Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MS: Kostarika vs. Čína – vztah mezi HDP a úrovní fotbalu potvrzen?

MS: Kostarika vs. Čína – vztah mezi HDP a úrovní fotbalu potvrzen?

4.6.2002 12:41
Autor: 

Poněkud zavádějící vztah mezi ekonomickou a fotbalovou úrovní se dnes potvrdil v případě Kostariky a Číny. Ekonomicky vyspělejší Kostarika v dnešním ranním utkání porazila nejlidnatější stát světa s méně vyspělou ekonomikou. Nutno však dodat, že v Číně se fotbalu zatím věnuje daleko méně pozornosti než v Kostarice.

Kostarika je politicky stabilní země, která se ekonomicky a vzdělanostně téměř vyrovná České republice. Hospodářství je víceméně závislé na turistice, zemědělství a vývozu elektroniky. HDP na obyvatele činil 4 127 dolarů v roce 2000. Globální recese silně přispěla k snížení růstu reálného HDP na 1,5%, v roce 2000 a 0,5% v minulém roce (ve srovnání s tempem 8,4% v roce 1999). Další vývoj ekonomiky této země bude záviset na schopnosti vyrovnat se s fiskálním deficitem a dluhovou službou.

Naopak Čína je zaostalou ekonomikou, měřeno HDP na obyvatele (930 USD/obyvatele). Dynamika ekonomiky v poslední době je však pro někoho až zarážející. Minulý rok totiž rostl HDP navzdory světovému trendu o 7,3%. Letos by měl reálný HDP vzrůst o více než 6,8%. Státní rozpočet počítá pro tento rok s deficitem 3% HDP, utrácet se má za rozvoj infrastruktury. Dále oživit poptávku by měl i nedávný krok čínské centrální banky, která snížila úrokové sazby. Nejvíce pozitivním údajem je však export, který rostl o 14% v lednu až únoru tohoto roku, přímé zahraniční investice se také zvyšují.

Ekonomické srovnání Číny a Kostariky je srovnáním asijského tygra s velkým ekonomickým potenciálem, který se bude uvolňovat v důsledku očekávaných politických změn, a průměrné, stabilní ekonomiky, která je ve velké míře závislá na světovém trendu. Co se týká fotbalu, pro tuto chvíli vítězí Kostarika. Ekonomický vývoj však spíše signalizuje vzestup čínské kopané, a pokud nevěříme na korelaci mezi HDP a úspěchy ve hře, očekávejme lepší výsledky Číny alespoň jako důsledek růstu popularity této hry v souvislosti s pokračujícím pronikáním západních hodnot.

Radim Krejčí

Váš názor
 • ??
  4.6.2002 13:45

  OK, vzhledem k uspechu nasi 21 na ME tedy ma analogicky CR do budoucna pravdepodobne nejvetsi rustovy potencial v Evrope...
  Analytik
 • ?
  4.6.2002 13:23

  Jo, takze uz zase nejake vztahy mezi fotbalem a ekonomikou. To snad nekdo nema co delat, ze vymysli takove nesmysly. Takze podle vas je Senegalska ekonomika lepsi nez Francouzka? Japonska na stejne urovni jak Belgicka atd... Vzpamatujte se a nevymyslejte nesmysly a radsi piste o fotbale nez o takovych kravinach.... S pozdravem Anezka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data