Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: ODS má dvě varianty změn daní, strop na pojištění odkládat nebude

ČTK: ODS má dvě varianty změn daní, strop na pojištění odkládat nebude

17.7.2007 17:44
Autor: ČTK

Praha 17. července (ČTK) - Občanští demokraté dosud nemají zcela jasno v tom, jak by podle nich měla vypadat vládní reforma daní. Expertní skupina ODS připravila dvě varianty daňových změn. Obě počítají se snížením daně z příjmu na 19 procent pro firmy i zaměstnance. Vládní návrh devítiprocentní snížené sazby daně z přidané hodnoty přitom zachovávají. Návrhy se ale liší ve způsobu výpočtu daní a v tom, jak rychle by daně snižovaly. ČTK to dnes řekl poslanec Michal Doktor, který daňový tým ODS vede.

"Nadále platí obě dvě varianty. Obě mají stejnou váhu. Povedou se o nich ještě jednání," řekl Doktor. Rozpočtové i sociální dopady obou modelů již zná, protože dnes od ministerstva financí převzal podrobné propočty obou variant. Oproti vládní předloze obě snižují daně pro zaměstnance i podniky o zhruba dvě procenta.

Kromě první varianty, která počítá se snížením daní od začátku příštího roku, ale ODS pracuje ještě s návrhem, který změny rozkládá do dvou kroků v roce 2008 a 2010. Druhý model je vládnímu návrhu bližší také v tom, že daň z příjmu fyzických osob vypočítává z takzvané superhrubé mzdy, která zahrnuje i sociální a zdravotní pojištění. Zatímco cílový efekt obou variant je podle Doktora stejný, dvoukroková varianta by podle něj způsobila výrazně menší výpadek příjmů v rozpočtu.

Jasné podle Doktora je, že ODS nebude v rámci daňových úprav měnit vládní záměr na stanovení stropu odvodů na sociální a zdravotní pojištění pro lidi s nadprůměrnými příjmy. Odklad tohoto kroku měl v rozpočtu částečně nahradit ztráty, které by přineslo snížení daní z příjmu na 19 procent v příštím roce. Vedení ODS se ale proti tomuto způsobu rozpočtového šetření postavilo. "Vzhledem k vyjádření členů výkonné rady, je nemožné dále uvažovat s variantou odkladu zastropování sociálního a zdravotního pojištění," řekl dnes Doktor. Sám prý odklad nenavrhoval, a nemá proto s tímto závěrem problém.

Propočty daňových návrhů ODS nyní podle Doktora dostanou ekonomičtí ministři a členové expertního týmu ODS. Připojí se k nim také návrhy sociální a zdravotní skupiny ODS. Konkrétní jednání s koaličními partnery ale podle Doktora začnou až v srpnu.

Sněmovna se má pozměňovacími návrhy k reformě zabývat od 14. srpna. Pozice nejsilnější vládní strany přitom do poslední chvíle zřejmě nebude úplně jasná. "Myslím, že v tom čase zhruba tří týdnů uzraje definitivně návrh v ODS, ale nechci předjímat," řekl Doktor. ODS podle něj do jednání může jít s dvěma návrhy, ale i s jedním.

Dosavadní vládní návrh počítá u zaměstnanců sice s patnáctiprocentní sazbou, ale ze superhrubé mzdy, tedy mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na pojistné. Skutečné zdanění by v takovém případě činilo zhruba 23 procent. Firmám chce kabinet snížit daně na 19 procent až od roku 2010.


Váš názor
  • jsem zvědav
    18.7.2007 8:17

    když budu muset platit daně i z toho co nedostanu a nemohu ovlivnit ( odvod zaměstnavatele, tzv. daň z daně ), tak jestli si ti "daňoví experti" začnou sami zdaňovat své nezdaněné "paušály na všecho" ????
    milan brno
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data