Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Oteplování, nebo ochlazování; inflace, nebo deflace; hrdličky, nebo jestřábi

Oteplování, nebo ochlazování; inflace, nebo deflace; hrdličky, nebo jestřábi

18.12.2009 18:19

Média před několika dny přinesla zprávy, že nový výzkum ukazuje, že v minulosti doba ledová nastala maximálně během několika měsíců, ne let – její příčinou bylo narušení proudění v Atlantickém oceánu. Na počátku bylo podle této teorie provalením břehů ledovcového jezera Agassiz v severní Americe. Následovalo uvolnění ohromného množství vody do Atlantiku a Severního ledového oceánu, naředění slané vody sladkou a změna její průměrné teploty, která vedla k oslabení proudů vedoucích teplou vodu z rovníkové oblasti na sever a ohřívajících Evropu. Tato událost se stala před 12 800 lety a následná malá doba ledová přetrvala po 1 300 let. Podobná doba ledová by podle vědců mohla opět nastat jako následek globálního oteplování; spouštěcím mechanismem by mohlo být tání grónských ledovců*.

Výše uvedené má dostatečnou váhu samo o sobě. Mimo jiné ukazuje na to, jak ošemetné je jen natahovat trendy – svůj význam podobné trendové projekce jistě mají, ale vždy bychom si měli uvědomovat, že prudké zlomy (i opačným směrem) mohou vždy číhat za rohem. Jako ekonom také vidím úzkou paralelu mezi rozkolísaným systémem globálního klimatu a současným rozkolísaným systémem globální ekonomiky. Klima hrozí tím, že se postupné oteplování najednou prudce změní v ochlazení (čemuž budou tleskat mnozí z těch, kteří tvrdí, že se neotepluje). Globální ekonomika zase mimo jiné hrozí tím, že se současná skoro deflace časem změní v prudkou inflaci (čemuž budou tleskat ti, kteří před ní z více, či méně rozumných důvodů nyní varují). A v obou systémech se znatelně rozšiřují scénáře budoucího vývoje. Co se týče ekonomiky - pokračuje mohutná monetární i fiskální stimulace ve strachu z toho, že křehké oživení by se bez nich přehouplo v nevítanou deflační spirálu. Znatelně se také podle mého názoru přidává neochota přistoupit ke skutečné změně. Hlasitě ale zaznívají hlasy, že jde jen o zasévání budoucích problémů – tedy že v budoucnu dojde k prudkému obratu a budeme se potýkat s vysokou inflací. Možné je nyní v podstatě vše.

Bude dobré, pokud nám v úvodu zmíněná zpráva připomene, že pokud se loďka hodně rozhoupe, roste pravděpodobnost, že z ní vypadneme. Na kterou stranu je pak celkem jedno. Snahy o vyvažování by pak neměly být kamufláží toho, že jsme v první řadě loďku zbytečně rozhoupali. V ekonomických souvislostech si toto můžeme spojit například s, na intenzitě nabírající, diskuzí ohledně role centrálních bank během cyklu. Proti sobě zde stojí zhruba dva přístupy, které bych nazval „holubičky uklízečky“ a „prevenční jestřábi“. Rozdíl od minulosti je ten, že nyní již ony známé ptačí škatulky neplatí o klasické inflaci, ale o vzniku bublin. Zmíněné dilema se pak týká toho, zda bubliny nechat bez povšimnutí a pak po nich uklízet (např. Greenspan, Bernanke před krizí – tedy nechat třeba loď rozhoupat a pak vyvažovat), či se snažit jim monetární politikou zabránit (např. Roach po krizi - nerozhoupávat). A samozřejmě se objevuje střední cesta – hrdličko-jestřáb (Bernanke po krizi), která hovoří o aktivním boji proti bublinám, ovšem cestou regulace, ne monetární politikou.


*Alespoň jako poznámku pod čarou bych rád uvedl, že v hlubokém stínu diskusí o tom, zda se otepluje, či ne, zda za to můžeme, či ne, zda bychom s tím měli něco dělat …, se krčí pravá podstata problému – náš arogantně-ignorující vztah-nevztah k životnímu prostředí. Jistě: je pravdou, že vše se mění, musí se měnit i klima a že mnozí si z klimatických změn udělali pokryteckou politickou strategii a byznys. To ale nejsou argumenty pro to, abychom šmahem mávli rukou nad tím, že s klapkami na očích často žijeme stylem po nás potopa. Tím nehoruji pro asketický život poustevníků, spíše pro střední cestu, ke která máme stále povětšinou daleko.


