Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance: Přepsaná minulost … a to dost!

Platební bilance: Přepsaná minulost … a to dost!

07.06.2007 10:47
Autor: David Marek

Běžný účet platební bilance dosáhl v 1. čtvrtletí letošního roku přebytku 13,4 miliardy korun. Důležitější je ale patrně změna metodiky, kterou se počítá platební bilance. Nová metodika byla uplatněna na data za poslední tři roky a výrazně změnila data za toto období. Žít s ekonomickými statistikami není jednoduché, revize a metodické změny někdy zkrátka přepíší historii ze dne ba den. Kolik že byl schodek běžného účtu loni? Dosud jsme si mysleli že 4,2 procenta HDP. Ale prý je to jen 3,1 procenta HDP. A aby život nebyl tak fádní, přidejme ještě dnešní revizi dat o HDP.

V čem změny spočívají? V počítání zahraničního obchodu. Dosud byla data o vývozu a dovozu zboží stejná v každoměsíční statistice ČSÚ a platební bilanci. Nyní je tomu jinak. Do platební bilance se počítá vývoz a dovoz zboží bez ceny za dopravu na státní hranici, zatímco v zahraničním obchodu, který každý měsíc zveřejňuje ČSÚ, je vývoz i dovoz včetně dopravy. Logicky se vyjmutí dopravy z hodnoty vývozu a dovozu muselo promítnout do bilance služeb. Ovšem nikoli ve stejné míře, a tak se celková data běžného účtu měnila. A výrazně.

Revize sahá do roku 2004. V onom roce byl podle původních dat schodek běžného účtu 167 miliard korun (6,0 procent HDP), nová data říkají, že schodek dosáhl jen 147 miliard korun (5,2 procenta HDP). V roce 2005 činil schodek původně 77 miliard (2,6 procenta HDP), nyní je to 49 miliard (2,0 procenta HDP). A konečně loni schodek dosahoval 135 miliard (4,2 procenta HDP) a po revizi již jen 100 miliard (3,1 procenta HDP).

V prvních třech měsících letošního roku pokračoval příznivý vývoj zahraničního obchodu a bilance služeb, v jehož pozadí stojí solidní hospodářský růst u našich hlavních obchodních partnerů a příznivé cenové podmínky (klesající cen dovozu a rostoucí ceny vývozu). Výkonová bilance (zboží+služby) dosáhla přebytku 47 miliard, tedy o miliard vyššího než loni v 1. čtvrtletí. Bilance výnosů zatížená dividendami a reinvestovanými zisky skončila s deficitem 31 miliard, tj. o 10 miliard více než loni. Na celoroční bázi činil v 1. kvartálu schodek běžného účtu 3,2 procenta HDP (s použitím našeho odhadu HDP).

Finanční účet vykazuje odliv kapitálu ve výši 14,5 miliardy korun. Příliv přímých zahraničních investic (30 miliard korun), nedokázal vyvážit odliv portfoliových investic a odliv kapitálu prostřednictvím bankovních operací.

Za celý letošní rok očekáváme schodek běžného účtu mezi 110 a 120 miliardami korun (3,1-3,4 procenta HDP).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
easyJet PLC (09/19 Q4)
Home Depot Inc/The (10/19 Q3, Bef-mkt)
Kohl's Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
TransDigm Group Inc (09/19 Q4, Bef-mkt)
12:45Medtronic PLC (10/19 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb