Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Negativní důchodová daň: reformy daní a sociálních dávek v jednom balíku

Negativní důchodová daň: reformy daní a sociálních dávek v jednom balíku

23.7.2003 16:21
Autor: 

Včera největší opoziční strana veřejně oznámila své představy o nápravě veřejných rozpočtů. Prozatím se jedná o základní teze, které mají daleko k rozpracovanosti návrhu ministra financí Bohuslava Sobotky. V návrhu ODS se ovšem objevuje jedna důležitá revoluční myšlenka – negativní důchodová daň. Zavedení negativní daně představuje řešení daňové a sociální politiky v jednom.

Myšlenka negativní daně je velmi jednoduchá. Zákonem se stanoví určitá mez a každý, jehož příjem tuto mez přesáhne odvede určité procento z rozdílu svého příjmu přesahujícího tuto mez. Naopak kdo má příjem menší než stanovenou mez, dostane určité procento z toho, co mu do této meze chybí. Negativní daň v podstatě představuje sociální dávku. Celý systém lze potom ovládat třemi parametry: hranicí mezi pozitivním a negativním zdaněním a sazbami pro pozitivní a negativní daň. Rozdílem mezi sazbami negativní a pozitivní daně lze nastavit míru solidarity státního přerozdělování. V materiálu ODS je z těchto parametrů konkrétně uvedena pouze sazba pozitivní daně (15%). Z ilustrace fungování negativní daně v materiálu ODS je zřejmé, že autoři použili jako hraniční bod hrubý příjem ve výši 10 000 Kč a sazbu negativní daně 50%. Pokud by byl Váš hrubý příjem (po zaplacení sociálního a zdravotního pojištění) nulový, obdrželi byste dávku ve výši (10 000 – 0)*50%, tj. 5 000 Kč. Při příjmu ve výši 10 000 Kč, by transfery byly nulové.

Druhou možností, o níž se diskutuje, je plošná (rovná) sociální dávka. V tomto případě neexistuje žádné nezdanitelné minimum. Každá vydělaná koruna je zdaněna. Zároveň ovšem každý dostává fixně stanovenou sociální dávku. Není obtížné ukázat, že za určitých okolností je tato varianta shodná s lineární negativní daní (se stejnými sazbami pro negativní a pozitivní daň). Stačí, aby se při shodných daňových sazbách plošná sociální dávka rovnala násobku nezdanitelného minima u negativní daně a daňové sazby.

Jednoznačným přínosem obou variant negativní daně je administrativní jednoduchost. Nevýhodou je značné omezení možností sociální politiky. Plošná sociální dávka či nezdanitelné minimum například neumožňuje zvýhodnit rodiny s dětmi nebo péči o tělesně postižené. Hodnocení kroku tímto směrem přesahuje čistě ekonomické analýzy.

Porovnání se současným systém daní a sociálních dávek komplikuje složitost obou současných systémů. Na straně daní je to progrese sazeb a existence více odpočtů z daňového základu, u sociálních dávek je to existence mnoha dávek s rozdílným způsobem výpočtu výše a možností získání dávek. Proto jsme se pro ilustraci pokusili jen o srovnání čistého příjmu (hrubý příjem po odečtení sociálního a zdravotního pojištění a daní, a po přičtení sociálních dávek) v případě obou variant negativní důchodové daně a čistého příjmu zaměstnance z trojčlenné rodiny (manžel/ka + dítě od 6 do 10 let) za současných podmínek. Křivka NDD přestavuje variantu obsaženou v materiálu ODS (různé sazby negativní a pozitivní daně). Varianta s plošnou dávkou (3 500 Kč) by měla odpovídat návrhu, který představil poslanec Vlastimil Tlustý. Z grafu je patrné, že v případě návrhů z dílny ODS by si každý polepšil … až na státní pokladnu. V podstatě totiž nejde o nic jiného, než jak přerozdělit součet hrubých příjmů zaměstnanců mezi stát a občany pomocí daní a transferů. O kolik více získají domácnosti, o tolik méně zůstane ve státním rozpočtu. Rozpočtově nejnákladnější je za zvolených parametrů jednoznačně varianta s rovnou (fixní) sociální dávkou. Protiargumentem je příznivý vliv nižších daňových sazeb na ekonomickou aktivitu a v posledku i na daňové příjmy. V tomto ohledu nejsou prognózy hospodářského růstu v reformních tezích ODS zrovna skromné. V letech 2005 až 2010 by se měl roční růst HDP pohybovat mezi 5,0 a 7,5%. Je otázkou, zda tvůrci reformy a projekcí opravdu věří v takovou akceleraci hospodářského růstu, nebo byla použita metoda „aby to vyšlo“.

Zajímavé dále je, že pro zaměstnance z našeho příkladu s hrubým příjmem mezi 7 000 a 11 000 Kč je mezní přírůstek čistého příjmu při zvýšení hrubého příjmu vyšší než v případě zbývajících variant. Motivace ke zvýšení příjmu je tedy vyšší. Pro skupinu s vyšším příjmem, která nemá nárok na sociální dávky, jsou ovšem výhodnější varianty diskutované v ODS. Příčinou je odstranění daňové progrese.

Obr. 1: Čistý příjem v případě různých variant daní a sociálních dávek

Výpočty: Patria Online

David Marek


Váš názor
 • zvyhodneni rodin s detmi
  23.7.2003 18:41

  Myslim, ze zvyhodneni rodin s detmi negativni dan resi - predpokladam, ze by se negativni dan tykala kazdeho tedy i deti.
  VF
  • zvýhodnění rodin s dětmi
   24.7.2003 8:42

   To bude záležet na specifikaci negativní daně. Podle zpráv ČTK například návrh rovné (plošné) sociální dávky počítá s tím, že příjemcem budou pouze osoby starší osmnácti let.
   David Marek
 • Pozn.
  23.7.2003 17:52

  na zelene krivce soucasneho systemu neni temer vubec patrna progrese danove sazby. Predpokladam, ze zakriveni do "S" by se asi projevilo az u vyssich prijmu.
  Filipos
  • daňová progrese
   24.7.2003 10:42

   Je to skutečně tak, jak uvádíte. "Viditelnost" progrese dále snižuje zvolené měřítko grafu, které je nastaveno tak, aby se do grafu vešly všechny křivky.
   David Marek
 • Grafy
  23.7.2003 16:31

  Omylem se Vám tam dostaly jiné grafy než jste chtěl zveřejnit...
  Poraděnko
  • RE: Grafy
   23.7.2003 16:35

   Děkujeme za upozornění, grafy jsou již opraveny. Použijte fci CTRL+F5 pro uplný refresh stránky. Hezký den.
Aktuální komentáře
18.8.2017
16:30Summary: Polovodičové společnosti Applied Materials se vyplatila přísná nákladová politika
16:15Žene Trump dolar do záhuby?
14:13Terorismus ve Španělsku sráží evropské akcie. Ztráty snad budou krátkodobé
12:13Může bankovní systém potopit Itálii, či dokonce Čínu?
11:53Lenovo je kvůli vyšším nákladům překvapivě ve ztrátě
10:50Evropa na konci týdne ztrácí, pod tlakem aerolinky
10:48Převrat v automobilovém průmyslu? Hyundai chystá elektro auto s dojezdem 500 km
10:22Ceny vzácných kovů letos prudce rostou
10:20Pražská burza přerušuje čtyřdenní růst, ČEZ drží 420
10:04ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:32Češi v pololetí spotřebovali více elektřiny, vzrostla i výroba
9:19Rozbřesk: Koruna neposiluje vůči všem stejně - kdo se musí vyrovnávat s nejvýraznějšími zisky?
8:45Futures akciových indexů znovu naznačují ztráty. Přidá dnes Praha znovu zisk?  
8:27Akcie v Asii pod tlakem. Může za to Trump, teror a geopolitické napětí  
7:20Čína mění pravidla. Nutí jí k tomu ekonomické a politické okolnosti
17.8.2017
22:02Wall Street zakončila více než procento v mínusu, Cisco po výsledcích -4 %
18:40Největší palírna peněz na světě
18:16Do fondů investuje již každý sedmý Čech: V popředí je ČSOB
17:47Vuitton, Hermes, hodinky a kol.: Komu ublíží silnější euro?
17:31Summary: Den překonaných očekávání pro Alibabu. Naopak Cisco se moc nepochlapil

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Deere & Co (07/17 Q3, Bef-mkt)
Foot Locker Inc (07/17 Q2, Bef-mkt)
12:45Estee Lauder Cos Inc/The (06/17 Q4)
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university