Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Stručný přehled o historii existence MMF a o jeho hlavních aktivitách.

25.09.2000 9:38
Autor: 

Ve dnech 26.-28. září se v Praze uskuteční oficiální část výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF). Připravili jsme pro Vás stručný přehled o historii existence Mezinárodního měnového fondu a o jeho hlavních aktivitách.

MMF byl založen na konci roku 1945. Hlavním cílem této organizace je podpora mezinárodního obchodu a mezinárodní peněžní spolupráce a také snaha o stabilizaci měnových kurzů. MMF navíc napomáhá členským zemím při odstraňování deficitů platební bilance, které signalizují nerovnovážný vývoj dané ekonomiky.

Snaha o stabilizaci měnových kurzů byla spojena se vznikem Bretton-woodského systému, což byl systém pevných měnových kurzů. Každá členská země byla povinna udržovat měnový kurz ve fluktuačním pásmu +/- 1% od stanovené parity, která byla vyjádřena v amerických dolarech. Americký dolar byl sám v pevném kurzu směnitelný za zlato. Ke kolapsu Bretton-woodského systému došlo na začátku 70. let. Dolar byl dvakrát devalvován a v roce 1973 byl systém pevných měnových kurzů zrušen a nahrazen režimem volně plovoucích kurzů. Od té doby se MMF soustřeďuje na monitorování makroekonomického vývoje ve svých členských zemích. Dvakrát ročně vydává zprávu o stavu ekonomiky každé země a v případě nestability ekonomiky se MMF angažuje výrazněji, jak formou misí tak i stabilizačními půjčkami.

Činnost MMF bývá často kritizována a většina kritiků fondu vyčítá "neprůhlednost", "aroganci" a někdy také profesionální pochybení. Není sporu o tom, že MMF, stejně jako prakticky všechny soukromé i veřejné instituce, někdy neodhadne správně všechna rizika (příklad české ekonomiky v první polovině 90. let je klasickým příkladem přehnaného optimismu MMF). Jindy zase nevaruje dostatečně důrazně před hrozícími problémy (viz Thajsko v roce 1997 či naléhavé, ale neveřejné dopisy české vládě z roku 1996). Na některé vládní činitele, zvyklé na horlivé „pokyvovače“, mohou ekonomové z MMF působit arogantně, ale jejich práce je upozorňovat na problémy, ne chválit osvícené politiky.

Zosobněním všeho špatného byla pro mnoho ekonomů doporučení MMF pro Thajsko, Malajsii, Koreu a Indonésii v roce 1997. Je zajímavé, že ve všech těchto zemích (které se, pravda, řídily jen některými radami MMF) došlo k prudkému oživení a že třeba ekonomika Jižní Koreji rostla loni tempem přes 10%! Bohužel, to si již kritici MMF našli jiná témata…

Svoji činnost financuje MMF z příspěvků členských států. Příspěvky jsou stanoveny podle několika ekonomických ukazatelů (např. národního důchodu). Prostředky členským zemím jsou půjčovány v tzv. tranších po splnění podmínek stanovených fondem.

Česká republika patřila mezi zakládající členy MMF, v roce 1955 se však sama vzdala členství. Členy MMF jsme se stali opět v roce 1990.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data