Koruna celý den posilovala a končí na 30,90 Kč za euro. Snížení klíčové sazby ECB o neobvyklých 50 bps mělo na korunu jen malý vliv, česká měna v reakci posílila o pouhé dva haléře. ECB dnes vymazala negativní úrokový diferenciál, který na trhy působil od konce července, kdy ČNB poprvé snížila svou 2T repo sazbu pod úroveň eurozóny. Jednání bankovní rady proběhlo bez zajímavostí.
Navzdory dnešní nevýrazné reakci koruny by mohla mít relativní změna úroků na kurz koruny pozitivní vliv ve střednědobém horizontu. ČNB se zdražily skryté devizové intervence, což ji samo o sobě podle mého názoru od zásahů na trhu sice neodradí, ale na trh taková možnost přesto psychologicky zapůsobí. Kromě toho lze nyní opět spekulovat, zda ČNB nebude následovat ECB v dalším snižování sazeb, pokud by koruna v průběhu následujících týdnů začala opět výrazně posilovat. Podle našich propočtů tomu tak ale nebude a bankovní rada se bude tedy moci na svém měnověpolitickém zasedání 19. prosince soustředit jen na inflaci a sazby nesníží.
Příští týden bude relativně bohatý na domácí makroekonomické zprávy (zahrnující CPI, PPI, HDP za 3Q, průmyslová výroba), které budou krátkodobě působit na korunu. V delším horizontu budou kurz české měny i nadále determinovat kapitálové toky a informace s nimi spojené, zprávy o pokroku v jednáních o vstupu do EU a EMU a zásahy ČNB. Zítra ČNB zveřejní zprávu o svých devizových obchodech a bilanci, což bude cennou informací o tom, zda banka stále ještě intervenuje nebo zda je již vývoj koruny pod vlivem čistě tržních sil.
Proti dolaru koruna končí také na 30,90. Euro po snížení sazeb ECB bylo po jistou dobu pod tlakem, pozdě odpoledne se však kurz vrátil zpět k paritě s dolarem. Slovenská koruna opět výrazně posílila na 41,70 SKK/EUR, maďarský forint posílil na 236,50 HUF/EUR. Polský zlotý mírně oslabil, náměstek ministra financí přišel s plánem na navýšení zahraničního dluhu prostřednictvím emise dluhopisů.
Radim Krejčí