Ceny v průmyslu se v dubnu snížily o 0,8%, díky čemuž se zastavil vyhasínání deflace v produkčních cenách trvající od počátku letošního roku. Meziroční pokles se prohloubil z 0,4% v březnu na 0,7% v dubnu. Zásluhu na tom ovšem mají dva mimořádné faktory - přechod na letní tarify cen elektrické energie a návrat cen ropy na obvyklé úrovně po vyřešení irácké otázky. (podrobněji
ZDE)
Dovozní ceny se v březnu zvýšily o 0,2%, vývozní ceny o 0,5%. Meziroční pokles se tak snížil z -1,7% na -1,0% u dovozních cen a z -1,5% na -0,3% u vývozních cen. Směnné relace se meziročně zlepšily o 0,7%. (podrobněji
ZDE)
Energetický regulační úřad oznámil, že cena zemního plánu pro domácnosti zůstane ve 3. čtvrtletí stejná jako nyní. Důvodem je současné posílení kurzu koruny k dolaru a očekávaný obrat ve vývoji nákupních cen zemního plynu. (podrobněji
ZDE)
Slováci se v referendu, jež probíhalo v pátek a sobotu vyslovili pro vstup své země do Evropské unie. Z 52% voličů, kteří se referenda zúčastnili, jich 92,5% hlasovalo pro, proti bylo 6,2%.
Švýcarská vláda snížila odhad hospodářského růstu své země pro letošní rok. Doposud předpokládala zvýšení HDP o 0,8%, nyní čeká stagnaci.
Spotřebitelské ceny v eurozóně v dubnu vzrostly o 0,1%. Meziroční míra inflace tak klesla na 2,1% z březnových 2,4%.
Spotřebitelské ceny ve Francii se v dubnu snížily o 0,2% po březnovém zvýšení o 0,5%. V meziročním měřítku inflace činí 1,9%.
A do třetice spotřebitelské ceny – v USA v dubnu klesly o 0,3% po stejně velkém vzestupu o měsíc dříve. Meziroční inflace činí 2,2%.
Japonská ekonomika v 1. čtvrtletí letošního roku stagnovala, tj. mezikvartální změna HDP se po předchozím růstu o 0,5% opět vrátila k nule.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek