme ožebračený
    12.01.2004 19:29

    Kurzový polštář = záměrně podhodnocená koruna.
    Visitor
Aktuální komentáře
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba