Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Negativní důchodová daň: reformy daní a sociálních dávek v jednom balíku

Negativní důchodová daň: reformy daní a sociálních dávek v jednom balíku

23.7.2003 16:21
Autor: 

Včera největší opoziční strana veřejně oznámila své představy o nápravě veřejných rozpočtů. Prozatím se jedná o základní teze, které mají daleko k rozpracovanosti návrhu ministra financí Bohuslava Sobotky. V návrhu ODS se ovšem objevuje jedna důležitá revoluční myšlenka – negativní důchodová daň. Zavedení negativní daně představuje řešení daňové a sociální politiky v jednom.

Myšlenka negativní daně je velmi jednoduchá. Zákonem se stanoví určitá mez a každý, jehož příjem tuto mez přesáhne odvede určité procento z rozdílu svého příjmu přesahujícího tuto mez. Naopak kdo má příjem menší než stanovenou mez, dostane určité procento z toho, co mu do této meze chybí. Negativní daň v podstatě představuje sociální dávku. Celý systém lze potom ovládat třemi parametry: hranicí mezi pozitivním a negativním zdaněním a sazbami pro pozitivní a negativní daň. Rozdílem mezi sazbami negativní a pozitivní daně lze nastavit míru solidarity státního přerozdělování. V materiálu ODS je z těchto parametrů konkrétně uvedena pouze sazba pozitivní daně (15%). Z ilustrace fungování negativní daně v materiálu ODS je zřejmé, že autoři použili jako hraniční bod hrubý příjem ve výši 10 000 Kč a sazbu negativní daně 50%. Pokud by byl Váš hrubý příjem (po zaplacení sociálního a zdravotního pojištění) nulový, obdrželi byste dávku ve výši (10 000 – 0)*50%, tj. 5 000 Kč. Při příjmu ve výši 10 000 Kč, by transfery byly nulové.

Druhou možností, o níž se diskutuje, je plošná (rovná) sociální dávka. V tomto případě neexistuje žádné nezdanitelné minimum. Každá vydělaná koruna je zdaněna. Zároveň ovšem každý dostává fixně stanovenou sociální dávku. Není obtížné ukázat, že za určitých okolností je tato varianta shodná s lineární negativní daní (se stejnými sazbami pro negativní a pozitivní daň). Stačí, aby se při shodných daňových sazbách plošná sociální dávka rovnala násobku nezdanitelného minima u negativní daně a daňové sazby.

Jednoznačným přínosem obou variant negativní daně je administrativní jednoduchost. Nevýhodou je značné omezení možností sociální politiky. Plošná sociální dávka či nezdanitelné minimum například neumožňuje zvýhodnit rodiny s dětmi nebo péči o tělesně postižené. Hodnocení kroku tímto směrem přesahuje čistě ekonomické analýzy.

Porovnání se současným systém daní a sociálních dávek komplikuje složitost obou současných systémů. Na straně daní je to progrese sazeb a existence více odpočtů z daňového základu, u sociálních dávek je to existence mnoha dávek s rozdílným způsobem výpočtu výše a možností získání dávek. Proto jsme se pro ilustraci pokusili jen o srovnání čistého příjmu (hrubý příjem po odečtení sociálního a zdravotního pojištění a daní, a po přičtení sociálních dávek) v případě obou variant negativní důchodové daně a čistého příjmu zaměstnance z trojčlenné rodiny (manžel/ka + dítě od 6 do 10 let) za současných podmínek. Křivka NDD přestavuje variantu obsaženou v materiálu ODS (různé sazby negativní a pozitivní daně). Varianta s plošnou dávkou (3 500 Kč) by měla odpovídat návrhu, který představil poslanec Vlastimil Tlustý. Z grafu je patrné, že v případě návrhů z dílny ODS by si každý polepšil … až na státní pokladnu. V podstatě totiž nejde o nic jiného, než jak přerozdělit součet hrubých příjmů zaměstnanců mezi stát a občany pomocí daní a transferů. O kolik více získají domácnosti, o tolik méně zůstane ve státním rozpočtu. Rozpočtově nejnákladnější je za zvolených parametrů jednoznačně varianta s rovnou (fixní) sociální dávkou. Protiargumentem je příznivý vliv nižších daňových sazeb na ekonomickou aktivitu a v posledku i na daňové příjmy. V tomto ohledu nejsou prognózy hospodářského růstu v reformních tezích ODS zrovna skromné. V letech 2005 až 2010 by se měl roční růst HDP pohybovat mezi 5,0 a 7,5%. Je otázkou, zda tvůrci reformy a projekcí opravdu věří v takovou akceleraci hospodářského růstu, nebo byla použita metoda „aby to vyšlo“.

