Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jak se zachránit před mzdovou konkurencí Číňanů? Důchodovým spořením!

08.03.2006 12:26

Debata o české důchodové reformě je tam, kde posledních 8 let, tj. u ledu. Nikdo z českých politiků není ochoten vsadit svoji kariéru na tak riskantní podnik, jako je prosazování koherentního plánu skutečné penzijní reformy.

To jsou známé skutečnosti, nad kterými už snad ani nemá cenu se pozastavovat. Zajímavější je domýšlet, o co všechno touto paralýzou přicházíme, resp. co riskujeme. Makroekonomické efekty stávajícího systému už byly popsány snad stokrát: vyšší daně, nižší důchody, vyšší schodky rozpočtu – to jsou alternativy. Shodli jsme se také na tom, že dnešní systém zvyšuje nezaměstnanost, a že jeho reforma by mohla vést k větší atraktivitě legálního trhu práce. Vliv (pozitivní) případné důchodové reformy na kapitálový trh je také nezpochybnitelný.

Méně diskutovaný je efekt případné důchodové reformy založené na soukromých úsporách na rozdělení příjmů ve společnosti. Na jedné straně fondový systém zvyšuje nerovnost (víc přispějete, víc získáte). Na druhou stranu, akumulace soukromých úspor představuje jeden z možných nástrojů kompenzace nepříznivých důsledků „globalizace“.

Globalizace je zneužívaný pojem, pod který se schovává kde co. Hlavní charakteristikou ekonomické globalizace je bezprecedentní rozšíření světového trhu. Jde jak o výrobu a odbyt zboží, tak především o zvětšení celosvětové nabídky pracovní síly o bezmála 2 miliardy Číňanů a Indů. Takové zvýšení nabídky práce může mít jediný efekt: snížení mezd z práce. Tomu se můžeme bránit, ale jen krátkodobě, pomocí různých tarifů a omezení, ale nakonec se nelze vyhnout konkurenci. Především pro méně kvalifikované zaměstnance tak globalizace neslibuje žádné velké přínosy: buď bude práce méně, nebo se za ni bude méně platit.

Pro bohatší majitele kapitálu je to ale přesně naopak: investovat je teď možné všude po světě a návratnost investic, alespoň těch rozumně provedených, je vyšší než bývala. Investovat milion euro do německých akcií není nijak mimořádné terno, ale investovat stejné peníze do, například, softwarové firmy v Indii představuje riskantní, ale potenciálně velmi lukrativní investici. A risk se dá zvládat pomocí rozumně diversifikovaného portfolia.

Je tedy vidět, že globalizace zvyšuje atraktivitu příjmů z kapitálu a snižuje příjmy z především málo kvalifikované práce. Pro většinu českých zaměstnanců by tedy logickou reakcí bylo zvýšení úspor a jejich investování, třeba prostřednictvím penzijních fondů. Nižší či méně stálé příjmy ze zaměstnání by tak alespoň částečně mohly kompenzovat vyšší příjmy z investovaného kapitálu. Ale povídejte tohle Škromachovi a Štěchovi…


Váš názor
  • konkurence kapitalu
    08.03.2006 14:19

    Snajdre, Snajdre, jsi uplne vedle. Nazor mas spravny - ale je to o rozevirani nuzek v cele skale spektra. A bohuzel, nikdo nam nedava na vyber, jestli se konkretni pozice, kterou mas, ty, zhorsi nebo zlepsi. Cim vic kapitalu mas, tim lepe muzes investovat. A cim ho mas mene, tim naopak budou tvoje vynosy nizsi. Jenze nas clovek s 500 euro prijmu mesicne nemuze sve investice v Indii ani diverzifikovat a jeho naklady by byly ohromne. Navic je snadnou koristi sveho souseda Nemce s prijmy 4000 euro mesicne. Nase vyhody z globalizace jsou tak spise srovnatelne s vyhodami, ktere to prinasi Cinanum - moznost cestovat za lepe placenou praci, treba do Anglie.
    ekonom
  • Dobré sci-fi
    08.03.2006 13:33

    Ano, je to tak. Jenže je ještě jedna alternativa. A navíc bezpracná. Soc dávky...
    JK
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data