Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jak se zachránit před mzdovou konkurencí Číňanů? Důchodovým spořením!

08.03.2006 12:26

Debata o české důchodové reformě je tam, kde posledních 8 let, tj. u ledu. Nikdo z českých politiků není ochoten vsadit svoji kariéru na tak riskantní podnik, jako je prosazování koherentního plánu skutečné penzijní reformy.

To jsou známé skutečnosti, nad kterými už snad ani nemá cenu se pozastavovat. Zajímavější je domýšlet, o co všechno touto paralýzou přicházíme, resp. co riskujeme. Makroekonomické efekty stávajícího systému už byly popsány snad stokrát: vyšší daně, nižší důchody, vyšší schodky rozpočtu – to jsou alternativy. Shodli jsme se také na tom, že dnešní systém zvyšuje nezaměstnanost, a že jeho reforma by mohla vést k větší atraktivitě legálního trhu práce. Vliv (pozitivní) případné důchodové reformy na kapitálový trh je také nezpochybnitelný.

Méně diskutovaný je efekt případné důchodové reformy založené na soukromých úsporách na rozdělení příjmů ve společnosti. Na jedné straně fondový systém zvyšuje nerovnost (víc přispějete, víc získáte). Na druhou stranu, akumulace soukromých úspor představuje jeden z možných nástrojů kompenzace nepříznivých důsledků „globalizace“.

Globalizace je zneužívaný pojem, pod který se schovává kde co. Hlavní charakteristikou ekonomické globalizace je bezprecedentní rozšíření světového trhu. Jde jak o výrobu a odbyt zboží, tak především o zvětšení celosvětové nabídky pracovní síly o bezmála 2 miliardy Číňanů a Indů. Takové zvýšení nabídky práce může mít jediný efekt: snížení mezd z práce. Tomu se můžeme bránit, ale jen krátkodobě, pomocí různých tarifů a omezení, ale nakonec se nelze vyhnout konkurenci. Především pro méně kvalifikované zaměstnance tak globalizace neslibuje žádné velké přínosy: buď bude práce méně, nebo se za ni bude méně platit.

Pro bohatší majitele kapitálu je to ale přesně naopak: investovat je teď možné všude po světě a návratnost investic, alespoň těch rozumně provedených, je vyšší než bývala. Investovat milion euro do německých akcií není nijak mimořádné terno, ale investovat stejné peníze do, například, softwarové firmy v Indii představuje riskantní, ale potenciálně velmi lukrativní investici. A risk se dá zvládat pomocí rozumně diversifikovaného portfolia.

Je tedy vidět, že globalizace zvyšuje atraktivitu příjmů z kapitálu a snižuje příjmy z především málo kvalifikované práce. Pro většinu českých zaměstnanců by tedy logickou reakcí bylo zvýšení úspor a jejich investování, třeba prostřednictvím penzijních fondů. Nižší či méně stálé příjmy ze zaměstnání by tak alespoň částečně mohly kompenzovat vyšší příjmy z investovaného kapitálu. Ale povídejte tohle Škromachovi a Štěchovi…


Váš názor
 • konkurence kapitalu
  08.03.2006 14:19

  Snajdre, Snajdre, jsi uplne vedle. Nazor mas spravny - ale je to o rozevirani nuzek v cele skale spektra. A bohuzel, nikdo nam nedava na vyber, jestli se konkretni pozice, kterou mas, ty, zhorsi nebo zlepsi. Cim vic kapitalu mas, tim lepe muzes investovat. A cim ho mas mene, tim naopak budou tvoje vynosy nizsi. Jenze nas clovek s 500 euro prijmu mesicne nemuze sve investice v Indii ani diverzifikovat a jeho naklady by byly ohromne. Navic je snadnou koristi sveho souseda Nemce s prijmy 4000 euro mesicne. Nase vyhody z globalizace jsou tak spise srovnatelne s vyhodami, ktere to prinasi Cinanum - moznost cestovat za lepe placenou praci, treba do Anglie.
  ekonom
 • Dobré sci-fi
  08.03.2006 13:33

  Ano, je to tak. Jenže je ještě jedna alternativa. A navíc bezpracná. Soc dávky...
  JK
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Charles Schwab Corp/The (12/20 Q4)
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (12/20 Q4)
13:00JPMorgan Chase & Co (12/20 Q4)
14:00Citigroup Inc (12/20 Q4)
14:00Wells Fargo & Co (12/20 Q4)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university