Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Demisí nevyhrožuji, sestavit rozpočet s deficitem pod 3 % HDP je samozřejmost

Kalousek: Demisí nevyhrožuji, sestavit rozpočet s deficitem pod 3 % HDP je samozřejmost

29.6.2007 9:36

Demisí nevyhrožuji, sestavit rozpočet s deficitem pod 3 % HDP je samozřejmý axiom, říká ministr financí Miroslav Kalousek v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny v reakci na včerejší titulky v tisku (více ZDE). „Překvapilo mě, že tisk píše – Kalousek hrozí demisí,“ řekl Kalousek. „Já tím nevyhrožuji. Sestavit rozpočet s deficitem pod tři procenta HDP je samozřejmý axiom. Tak hovořila celá koalice, když skládala vládu.“

Každý rozpočet je podle něj sice poznamenán určitou zátěží z minulosti, ale je především odrazem toho, kdo vládne. „Je to výsostně politický dokument. Když nepůjde sestavit reformní rozpočet, pak to nebude vládnutí, ale politické potácení,“ uvedl.

Kalousek nyní analyzuje a kvantifikuje podklad, který dostal od ODS. „Samozřejmě už teď se dá říct, že výrazné snižování daní, tedy příjmové strany rozpočtu znamená nutnost stejně výrazného snížení výdajů,“ řekl ministr. Jen snížení korporátních daní by podle představ ODS znamenalo výpadek příjmů ve výši 16 mld. , uvedl Kalousek. V případě fyzických osob by se výpadek podle něj mohl vyšplhat k desítkám miliard.

Žádné návrhy na rozpočtové škrty, kromě zrušení některých výjimek z placení daní, Kalousek prý od expertů ODS nemá. „Technicky je pochopitelně možné sestavit rozpočet s deficitem pod tře procenta a vyhovět přitom požadavkům ODS,“ uvedl s tím, že to je jen čistě hypoteticky a že nic takového nenavrhuje.

„Třeba ve Fondu dopravy je pětatřicet miliard korun, na dorovnání přímých plateb zemědělcům rozpočet počítá s devíti miliardami. To jsou sumy, které by případný výpadek daní nahradily,“ vysvětlil Kalousek. „Ministři si prostě budou muset uvědomit, že vždy je něco za něco. Mandatorní výdaje už zkracovat nelze, to vyžaduje změnu zákonů, a na to už není čas,“ řekl. Masivně škrtat se podle něj dají i jiné výdaje, ale za cenu toho, že by klesla kvalita veřejných služeb.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • škrtat
  29.6.2007 14:53

  u sebe, danit si i poslanecké náhrady a výhody a nám ty daně snížit, já vám nechci stále víc a víc přispívat !!! Jinak Ti přeji příjemný seskok Tebou vybranými padáky.
  milan brno
  • Škrtat
   1.7.2007 9:24

   ......od morálních odpadlíků nelze čekat nic šlechetného. Počínaje omezením imunity a konče tak samozřejmou záležitostí jako jsou daně. V našem "postkomunistlandu" je ovšem vše možné, kromě snahy o rovnoprávnost. Veškerá nerovnoprávnost v našem "postkomunistlandu" počala tzv. "Sametovou revolucí"!!!!! Jeden příklad za všechny,který vystihuje "Jaksíkovskou" dobu až do současnosti. Pan Havel nechtěl- neměl totiž vůli vytřídit "nahnilá jablka"od "nezkažených"a způsobil tím absolutní nerovnováhu morálky v této společnosti na hodně dlouhou dobu!!!! Toto si zřejmě "západní"pozorovatelé neuvědomují,protože jinak by se panu Havlovi nemohlo dostávati toliko neuvědomělého uznání. Celý život je totiž o morálce a svědomí jednotlivce - nikoliv o vírách či stranách, které rozlévají jenom krev nevinných. G.Nepolsky
   • Georg Nepolsky
    1.7.2007 12:59

    Havla si vůbec neber do huby.Co si udělal ty chytráku?Držel hubu a krok s komunisty.Havel je jeden s mála co na tento tvořící se rádoby kapitalistický bordel podle komunistických měřítek upozorňoval už vlády Klause.Havel i přes možné chyby plynoucí z jeho humanistického srdce je jeden z mála Čechů,co si absolutorium zaslouží.Což si uvědomují nejen západní pozorovatelé.Proboha neházej takového člověka do pytle s Kalouskem a podobnými parchanty.Nemluvě o tom,že president ČR je z podstaty ústavy diplomat bez zákonodárných pravomocí.
    Velkamedvědice
 • ..škrtat
  29.6.2007 10:06

  ...tak už konečně začněte škrtat ve výdajích a můžete mít dokonce i přebytek...
  Z.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data