Váš názor
 • Loďka možná nejde vyrovnat
  22.12.2009 21:24

  Loďka možná nejde vyrovnat proto, že vyjela na širé moře (globalizace). Bude tedy třeba postavit pořádnou loď (jiný finanční systém, jiný systém tvorby peněz). Nová loď bude místo vesel potřebovat asi i nový motor (přechod na jiné energie, ropa končí). No a bude třeba nová kvlifikovanější posádka(loď přece nemůže řídit člověk, jehož jedinou kvalifikací je ,že se mu podařilo obalamutit dostateřné množství lidí-politik).
  Nero
 • Diskuse se vedou o něčem jiném
  21.12.2009 10:53

  Možná, že díky všeználkovskému Hradu se u nás diskuse o tom, zda se se otepluje, či ne a zda za to můžeme, či ne, ještě trochu vedou. Ve velké většině zemí světa a prakticky ve všech významnějších mezinárodních organizacích ale mají tuto diskusi dávno za sebou. Diskuse probíhá spíš o tom, jak oteplování zastavit tak, aby to moc nestálo.
  Karel Havel
 •  
  19.12.2009 17:26

  Konečně zas jednou obhajoba 'třetí cesty' ;-)
  Kalka.
 • Mr. Soustruznik
  18.12.2009 23:19

  Váš brilantní abstraktně analytický článek,je velmi obohacujícící. Já osobně jsem rád, že žijeme v době Konečného řešení lidské otázky. Také to tak cítíte?
  Bondy
 •  
  18.12.2009 23:05

  budeme hlavne tleskat, aby nam nebyla kosa. ale jak to bude s potravou, kdo vi.. asi kazdymu do domacnsti sklenik a maly kurnik se slipkama a jedno prasatko. no kazdymu asi ne. proti zime budeme ale srdnate bojovat teplem a agonii doby ledove si budem sami prodluzovat, protoze sladka voda se diky nasemu odpadnimu teplu bude na polech vymrazovat mnohem pomaleji, takze to bude prodlouzena doba ledova. idealni stav pro drastickou redukci populace. a samozrejme spousty nasilnych nepokoju. mnozime se a pracujeme pro skvelou budoucnost, neniliz pravda. aspon se nam ty "hodnoty" v te dlouhe zime pekne zamrazi a nezkazi hlavne asi ta slavna ekonomika a penize. vydelal jsem na burze 5 miliard, co na tom, ze chleba ted stoji 3 a musim pro nej 4 dny na bezkach. bez penez ani krok z domu. to radsi prosedim 50 let u kamen a budu si je prepocitavat. co je to za napad pracovat bez penez. by si ze me soused mohl utahovat, ze delam lidstvu ostudu, ze makam zdarma. jeste by na me poslal odbory a zavrou me za zaskodnictvi. kdepak, ja radsi zmrznu, protoze se mi neurodila ani brambora, kdyz bylo v lete 1° nad nulou.
  Azb
 •  
  18.12.2009 21:09

  Pane Soustružník, tohle se vám opravdu povedlo.
  milker
  • Super!!
   18.12.2009 22:22

   Moc ďíky za příspěvek i za NEpoužití slova NICMÉNĚ.Gratuluji!!!
   Chuďas
Aktuální komentáře
15.07.2019
22:05Americké akcie v úvodu týdne přešlapovaly na místě
17:48Pro všechny, kteří hovoří o akciové bublině a skryté hyperinflaci
17:14Prahu do zeleného posunul Avast s O2, po nabídce na akvizici roste biotechnologická Galapagos  
16:51Citigroup - Uspokojivý výkop výsledkové sezóny (komentář analytika)  
16:46Daří se dluhopisům a evropským akcím. Americké indexy po datech i výsledcích zůstávají na maximech  
15:54McKinsey: Čína a světová ekonomika míří k nové rovnováze
15:42Citigroup otevírá výsledkovou sezónu amerických bank: zisk i příjmy nad odhady
14:49MMF: Růst střední a jihovýchodní Evropy dusí demografické problémy
13:30Týdenní výhled: Na slušná čínská data navážou čísla z USA, výsledková sezóna se dostává do tempa  
12:34Automobilce PSA klesl v pololetí prodej o téměř třináct procent
12:01Ján Hladký: Cesta Deutsche Bank bude dlouhá a tvrdá
11:40Ekonom Petr Dufek: Běžný účet opět v černých číslech
11:02Pozitivní úvod a pak obrat. Akcie ani euro neudržely zisky po dobrých čínských datech  
10:50Davies: Sazby v USA mohou jít dolů o více než 50 bazických bodů
10:20Běžný účet v květnu s přebytkem 11,2 mld Kč, trh čekal schodek
9:25Home Credit plánuje nabídnout akcie na burze v Hongkongu
9:17Rozbřesk: Nová čísla automobilky asi moc nepotěší
8:58PPF Financial Holdings B.V. – Home Credit B.V., company indirectly majority-owned by PPF Financial Holdings B.V., filed application to list on Hong Kong Stock Exchange
8:55Stabilizace Číny vede investory k pozitivní náladě  
8:53Home Credit Group B.V.: Home Credit B.V. - 100% subsidiary of Home Credit Group B.V. - filed application to list on Hong Kong Stock Exchange

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Empire State Manufacturing index