Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nakolik ovlivňuje vývoj na německém akciovém trhu akcie v ČR, Maďarsku a Polsku?

Nakolik ovlivňuje vývoj na německém akciovém trhu akcie v ČR, Maďarsku a Polsku?

30.5.2003 13:03
Autor: 

V minulých článcích jsme se věnovali tomu, jak je vývoj jednotlivých sektorů (např. banky nebo telekomunikace) ve východní a západní Evropě korelován s vývojem sektorového indexu západní Evropě. Nyní se zaměříme na vzájemnou provázanost vývoje českých, polských a maďarských akcií a vývoje německého indexu DAX.

Na grafu je znázorněna vzájemná závislost vývoje měsíčních výnosů středoevropských titulů rozdělených podle sektorů a indexu DAX (vyjádřená koeficientem korelace).

Korelace středoevropských titulů s indexem DAX


Zdroj: Patria Finance, Bloomberg

Telekomunikační sektor je sektorem s nejvyšší korelací s indexem DAX – v rámci sektoru vede maďarský Matáv, následovaný polským TPSA, nejmenší závislost vykazují obě české společnosti: Český Telecom a České radiokomunikace.

Petrochemické společnosti ukazují ve srovnání s telekomunikacemi menší vzájemnou závislost s vývojem německého trhu, nicméně i tento sektor je relativně silně provázaný. Nejméně korelovaným titulem ze všech je český Unipetrol, následují maďarské společnosti MOL a TVK, jejichž korelace s indexem je několikanásobně vyšší než u Unipetrolu. Nejvíce je provázán s vývojem v Německu polský PKN Orlen.

Co se týče bankovního sektoru, se západoevropským trhem je nejsilněji korelovaná maďarská banka OTP, o něco menší je závislost u polských bank Pekao a BPH PBK, a opět nejvyšší nezávislost vykazuje Komerční banka. Od roku 1995 do 2003 korelace bankovního sektoru se západoevropským trhem výrazně vzrostla, ale ne o tolik jako v případě telekomunikačního sektoru.

Velmi slabá je závislost v případě akcií ČEZu a tabáková společnost Philip Morris ČR vývoj na německém trhu v podstatě ignoruje.

Obecně relativně malá závislost vývoje středoevropských titulů na vývoji společností ve vyspělých ekonomikách může mluvit ve prospěch investic do středoevropských titulů, protože právě tato slabá závislost umožňuje diverzifikaci portfolia akcií s cílem redukce celkového rizika (podle teorie by mělo platit, že čím menší je korelace výnosů titulů, tím větší potenciál pro diverzifikaci rizika).

Jitka Oppitzová, Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university