Zajímavé dále je, že pro zaměstnance z našeho příkladu s hrubým příjmem mezi 7 000 a 11 000 Kč je mezní přírůstek čistého příjmu při zvýšení hrubého příjmu vyšší než v případě zbývajících variant. Motivace ke zvýšení příjmu je tedy vyšší. Pro skupinu s vyšším příjmem, která nemá nárok na sociální dávky, jsou ovšem výhodnější varianty diskutované v ODS. Příčinou je odstranění daňové progrese.

Obr. 1: Čistý příjem v případě různých variant daní a sociálních dávek

Výpočty: Patria Online

David Marek


Váš názor
 • zvyhodneni rodin s detmi
  23.7.2003 18:41

  Myslim, ze zvyhodneni rodin s detmi negativni dan resi - predpokladam, ze by se negativni dan tykala kazdeho tedy i deti.
  VF
  • zvýhodnění rodin s dětmi
   24.7.2003 8:42

   To bude záležet na specifikaci negativní daně. Podle zpráv ČTK například návrh rovné (plošné) sociální dávky počítá s tím, že příjemcem budou pouze osoby starší osmnácti let.
   David Marek
 • Pozn.
  23.7.2003 17:52

  na zelene krivce soucasneho systemu neni temer vubec patrna progrese danove sazby. Predpokladam, ze zakriveni do "S" by se asi projevilo az u vyssich prijmu.
  Filipos
  • daňová progrese
   24.7.2003 10:42

   Je to skutečně tak, jak uvádíte. "Viditelnost" progrese dále snižuje zvolené měřítko grafu, které je nastaveno tak, aby se do grafu vešly všechny křivky.
   David Marek
 • Grafy
  23.7.2003 16:31

  Omylem se Vám tam dostaly jiné grafy než jste chtěl zveřejnit...
  Poraděnko
  • RE: Grafy
   23.7.2003 16:35

   Děkujeme za upozornění, grafy jsou již opraveny. Použijte fci CTRL+F5 pro uplný refresh stránky. Hezký den.
Aktuální komentáře
17.3.2018
19:11Uprchlíky tam, špagety sem. Efektivita má místo i v černém byznysu
14:05Vítěz ruských voleb je znám předem
8:15Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Němci
16.3.2018
21:14Americký průmysl přinesl na trhy mírné povzbuzení
18:11Londýn: Globální pračka špinavých peněz?
17:30Technická analýza: Dolar se úspěšně otřepal z Trumpových prohlášení a začal se připravovat na zasedání FEDu
17:18Závěr týdne svědčil dolaru, přispěl silný průmysl a důvěra  
16:04Trumpovy kroky vnesly na ropný trh zvýšenou míru nejistoty  
15:31Uber má mnohem vážnější problém, než jsou taxikáři v Praze
14:37Pátek přináší mělký zisk trhům v Evropě i Praze. Adobe po výsledcích +4 %  
14:35Výroba se rozjela. Průmysl v USA překonal slabý úvod roku
14:26Tisk: USA si kladou řadu podmínek pro vynětí EU z nových cel
14:04Perly týdne: Izraelský brexit, létající elektromobily a pivní komando celníků s pistolemi
13:14Počet kyber útoků na finanční firmy se za 5 let ztrojnásobil
12:40Čtvrt století bez recese a „nejlepší“ centrální banka na světě
11:24Eurodolar koriguje včerejší pokles, korunu trochu vylekaly nižší výrobní ceny  
11:11Eurozóna má na výběr pár špatných možností. A pak také katastrofu
9:52Výrobní ceny v Česku klesly v únoru poprvé za více než rok
9:24Rozbřesk: Další ústup zahraničních investorů z českého dluhopisového trhu
9:01Kvartální úpravy indexu PX: Vyloučení Fortuny a úpravy Unipetrolu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data