Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Norsko imunní vůči Holandské nemoci, Rusko nachlazené?

6.10.2003 11:24
Autor: 

Evropa je trpaslíkem ve srovnání se zbytkem světa co se týče zásob a těžby ropy, nad ostatní zde vyčnívá Norsko, u něhož těžba ropy hluboce ovlivňuje fungování celého zbytku ekonomiky a společnosti (speciální sociální a ekonomické fondy z příjmů z těžby ropy, neochota vstoupit do EU atd.). Norsko také, zdá se, doposud lépe odolává tzv. Holandské nemoci, která Nizozemí „postihla“ v období větších nálezů a těžby ropy v jeho teritoriálních územích (spíše vodách). Nizozemí v té době díky rostoucím exportům ropy muselo čelit tlakům na apreciaci jeho měny, která způsobovala problémy ostatním odvětvím hospodářství – tato země je, podobně jako ČR, silně proexportně orientovaná, hlavním exportním trhem je také Německo. Na druhém místě v zásobách ropy v Evropě je UK, (skoro poloviční ve srovnání s Norskem), následované Dánskem.


Zdroj: BP, OGJ, Patria Finance

V rámci zemí bývalého Sovětského svazu je jednoznačnou jedničkou co se týče rezerv Rusko, přestože se v poslední době často přetřásá vzrůstající důležitost zemí jako je Azerbajdžán a Kazachstán - tento východ je ale zatím asi stále příliš divoký na masivnější, západem tažené investice do sektoru.


Zdroj: BP, OGJ, Patria Finance

Rusko se zatím z velké části drží co se týče klasické Holandské nemoci. Použijeme-li ale tento výraz v širším smyslu –pro možné komplikace způsobené velkým podílem ropného průmyslu na celkovém produktu (a exportu), dá se s nadsázkou říci, že Rusko je, alespoň mírně, nachlazené. Zatímco příjmy z ropy nyní zvyšují zisky ruských ropných gigantů a příjmy státní pokladny, působí na klesající státního zadlužení a externí rovnováhu, je to zejména závislost na tomto jediném zdroji výnosů (konkrétně na cenách ropy), která může dělat vrásky těm, kteří mají co do činění s ruskou ekonomikou (krize roku 1998 stále nezapomenuta). A zmiňme ještě jeden možný negativní aspekt relativně dobrých časů, které Rusové díky ropě nyní zažívají – je snadné přestat vnímat současný stav jako čas na to dát ostatní věci do pořádku (liberalizace, institucionální prostředí, separace politiky a byznysu atd.) a začít ho vnímat jako permanentní.

Jiří Soustružník

Další díly ze série o ropě:
Jak dlouho to bude trvat, než auta začnou jezdit na vodík?
Ne USA, ale Arabský svět hýbe světovou ekonomikou
OPEC opět překvapil, ale jak je na tom vlastně svět s ropou?


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data