Cena ropy Brent se drží již druhý týden nad 30 dolary za barel a prozatím nelze odhadnout, zda v nejbližších dnech dojde k obratu směrem k nižším hodnotám. Snížit ceny ropy se nepodařilo ani americkému prezidentovi G. Bushovi, který naznačil preferenci mírového řešení situace kolem Iráku, ani kartelu OPEC, jež vyslal do éteru zmínku o možném zvýšení produkce ropy.
Z pohledu českého spotřebitele, ať již domácností či firem, je nejzajímavější úvaha o dopadech na ceny pohonných hmot. Průměrná cena benzínu Natural 95 činila podle Českého statistického úřadu v listopadu 25,10 Kč za litr. V prosinci ceny pohonných hmot v ČR dále klesaly, a přestože se v posledních dnech loňského roku začaly opět mírně zdvihat, prodával se litr Naturalu v průměru za 24,70 Kč. Jenže při současném vývoji cen ropy je tato cena neudržitelná. Pokud si výrobci a prodejci benzínu budou chtít udržet své marže, budou ceny benzínu výrazně stoupat. Protisměrně sice působí zhodnocení kurzu koruny k dolaru, za poslední měsíc koruna posílila o 3,3%, na kompenzaci vzestupu cen ropy o 21% (za poslední měsíc) to samozřejmě nestačí. Pro doplnění uveďme, že cena benzínu s oktanovým číslem 95 se na rotterdamské burze zvýšila od začátku prosince do současnosti o 16,8%.
Kam až může vyšplhat cena benzínu v ČR? Při současném kurzu koruny k dolaru a cenách ropy by v průběhu několika týdnů mohla průměrná ceny Naturalu 95 vzrůst o rovné dvě koruny na 26,70 Kč za litr, pokud by výrobci a distributoři benzínu chtěli zachovat své marže na dlouhodobě průměrné úrovni (cca 16% maloobchodní ceny). Pokud by ovšem došlo k válečnému konfliktu v Iráku, mohl by se zakrátko benzín prodávat za ceny blízké 30 korunám za litr.
David Marek