Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průměrná mzda v 1. čtvrtletí: nejvýraznější zvýšení za poslední tři roky

Průměrná mzda v 1. čtvrtletí: nejvýraznější zvýšení za poslední tři roky

04.06.2007 9:13
Autor: David Marek

Komentář doplněn

Průměrná hrubá mzda se v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšila o 7,8 procenta na 20.399 korun, reálně průměrná mzda stoupla o 6,2 procenta. Rychleji mzdy rostly naposledy v 1. čtvrtletí 2004. V podnikatelském sektoru mzdy rostly o 8,3 procenta, ve veřejném sektoru o 6,1 procenta. Na zrychlení tempa růstu mezd poukazovala data o výběru daní a pojistného na sociální a zdravotní pojištění.

Vývoj mezd v 1. čtvrtletí ovlivnily příznivé klimatické podmínky. Mírná zima umožnila realizovat podstatně více stavebních prací, než bývá obvyklé, a projevilo se to i na výši mezd ve stavebnictví. Průměrná mzda se v tomto sektoru meziročně zvýšila o 13,2 procenta, tedy nejvíce ze všech odvětví. Rychle mzdy rostly také v zemědělství (+10,5 procenta) a těžbě nerostných surovin (+10,3 procenta).

Nicméně počasí není hlavním faktorem za rychlým růstem mezd. Tím je růst ekonomiky. Zvýšení HDP je v podstatě součtem růstu přidaných hodnot v jednotlivých firmách (i veřejném sektoru) a dobré hospodářské výsledky zvýšily jak příjmy akcionářů a majitelů firem, tak umožnily vyšší tempo růstu mezd. Prozatím zůstává vývoj mezd v rozumných mezích. Pokud se zvýšil hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí alespoň o 5 procent, měly by jednotkové mzdové náklady nadále klesat. A vše nasvědčuje tomu, že ekonomika rostla rychleji než pětiprocentním tempem.

Rizikem z pohledu inflace je ovšem strnulost vývoje mezd. Nezřídka se stává, že požadavky na výrazné zvyšování mezd přetrvávají, i když hospodářský růst zpomalí a výsledky firem nedosahují rychlého zlepšování. V takovém případě dříve nebo později musí firmy sáhnout ke zvýšení cen své produkce, což není nic jiného než inflace.

Za celý letošní rok počítáme se zvýšením průměrné mzdy o 8,5 procenta, reálně by se měla průměrná mzdy zvýšil o 5,9 procenta.

Analýzu s grafikou si můžete stáhnout ve formátu pdf ZDE v části "Flash Analýzy" v záložce "Národní mzdy".


Váš názor
  • nízká mzda
    04.06.2007 11:34

    Dobrý den, mně přijde, že průměrná mzda roste příliš vysokým tempem, ekonomika si to nemůže dovolit. Všichni na to doplatíme!
    camambert
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data