Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Ministerstvo vnitra: Rady a doporučení pro občany pro summit NATO

21.10.2002 14:26
Autor: 

1. Respektujte pokyny policie!
Respektujte všechna nařízení a pokyny, a to i v případě, že Vás budou omezovat! Podrobte se oficiálním pokynům bez výmluv. I když budou vaše osobní důvody důležité, policisté Vám nemohou vyhovět.

2. Doklady s sebou
Věnujte zvýšenou pozornost svým dokladům. Kontrolujte, zda máte s sebou občanský průkaz nebo jinou identifikační kartu. Z bezpečnostních důvodů můžete být vyzváni Policií ČR k prokázání totožnosti.

3. Dbejte aktivně o svou bezpečnost!
Věnujte zvýšenou pozornost své osobní bezpečnosti! Vyhýbejte se všem situacím, které jsou nepřehledné a je jasně patrné, že budí pozornost policie a pořadatelů. Taková místa urychleně opusťte. Nezkoušejte trpělivost policistů, respektujte jejich pokyny.

4. Buďte všímaví
Informujte policii o všem, co by mohli demonstranté použít při potyčkách např. nově přivezené dlažební kostky, lešení, popelnice apod.

5. Přihlížet není bez rizika!
Větší shluky či skupinky lidí poutají obvykle naši pozornost. Předpokládáme, že se asi něco děje, to probouzí naší zvědavost. Je to normáIní, aIe nemusí to být pro přihlížející osoby zcela bezpečné. I když jste pasivní a chováte se korektně, jakmile vypukne násilí a ničení, musí policie zakročit. Stojíte-li blízko ohniska, ze kterého se násilí a ničení rozlévá, vystavujete se zbytečnému riziku, že budete proti své vůli vztaženi do akce proti násilnictví a vandalství. Pomozte policii tím, že urychleně opustíte místo a uchýlíte se do bezpečí. Vlastní bezpečnost je důležitější než zvědavost!
Ohniska vyhrocených konfliktů mohou vzniknout velmi rychle a nečekaně. Určitým varovným signálem mohou být hloučky nápadně či odlišně oblečených osob, také maskování (masky přes obličej) může signalizovat nebezpečí blížícího se incidentu. Vyhýbejte se těmto skupinkám. Pokud to jde, nesetrvávejte zbytečně v jejich blízkosti.
V případě, že se Vám přes maximální obezřetnost nepodařilo vyhnout místům napětí, respektujte základní pravidlo osobní bezpečnosti: okamžitě hledejte pro sebe cestu, jak se dostat z místa incidentu, neztrácejte čas přihlížením! Nejde o film, jde o reálné ohrožení vaší osoby!
Uvědomte si, že na policejní akce dochází až ve skutečně vážných situacích, v žádném případě nejsou divadlem pro přihlížející!

6. Plňte jen svoje vlastní povinnosti!
Neřešte problémy ostatních. Nepřebírejte na sebe úkoly jiných osob, například pořadatelů či policistů a nezajišťujte pořádek. Nemáte k tomu oprávnění. Plňte pouze své občanské povinnosti, pomozte člověku v evidentní tísni. Ocitnete-li se jako svědek v "náročné" situaci, přivolejte kompetentní pomoc.

7. Pasivní tolerance je lepší než diskuse s radikálními osobami!
Nenechejte se vyprovokovat k nezamýšleným výměnám názorů. Nenechejte se strhnout jednostrannou argumentací a dogmatickými hesly k neplánované diskusi na ulici. Veřejná prostranství nejsou tím nejlepším místem pro věcné, rozumné diskutování - a navíc fanatické, radikální a extrémně smýšlející osoby stejně o ničem nepřesvědčíte. Nevěnujte jejich pokusům o navázání kontaktu žádnou pozornost, zaujměte roli tolerujícího a současně pasivního kolemjdoucího. Letáčky, které Vám bude někdo nabízet, si bez komentáře vezměte a pokračujte normálně dál svou cestou. Nepouštějte se do rozhovoru s rozdávajícím, nevyhledávejte diskuse na veřejných prostranstvích - je to pro Vaši bezpečnost to nejlepší!

