Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Němci pohřbívají Pakt stability a růstu

Němci pohřbívají Pakt stability a růstu

07.11.2003 16:53
Autor: 

Země, která stvořila Pakt stability a růstu, nástroj na omezování excesivních rozpočtových schodků v zemích eurozóny, bude zřejmě i tím, kdo tento Pakt definitivně pohřbí. Německo, o němž je řeč, se rozhodlo změkčit pravidla Paktu tak, že se stane jen nezávazným prohlášením. Německý ministr financí Hans Eichel totiž navrhl, aby se procedury Paktu stability a růstu nevztahovaly na země, které „spolupracují“ při snižování schodků rozpočtů, které se dostanou nad maximální povolenou hranici 3% HDP.

Německo argumentuje, že pokud se země sama snaží schodky snížit, není důvod, aby ji Evropská komise, podle pravidel Paktu, situaci dále stěžovala. Podle stávající interpretace pravidel Paktu totiž Německu hrozí, že Komise předepíše německé vládě opatření na snižování schodku a pokud se německé vládě schodek nepodaří pod 3% HDP stlačit, Komise může Německo pokutovat.

Německá iniciativa bezprostředně navazuje na francouzské úsilí vyvázat se z pravidel Paktu, které Francouzi zřejmě nikdy vážně nepovažovali za závazné i pro ně samotné. Francie je totiž první zemí eurozóny, která bude mít v roce 2004 třetí rok schodek rozpočtu nad úrovní 3% HDP a je tedy bezprostředně vystavena nebezpečí sankcí ze strany Evropské komise. Ačkoliv například Nizozemí a Rakousko trvalo na důsledném plnění pravidel paktu, je již nyní evidentní, že Německo, Francie, Itálie a Lucembursko jsou připraveny zablokovat jakýkoliv návrh na sankce.

Návrh Německa znamená, že jakékoliv vládě bude stačit „spolupracovat“ a vyváže se z hrozby sankcí. Francie tento tah podpořila návrhem symbolických úprav rozpočtu na rok 2004, jako by chtěla naznačit, že ona přece již „spolupracuje“. Rozhodnutí padne 25. listopadu, kdy se ministři financí budou muset na zasedání v Bruselu rozhodnout, zda zahájí sankční řízení s Francií. Pokud by převážili „rozpočtoví jestřábi“ z Nizozemí, Skandinávie a snad Rakouska, odejde Francie s ostudou a Německo je další na řadě. Taková revoluce trpaslíků je však nanejvýše nepravděpodobná a německý návrh otevírá cestu k tichému pohřbení Paktu stability a růstu.

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK


Váš názor
  • Čo s takým
    07.11.2003 21:42

    vojakom, ktorý má zosraté topánky..? -Bez milosti odstreliť. Co s takovou Evropou, která nedodržuje svoje vlastní pravidla..., nebo místo demokracie budou v Evropě platit jiné zákony pro silné a jiné pro slabší? - Ať žijí zákony džungle!!
    Petr
Aktuální komentáře
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  
14:03Norsko proti zbytku Evropy. Prodeje Tesly tam bují
13:34Německý parlament odklepl rozsáhlý balíček úlev za 46 miliard eur na podporu ekonomiky
13:09Perly týdne: Konec evropské výjimečnosti a technologické akcie, které nebudou nikdy drahé
11:29Investoři sází na nového Zaklínače. CD Projekt je mezi nejdražšími evropskými akciemi
10:46Další den, další cla – dnes je na řadě EU. Nervozita trhů je však zatím zanedbatelná  
10:30Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 30.6.2025 (2Q 2025)
10:08Červen na trzích pohledem Invesco: Amerika roste, Evropa klopýtá, Asie překvapuje
9:08Trump přitvrzuje: Kanada čelí 35% clu, další země čekají na verdikt
9:01Rozbřesk: Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?
8:50Trump zavádí 35% clo na Kanadu, chystá projev k Rusku a investuje do těžby vzácných kovů  
6:25Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Dolar je kvůli Trumpovi na ústupu. Co zlato a ropa?  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data