Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nová strategie Komerční banky – komentář Patrie

29.3.2002 16:58
Autor: 

Komerční banka dnes prezentovala svoji novou strategii po převzetí francouzskou bankou Société Générale (SG) s výhledem do roku 2004. Komerční banka by měla být univerzální bankou se silnou pozicí v komerčním bankovnictví. Z hlediska investičního bankovnictví se chce zaměřit na největší a nejbonitnější české klienty.

Nová strategie je postavena na všech třech hlavních segmentech trhu: drobném bankovnictví, malých a středních podnicích (SME) a velké firemní klientele.

1) Úvěrování velkých firem by mělo zůstat z hlediska objemu stále nejdůležitějším segmentem, ačkoliv by mělo vykazovat nejnižší dynamiku (+13 % p.a.). Akvizice pražské pobočky SG pomůže upevnit pozici KB na trhu velkých firem.

2) Na trhu SME se hodlá banka chovat obdobně, předpokládá v průměru 14% růst úvěrů ročně. Do roku 2004 by se měl stát segment z hlediska poskytnutých úvěrů nejméně důležitým pilířem strategie. Právě sektor SME byl historicky v ČR opomíjený a skýtá podle nás značný prostor k expanzi.

3) Nejdynamičtější rozvoj předpokládá KB na poli drobného bankovnictví (+31 % p.a.), které by se mělo stát do roku 2004 druhým nejdůležitějším pilířem úvěrového portfolia banky. K podpoře tohoto segmentu hodlá banka investovat značné prostředky do rozvoje IT (5 mld. Kč do roku 2004) k podpoře kanálů přímého bankovnictví a do rozvoje lidského kapitálu. Zkušenosti SG z retailového trhu mají bance výrazně pomoci.

Větší důraz na drobné bankovnictví při zachování silné pozice v sektoru velkých firem je podle nás pro banku přínosem, neboť pomůže diverzifikovat činnost banky a rizika spojená s dominantní expozicí vůči jednomu segmentu trhu. Retailový trh je navíc považován za méně citlivý (z hlediska zisků banky) na ekonomický cyklus, větší část příjmů než u firemní klientely pochází z relativně stabilně se vyvíjejících poplatků a provizí.

Komerční banka si stanovila relativně ambiciózní finanční cíle na rok 2004. Hodlá dosáhnout ROE ve výši 25 % a poměr provozních nákladů a výnosů na úrovni mírně nad 50 %. Patria očekává, že se ROE banky bude v dlouhodobém horizontu pohybovat na úrovni okolo 20 %. Kromě průměrného 5% nárůstu provozních výnosů ročně předpokládá KB do roku 2004 průměrně 5% roční pokles provozních nákladů vzhledem k roku 2001, který byl ale ovlivněn tvorbou restrukturalizační rezervy ve výši 1,8 mld. Kč. Bez tohoto faktoru podle nás provozní náklady mírně porostou, i s ohledem na připravovaný 18ti měsíční transformační program, který si jistě vyžádá jednorázové náklady. Plánovaný pokles počtu zaměstnanců o 25 % do roku 2004 (na cca 7 000) bude ale růst nákladů notně přibrzďovat. Na rok 2002 ani 2003 banka neuvedla žádné finanční cíle.

(Jan Hájek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data