Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Polsko nezměnilo klíčové úrokové sazby, zlotý podhodnocen

Polsko nezměnilo klíčové úrokové sazby, zlotý podhodnocen

30.10.2003 8:42
Autor: 

Tak, jak jsme očekávali, Výbor pro měnovou politiku (RPP) ponechal včera na svém zasedání oficiální sazby polské centrální banky nezměněny a zachoval rovněž neutrální výhled měnové politiky. Daleko zajímavější než samotné rozhodnutí o úrokový sazbách byly výstupy z tiskové konference NBP. Zde guvernér Balzerowicz uvedl, že NBP vůbec nezvažovala možnost zvýšení sazeb, na které trhy spekulovaly na konci minulého týdne. V souvislosti s oslabujícím zlotým Balcerowicz poznamenal, že není dáno fundamenty, ale nejistotou okolo fiskální reformy. Guvernér zároveň poukázal na dobrou zkušenost s plovoucím kurzem, byť uvedl, že se NBP nezříká devizových intervencí.

Podle našeho názoru výstupy z posledního zasedání RPP indikují, že se oficiální úrokové sazby do konce roku 2003 již měnit nebudou. V případě dalšího prudkého oslabení zlotého, které se může objevit jako další reakce na politické spory okolo výdajových škrtů, by pak patrně přišly na řadu devizové intervence. Ty by byly nepochybně daleko efektivnějším nástrojem ke stabilizaci kurzu, než zvyšování sazeb, jež by navíc mohlo destabilizovat trhy s pevně úročenými aktivy. NBP si přitom intervence může dovolit, neboť disponuje téměř 32 mld. USD devizových rezerv (navíc se uvažuje o jejich revalvaci). Dlouhodobější výhled pohybu oficiálních sazeb mířící za horizont roku 2003 je podstatně složitější. Jednak není jasné jak se zachová obměněný RPP (již v průběhu ledna 2004 vyprší mandát pěti jestřábům zasedajícím v současném RPP) a jednak je velkou neznámou kurz zlotého. Očekává se sice, že nově složený RPP bude mít výrazně holubičí charakter, což by podporovalo úvahy vedoucí směrem k dalšímu poklesu sazeb, avšak slabý kurz může pracovat proti dalšímu uvolňování měnové politiky. Bude-li nově složený RPP konfrontován se slabým kurzem, těžko najde odvahu k rychlému snižování sazeb, které by dále mohlo destabilizovat situaci.

Pokud jde o kurz zlotého, ten je v současnosti evidentně podhodnocen (reálný efektivní kurz znehodnotil za posledních 15 měsíců o téměř 20%!) a je jen otázkou času, kdy na pozadí akcelerující ekonomiky začne opět posilovat. Podle našeho názoru však k trvalejší apreciaci zlotého nedojde do té doby, než se vyjasní otázky okolo schvalování rozpočtu a zejména pak Hausnerova úsporného plánu. Zde by mělo být výrazně jasněji na konci ledna. Vzhledem k tomu, že spíše počítáme s tím, že rozpočet i Hausnerův plán v parlamentu projdou (pravděpodobně díky podpoře nejsilnější opoziční strany – Občanské platformy), věříme také, že se nakonec dostaví trvalejší apreciace zlotého. Ta by mohla odstartovat někdy v únoru. Jestliže zlotý v souladu s tímto optimistickým scénářem opravdu posílí, lze si do konce března představit snížení oficiální sazby o 25 bps. V opačném případě (tedy např. při neprůchodnosti Hausnerova plánu) považujeme jen za málo pravděpodobné, že by se nový RPP v průběhu prvního čtvrtletí mohl vydat cestou snižování sazeb.

Jan Čermák, Investiční výzkum, ČSOB


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data