Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ÚOHS uložil podmínky společnosti Telefónica O2

ÚOHS uložil podmínky společnosti Telefónica O2

24.07.2006 13:06
Autor: 

Následuje tisková zpráva ÚOHS
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zastavil správní řízení vedené se společností Telefónica O2 Czech Republic, a.s., (dále jen Telefónica 02), dříve ČESKÝ TELECOM, a.s., kvůli zneužití dominantního postavení. Řízení bylo vedeno pro možné porušení národního i komunitárního práva. Zastavení správního řízení je podmíněno splněním několika opatření, jež zajišťují ochranu hospodářské soutěže a odstraňují závadný stav na trhu.

Společnost Telefónica O2 je podle rozhodnutí Úřadu povinna při poskytování velkoobchodní služby pronájmu okruhů uplatňovat nákladově orientované a věcně usměrňované ceny, jež jsou tvořeny cenou za zřízení služby a cenou za pronájem okruhu. Dále musí společnost Telefónica uzavírat o poskytování služeb pronájmu okruhů písemné smlouvy na dobu určitou či neurčitou, vždy s možností výpovědi. Všichni zákazníci mají nárok na slevu, množstevní slevy musejí být poskytovány transparentním způsobem za rovnocenných podmínek a rovnocenných okolností. Jiné než tyto množstevní slevy poskytovány nebudou.

Úřad zahájil toto správní řízení v říjnu 2003 poté, co obdržel informace od společnosti GTS NOVERA a.s. (dříve Aliatel a.s.) o tom, že soutěžitel Telefónica zneužívá svého dominantního postavení, když sjednává ceny individuálně a nabízí zvýhodněné cenové a jiné podmínky pro odebírání služby Carrier Network pouze v případě, kdy zákazník současně odebere i službu Carrier Line. Znevýhodněni tak byli soutěžitelé, kteří investovali do výstavby vlastních telekomunikačních okruhů. V září 2004 Úřad v prvním stupni rozhodl o zastavení tohoto řízení, avšak společnost GTS NOVERA podala proti tomuto rozhodnutí rozklad. Předseda Úřadu v prosinci 2005 napadané prvostupňové rozhodnutí zrušil a vrátil věc k novému projednání. Společnost Telefónica O2 poté navrhla výše uvedené závazky, které ještě v průběhu správního řízení realizovala v novém ceníků pro předmětné velkoobchodní služby platném od 1.5. 2006. Úřad vyhodnotil tyto závazky jako dostatečné k odstranění závadného stavu na relevantních trzích a správní řízení následně zastavil.

Toto správní řízení bylo posledním ze série případů, které Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vedl s někdejší společností ČESKÝ TELECOM. V celkem sedmi správních řízeních byly tomuto soutěžiteli uloženy pokuty v úhrnné výši přes 400 milionů Kč.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  3:00Čína - HDP, q/q
  3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
  3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y