Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Letošní hodnocení Evropské komise je pro ČR příznivější, výtek je však stále dost

08.11.2000 17:00
Autor: 

Česká republika se po loňském nelichotivém hodnocení za poslední rok v očích Evropské komise výrazně zlepšila. Ani to však nestačilo k tomu, abychom se zařadili v připravenosti na vstup do EU na úroveň Maďarska, Polska a Estonska a i letos jsme zůstali opět až za těmito zeměmi. Česká republika tak zůstává v hodnocení spolu se Slovinskem až ve třetí skupině, přičemž vedoucí pozici zaujímá Kypr a Malta, které EK považuje již za fungující tržní ekonomiky. Takové závěry přináší dnes zveřejněná Zpráva Evropské komise.

Evropská komise v případě České republiky ocenila zlepšení ekonomické stability a dokonce se domnívá, že je česká ekonomika připravena čelit konkurenci přicházející z EU. S příznivým hodnocením se setkalo také urychlení privatizace a restrukturalizace a EK si povšimla také větší legislativní aktivity. Výrazné zlepšení exportní výkonnosti české ekonomiky při převažující orientaci exportu na země EU se stalo dalším světlým bodem dnes zveřejněné zprávy, stejně jako silný příliv kapitálu při udržitelném schodku běžného účtu. Pochvala se týká rovněž lepší spolupráce vlády a centrální banky.

Nicméně, jak se dalo očekávat, Zpráva z Bruselu se negativně vyjadřuje k připravované novele zákona o ČNB. Evropská komise považuje novelu zákona za neslučitelnou s právem EU, což znamená, že v případě jejího přijetí by musela být opět změněna, budeme-li usilovat o integraci do evropských struktur.

I nadále nám EU vytýká nedostatečnou implementaci legislativy, existenci nekalých obchodních praktik a malou transparenci českého kapitálového trhu. Jedna z hlavních výtek směřuje k vývoji veřejných financí. Tímto problémem se zabývala také zpráva MMF. Prohlubující se schodek veřejných financí by se totiž mohl stát překážkou vstupu do Hospodářské a měnové unie. Nicméně již při hodnocení možnosti o vstup do EU budou zvažována kritéria stability makroekonomického vývoje. Další záporný posudek směřuje do oblasti vytváření mimorozpočtových fondů a kumulaci potenciálních závazků v transformačních institucích.

Opatrně se Zpráva EU vyjadřuje ke kauze IPB, což se rovněž dalo očekávat. V této souvislosti byla vyslovena výtka, že těmto problémům bylo možné se vyhnout silným a nezávislým dohledem nad bankovním sektorem.

Za poslední rok se hodnocení EK k připravenosti ČR výrazně zlepšilo, to nelze popřít. Na druhé straně nás však tento zjednodušený závěr nesmí uspokojit. Jak by také mohl, když ČR „hledí Maďarsku, Polsku a Estonsku stále jen na záda“. To, že jsme na vstup do EU připraveni lépe než ostatní kandidáti (Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Litva atd.) asi není nejlepší vizitka. Nezbývá než pokračovat minimálně v takovém úsilí, jaké bylo patrné v posledním roce a zamyslet se na tím, co už se sice stává notoricky známými hesly, které však skrývají holou pravdu o stavu české ekonomiky.

(Monika Procházková a David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů