Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stárnutí populace v EU: Konec Slovanů v Evropě?

Stárnutí populace v EU: Konec Slovanů v Evropě?

16.06.2006 16:07
Autor: David Marek

Od stěhování národů přestály slovanské národy ve střední Evropě četná úskalí. Bitvy s Franky, německé kolonizátory, morové rány, střídání nadvlády Rakouska, Pruska a někdy i Ruska, obě světové války i socialistické experimenty. Po překonání poslední z nástrah dějin svitla středoevropským zemím naděje v podobě členství v Evropské unii. Po začlenění do evropské integrace, o níž snil již Karel IV., ale paradoxně číhá na Slovany další velké hrozba. Jejich populace stárne a bude se výrazně ztenčovat.

V patnácti státech, které tvořily Evropskou unii před přijetím zemí střední a východní Evropy, by se měla celková populace změnit jen minimálně. Pro střední Evropu jsou ovšem demografické prognózy bez nadsázky děsivé. V České republice, Maďarsku, Polsku, Slovinsku a Slovensko v příštích letech klesne celková populace o více než osm miliónů osob. Tipněte si, kde bude relativní pokles populace nejvýraznější. Odpověď naleznete v první tabulce.

Kdyby demografická prognóza nepočítala s migrací byly by ve všech středoevropských zemích výsledky ještě o něco horší. Pokles populace je ovšem pouze jedním z výsledků demografických procesů. Dalším aspektem je stárnutí populace. Nejenže bude v Evropě méně Slovanů, ale ti, co zůstanou, budou v průměru starší. Implikace pro vývoj ekonomik jsou zřejmé. Absolutní pokles populace a její stárnutí znamenají méně pracovních sil, za jinak stejných podmínek. Absolutní výkon těchto ekonomik bude v lepším případě růst výrazně pomaleji, než nyní, v horším případě stagnovat či klesat. S tím souvisí role a význam zemí střední Evropy v Evropské unii (a tedy i vliv na rozhodování v tomto uskupení) a v globální ekonomice. Slovanským národům příliš nepomůže ani rozšíření Evropské unie na Balkán. Prognózy pro Bulharsko a Rumunsko jsou ještě děsivější. V prvním případě by měl celkový počet obyvatel klesnout o 35 procent, v druhém o 22 procent. Nad Slovany v EU se stahují mračna.

Změna struktury zbývající populace děsí odborníky na penzijní systémy. V pětici středoevropských zemí nyní na jednu osobu starší 65 let připadá pět osob v produktivní věku (15-64 let). V polovině století již bude poměr pouze jeden ku dvěma. Konkrétní změny poměrů vyjádřené mírou závislosti přináší graf níže. Jak je vidět nejhůře by na tom mělo být Slovinsko. V těsném závěsu je ovšem ČR. Sny o penzi jsou pro dnešní třicátníky spíše noční můrou.


Váš názor
 • Ve finále by to byla dobrá zpráva, kdyby se
  19.06.2006 16:39

  pokles populace týkal romů ( rozuměj cikánů ) a jiné východní pakáže, která žije parazitický způsob života.O co horší je poznání, že vymírat budou spíše Ti lepší ( rozuměj elita národa ), kteří chtějí něčeho dosáhnout a dítě je pro ně nemožné pořídit. Tito lidé budou východní území postupně opouštět a na jejich místo sem bude proudit pakáž z východu ( rozuměj grázlové z býv. sov.svazu ) a také niemandi ze západní Evropy ( rozuměj ty, kteří sem dnes jezdí provádět sex u hranic s většinou romskými ( rozuměj cikánskými ) šlapkami. Takže dokud se nezmění politika a budou vládnout komunističtí pohrobci ( rozuměj ČSSD KSČ ) nic se u nás nezmění a dnešní 30 - ti letí půjdou do důchodu v 75 letech. Za to, že 50 % populace volí Komunistické pohrobky ( viz výše) jim to ze srdce přeji. S ničím v této zemi stejně nepočítám.
  orada poisson
  • Naprostý souhlas
   19.06.2006 18:43

   V obecné rovině to tak přesně je. Pár světlých vyjímek samozřejmě potvrzuje pravidlo. Před třiceti lety bylo v našem třicetitisícovém městě zhruba 100 Romů. Dnes zhruba 2000. Slušné reprodukční schopnosti (nejenom, spousty jich ještě dorazili ze Slovače). Když jsme blbí a tolerujeme vládu, která to umožňuje, a rozdává a rozdává ...... Dobře nám tak.
   • ono donekonecna rozdavat nepude
    21.06.2006 11:41

    taky bych nezapomenul na imigraci z blizkyho vychodu a jihu (afrika) kde se populace vic nez zdvojnasobi... kazdopadne za 50 let nebude CR k poznani :-))
    jirka
 • Pěkný článek
  16.06.2006 19:29

  díky pane Marek.
  Toshi
 • slovansky narod neni Madarsko
  16.06.2006 18:35

  pane Marku... Madarsko neni slovansky narod... jen pro upresneni... spolu s finskem patri do ugrofinske vetve, ktera se zcela odlisuje od slovanske... pekna bota:-)
  stromer
  • Nene
   16.06.2006 20:23

   Věta, která zmiňuje Maďarsko se týká střední Evropy jako celku, o žádnou "botu" se nejedná. Díky za to, že se někdo tuto tragickou skutečnost odvážil pojmenovat jako velký problém a nebagatelizuje ve stylu, že je vlasně jedno, kdo zde bude žít.
   kldtrkl
  • Madarsko
   16.06.2006 19:11

   Rek bych, ze clanek se tyka stredni evropy jako takove a ten "slovansky" uvod je jen chytak na ctenare.
   cb
Aktuální komentáře
24.01.2021
15:02Project Syndicate: Nevyhnutelnost německých stimulů
9:26Víkendář: ESG vynáší, pozor na greenwashing
23.01.2021
15:12Čínský dluhový stisk Afriky
9:11Víkendář: Přichází korporátní digitální transformace
22.01.2021
22:03Zavěr týdne v USA ve znamení mírného poklesu  
18:56Moneta oznamuje ochotu jednat o převzetí Air Bank a transakci, která může vést k zásadnímu podílu PPF
18:35MONETA Money Bank, a.s: Uveřejnění vnitřní informace
17:59Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
17:15Akcie v minusu, euro odolává, dluhopisy na závěr týdne se ziskem  
17:00Mora z ČNB: Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru
16:26Rozdíl mezi americkými a evropskými akciemi
16:09Intel zatím neplánuje outsourcing výroby čipů (komentář analytika)  
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data