Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Demisí nevyhrožuji, sestavit rozpočet s deficitem pod 3 % HDP je samozřejmost

Kalousek: Demisí nevyhrožuji, sestavit rozpočet s deficitem pod 3 % HDP je samozřejmost

29.6.2007 9:36

Demisí nevyhrožuji, sestavit rozpočet s deficitem pod 3 % HDP je samozřejmý axiom, říká ministr financí Miroslav Kalousek v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny v reakci na včerejší titulky v tisku (více ZDE). „Překvapilo mě, že tisk píše – Kalousek hrozí demisí,“ řekl Kalousek. „Já tím nevyhrožuji. Sestavit rozpočet s deficitem pod tři procenta HDP je samozřejmý axiom. Tak hovořila celá koalice, když skládala vládu.“

Každý rozpočet je podle něj sice poznamenán určitou zátěží z minulosti, ale je především odrazem toho, kdo vládne. „Je to výsostně politický dokument. Když nepůjde sestavit reformní rozpočet, pak to nebude vládnutí, ale politické potácení,“ uvedl.

Kalousek nyní analyzuje a kvantifikuje podklad, který dostal od ODS. „Samozřejmě už teď se dá říct, že výrazné snižování daní, tedy příjmové strany rozpočtu znamená nutnost stejně výrazného snížení výdajů,“ řekl ministr. Jen snížení korporátních daní by podle představ ODS znamenalo výpadek příjmů ve výši 16 mld. , uvedl Kalousek. V případě fyzických osob by se výpadek podle něj mohl vyšplhat k desítkám miliard.

Žádné návrhy na rozpočtové škrty, kromě zrušení některých výjimek z placení daní, Kalousek prý od expertů ODS nemá. „Technicky je pochopitelně možné sestavit rozpočet s deficitem pod tře procenta a vyhovět přitom požadavkům ODS,“ uvedl s tím, že to je jen čistě hypoteticky a že nic takového nenavrhuje.

„Třeba ve Fondu dopravy je pětatřicet miliard korun, na dorovnání přímých plateb zemědělcům rozpočet počítá s devíti miliardami. To jsou sumy, které by případný výpadek daní nahradily,“ vysvětlil Kalousek. „Ministři si prostě budou muset uvědomit, že vždy je něco za něco. Mandatorní výdaje už zkracovat nelze, to vyžaduje změnu zákonů, a na to už není čas,“ řekl. Masivně škrtat se podle něj dají i jiné výdaje, ale za cenu toho, že by klesla kvalita veřejných služeb.


Váš názor
 • škrtat
  29.6.2007 14:53

  u sebe, danit si i poslanecké náhrady a výhody a nám ty daně snížit, já vám nechci stále víc a víc přispívat !!! Jinak Ti přeji příjemný seskok Tebou vybranými padáky.
  milan brno
  • Škrtat
   1.7.2007 9:24

   ......od morálních odpadlíků nelze čekat nic šlechetného. Počínaje omezením imunity a konče tak samozřejmou záležitostí jako jsou daně. V našem "postkomunistlandu" je ovšem vše možné, kromě snahy o rovnoprávnost. Veškerá nerovnoprávnost v našem "postkomunistlandu" počala tzv. "Sametovou revolucí"!!!!! Jeden příklad za všechny,který vystihuje "Jaksíkovskou" dobu až do současnosti. Pan Havel nechtěl- neměl totiž vůli vytřídit "nahnilá jablka"od "nezkažených"a způsobil tím absolutní nerovnováhu morálky v této společnosti na hodně dlouhou dobu!!!! Toto si zřejmě "západní"pozorovatelé neuvědomují,protože jinak by se panu Havlovi nemohlo dostávati toliko neuvědomělého uznání. Celý život je totiž o morálce a svědomí jednotlivce - nikoliv o vírách či stranách, které rozlévají jenom krev nevinných. G.Nepolsky
   • Georg Nepolsky
    1.7.2007 12:59

    Havla si vůbec neber do huby.Co si udělal ty chytráku?Držel hubu a krok s komunisty.Havel je jeden s mála co na tento tvořící se rádoby kapitalistický bordel podle komunistických měřítek upozorňoval už vlády Klause.Havel i přes možné chyby plynoucí z jeho humanistického srdce je jeden z mála Čechů,co si absolutorium zaslouží.Což si uvědomují nejen západní pozorovatelé.Proboha neházej takového člověka do pytle s Kalouskem a podobnými parchanty.Nemluvě o tom,že president ČR je z podstaty ústavy diplomat bez zákonodárných pravomocí.
    Velkamedvědice
 • ..škrtat
  29.6.2007 10:06

  ...tak už konečně začněte škrtat ve výdajích a můžete mít dokonce i přebytek...
  Z.
Aktuální komentáře
23.6.2018
12:22Víkendář: Blíží se možný zlomový bod v uprchlické krizi
6:35ČEZ po nejdelší valné hromadě v historii vyplatí dividendu 33 korun na akcii. Obměna dozorčí rady
22.6.2018
22:03Trump přidusil dnešní rally další hrozbou cel
18:15Ropný cyklus se bude točit dál, trend je v rukou nových technologií
17:29Více ropy a nová cla. Závěr týdne není nudný, euro klesá  
17:26Pegas s Kofolou PX do zeleného nevytáhly, výhružka Trumpa posílá automobilky níže  
17:20Co říká Pax Romana o dnešním světě
17:20Technická analýza: Eurodolar otestoval významný support, eurokoruna rezistenci
17:05Nová Trumpova hrozba: Zavedeme 20 % clo na všechna auta z EU
16:53ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe
15:34TOMA, a.s. - zpráva z Valné hromady červen 2018
14:54Dohoda OPEC: Produkce ropy stoupne jen mírně. Cena roste svižně už teď
14:40Technická analýza: Bod zlomu: V hlavní roli OPEC+
14:15Obuvnická firma Prabos rozšiřuje svou výrobu na Ukrajinu
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu
10:56Dopoledne se daří euru i koruně. OPEC jedná o produkci, cla zůstávají hrozbou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data