Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mobius: Býčímu trhu v blízké době nehrozí žádná rizika

Mobius: Býčímu trhu v blízké době nehrozí žádná rizika

05.11.2010 18:53

Optimistický scénář se může ještě poměrně dlouhou dobu vyplňovat: globální rally na akciových trzích bude pokračovat a ceny komodity půjdou „výš a výš“, uvedl investiční guru Mark Mobius a dodal, že jeho fondy, které spravují aktiva za 34 miliard dolarů jsou proto kompletně zainvestované. Za hybnou sílu dalšího růstu Mobius považuje nákup dluhopisů, který ve středu obnovila americká centrální banka.

Ze sektorového pohledu zakladatel fondu Templeton Asset Management preferuje komoditní sektor. „Komodity jsou pro nás velkým polem působnosti. Věříme v růst jejich cen a proto investujeme do producentů komodit,“ vysvětlil Mobius. Záplava likvidity, která by podle Fedu mohla za následujících 8 měsíců dosáhnout až 900 miliard dolarů podle známého čtyřiasedmdesátiletého investora nevyhnutelně povede k oslabení dolaru a rozšíří rekordní růsty cen komodit.

Geograficky Mark Mobius podle svých investičních rad tolik vyhraněn méně, jelikož soudí, že růst americké ekonomiky v důsledku stimulace bude mít pozitivní dopad i na Evropu a ostatní země. Za „světlý bod“ Mobius označil emerging markets, kde podle něho poptávka nadále roste. Díky rostoucím příjmům mohou být v těchto zemích zvláště zajímavé tituly z oblasti spotřebního zboží, upřesnil.

Názory mediálně známého investora rezonují z dnešní zprávou bankovní skupiny Citigroup, která do konce roku 2011 očekává růst globálních rozvíjejících se trhů v dolarovém vyjádření o 35 procent. Akciový index této oblasti - MSCI GEM – by tak podle nové analýzy banky měl za toto období posílit k úrovni 1500 bodů ze současných úrovních kolem 1130 bodů a valuace rozvíjejících se trhů na 13-13,5 násobek očekávaných zisků a 2,8násobek účetní hodnoty. Zdrojem růstu podle Citi také budou peníze přitékající na trhy v rámci QE2 americké centrální banky.

 

Mobius je dále značně “ bullish” také na Čínu, kde podle něho nečíhá „žádný velký problém“, a i když již ocenění tamních akcií není prý tak zajímavé jako loni, stále zdejší tituly nepouští z dohledu a fondy Templetonu prý nakupují společnosti, které expandují do méně rozvinutých oblastí čínské ekonomiky, zvláště v oblasti spotřeby. „Poptávka je zde tak silná, že v současnosti koukáme i na akcie aerolinek – odvětví, kterého bych se normálně nedotknul, kvůli nízkým ziskovým maržím,“ uvedl pro Bloomberg Mark Mobius.

Prozatím podle Mobia dochází k vyvažování přílivu kapitálu do rychle se rozvíjejících ekonomik „stovkami miliard“, kterými firmy navyšují kapitálové zásoby v rámci primárních a dalších emisí akcií, ale pokud příliv peněž bude pokračovat i v době, kdy již korporace budou získané peníze používat k nákupu aktiv, budou podle něho ceny vzhůru tlačeny „efektem sněžné koule“.

Nejhorší možný scénář proto může vést k prasknutí bubliny vzniklé příliš rychlým růstem hnaným přehnaným optimismem, upozorňuje Mobius. Jedním dechem však dodává, že nic z toho není pravděpodobné v krátkodobém časovém horizontu. „Jsem dost velkým optimistou a nevidím v blízké době žádná rizika. Tyhle věci mohou trvat roky a roky....“

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y