Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Mzdy rostou, produktivita práce však rychleji

26.11.2001 9:13
Autor: 

Průměrná mzda v České republice se ve třetím čtvrtletí zvýšila na 14 410 Kč, což je o 1 183 Kč více než ve stejném období loňského roku. Při průměrné inflaci ve výši 5,4% dosáhl reálný přírůstek průměrné mzdy 3,3%. V nepodnikatelské sféře se rostly mzdy rychleji. Průměrná mzda se v tomto sektoru zvýšila o 10,9% na 12 467 Kč. V podnikatelské sféře se průměrná mzdy zvýšila o 8,6% na 14 881 Kč.

I nadále pokračoval proces prohlubování mzdové diferenciace, když nejrychleji rostly mzdy u profesí, kde jsou už beztak mzdy nejvyšší. Nejvíce se zvýšily mzdy v letecké dopravě (o 19,4%) a ve finančním sektoru (15,4%). Variační koeficient, jež se používá k měření mzdové diferenciace, se zvýšil o 1,8 procentního bodu na 26,8%.

Zvýšení mezd je mírně nižší než naše očekávání a ukazuje, že mzdy nepředstavují aktuální hrozbu pro udržení makroekonomické stability. Mzdová dynamika by navíc byla nižší, kdyby v letošním roce nebyly zvýšeny mzdové tarify v nepodnikatelské sféře o 6% a nedošlo navíc k dalšímu zvyšování mezd u vybraných profesí. Díky tomu se mzdy v nepodnikatelské sféře zvýšily o zmíněných téměř 11%. Při porovnání přírůstku průměrné mzdy v ČR a produktivity práce je zřejmé, že mzdové požadavky nepřesáhly možnosti české ekonomiky. Tak alespoň hovoří makroekonomická čísla. Samozřejmě, že v realitě je nutné zohlednit stav finančního zdraví firem a situace v sektoru. Pro zhodnocení udržitelnosti mzdového vývoje se obvykle používá srovnání růstu reálné mzdy a produktivity práce. Pro určení přírůstku produktivita práce musíme znát růst hrubého domácího produktu a změnu počtu zaměstnanců v ekonomice. Druhý zmíněný údaj je součástí dnes zveřejněné zprávy ČSÚ. Průměrný evidenční počet zaměstnanců se ve třetím čtvrtletí meziročně snížil o 0,3%. Údaje o HDP budou k dispozici až v prosinci, takže můžeme použít jen naši prognózu růstu HDP, která činí 3,5%. Přírůstek produktivity práce by v případě realizace naší prognózy činil 3,8%, což je o 0,5% více, než zvýšení průměrné reálné mzdy. Podíváme-li se na věc z druhého konce, můžeme říci, že vývoj mezd budeme moci považovat za uspokojivý, pokud se HDP zvýší alespoň o 3,0%. Za této situace se přírůstek produktivity práce přesně rovnal zvýšení reálné mzdy.

Problémem by se mohla stát setrvačnost mzdových požadavků v případě poklesu růstu ekonomiky. Je známo, že pružnost při mzdových vyjednáváních je směrem k omezení růstu mezd podstatně nižší než v případě růstu mezd. Odtud mohou pramenit obavy ČNB. Pokud by se růst mezd držel i po poklesu inflace kolem úrovně osmi procent, mohlo by se stát, že by již relace mezi produktivitou a reálnou mzdou nebyla v souladu a hrozil by opětovný vzestup inflace. Tentokrát z důvodů mzdových a následně poptávkových tlaků. Příliš rychlý růst mezd totiž se totiž může do inflace promítnout hned dvakrát. Růst mezd zvyšuje produkční náklady a tedy i cenu produkce. Na druhé straně růst mezd (reálný růst) zvyšuje kupní sílu domácností a s tím i jejich poptávku, což může tlačit na růst cen.

A jak se vývoj mezd může promítnout do rozhodování o úrokových sazbách? Aktuální výsledky jsou mírně nižší než očekávání a otevírají prostor pro mírné uvolnění měnové politiky. Mzdové požadavky ze strany odborů pro příští rok (zvýšení o 7-8%), dopad ochlazení globálního hospodářského růstu na českou ekonomiku a možnost dalšího poklesu inflace však nabádají k opatrnosti. Pokud se ČNB rozhodne snížit úrokové sazby, neměli bychom očekávat podobný scénář jako v případě FEDu, který snížil v průběhu letošního roku úrokové sazby o 4%. V případě ČNB je pravděpodobnější mírné snížení v nejbližším období a možnost opětovného zvýšení v průběhu let 2002-3 v případě další akcelerace hospodářského růstu.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m