8. Informujte své blízké o svých plánech
Informujte své blízké o tom, co máte přibližně v plánu a jak chcete trávit svůj volný čas. Buďte ohleduplní ke svým blízkým a nepřidělávejte jim zbytečné starosti o vaši bezpečnost.

9. Dobře zabezpečte svůj majetek proti zlodějům i vandalům!
Velké akce vždy lákají zloděje, podvodníky, lupiče i vandaly. Buďte proto obzvláště obezřetní a zajistěte maximálně i svůj majetek. Jestliže z města odjedete, promyslete si, co můžete udělat proti tipařům, kteří vyhledávají opuštěné byty pro vykradení. Neupozorňujte na svoji nepřítomnost zataženými žaluziemi či plnou dopisní schránkou. Domluvte se s důvěryhodným člověkem, který může dohlédnout na váš byt či auto a v případě potřeby vás může vyrozumět.
Z obchodů, restaurací a firem je vhodné odstranit vše, co může připoutat pozornost (poutače nad vchody, ve výkladních skříních, na chodnících). V případě, že by skutečně došlo k násilí, vandalismu a davové psychóze, je přítomnost v obchodě riskantní.

10. Omezte jízdu po Praze a do Prahy
Důležité termíny (lékaře, lékárnu, poštu, obecní úřad atd.) si pokud možno přesuňte na jiné datum tak, abyste nemuseli příliš jezdit po Praze. Doprava po Praze bude omezená, pravděpodobně budou větší intervaly v městské hromadné dopravě. Místa, kolem kongresového centra budou hůře dostupná a prostupná..

(zdroj: Ministerstvo vnitra)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.03.2021
22:17Wall Street zkorigovala včerejší růst, pod tlakem technologie  
17:58Americké akcie zamířily dolů; při klidných výnosech a bez zásadních zpráv  
17:43Tři atraktivní akcie pana Buffetta
16:33Největší evropský výrobce čipů automobilkám radí změnu strategie
16:23Výsledky Zoom opět s opatrným výhledem  
15:45Bloomberg: Doprava vakcín představuje bezpečnostní výzvu jako v bondovce
15:42EP Infrastructure, a.s.: Povinně zveřejňovaná informace
14:13Výsledky Avast: Očekáváme mírný celkový růst (komentář analytika)  
12:29Jak správně zdaní fyzická osoba příjmy z cenných papírů za rok 2020?
12:06Exkoordinátor očkování: Babiš distribuci vakcín podřídil politice
11:46Rohlík loni zvedl obrat o 100 procent. Teď získal pět miliard korun na další růst
11:32Míra inflace v eurozóně zůstala v únoru na 0,9 procenta
11:31Prémie za růst klesnou, stromy nerostou do nebe
11:00Bulharský Eurohold kvůli nákupu bulharských aktivit ČEZ zvýší kapitál, prodá nové akcie
10:56Po růstu přichází pauza. Čína varuje před bublinou  
10:33Petr Dufek: Největší propad HDP v novodobé historii
9:20Ekonomika ČR rostla ke konci roku mezičtvrtletně rychleji
9:13Rozbřesk: Česko na cestě k rekordnímu deficitu - padají příjmy a rostou sociální výdaje
8:47Evropské akcie si po pondělní rally zřejmě vezmou ráno pauzu  
8:46Ifo: Německý autoprůmysl je optimističtější, čeká růst výroby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  0:00AutoZone Inc (02/21 Q2, Bef-mkt)
  0:00Darling Ingredients Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
  0:00Kohl's Corp (01/21 Q4, Bef-mkt)
  0:00Nordstrom Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
  0:00Target Corp (01/21 Q4, Bef-mkt)
  0:00Veeva Systems Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
  9:00CZ - HDP, q/q
  11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y