Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: ODS má dvě varianty změn daní, strop na pojištění odkládat nebude

ČTK: ODS má dvě varianty změn daní, strop na pojištění odkládat nebude

17.7.2007 17:44
Autor: ČTK

Praha 17. července (ČTK) - Občanští demokraté dosud nemají zcela jasno v tom, jak by podle nich měla vypadat vládní reforma daní. Expertní skupina ODS připravila dvě varianty daňových změn. Obě počítají se snížením daně z příjmu na 19 procent pro firmy i zaměstnance. Vládní návrh devítiprocentní snížené sazby daně z přidané hodnoty přitom zachovávají. Návrhy se ale liší ve způsobu výpočtu daní a v tom, jak rychle by daně snižovaly. ČTK to dnes řekl poslanec Michal Doktor, který daňový tým ODS vede.

"Nadále platí obě dvě varianty. Obě mají stejnou váhu. Povedou se o nich ještě jednání," řekl Doktor. Rozpočtové i sociální dopady obou modelů již zná, protože dnes od ministerstva financí převzal podrobné propočty obou variant. Oproti vládní předloze obě snižují daně pro zaměstnance i podniky o zhruba dvě procenta.

Kromě první varianty, která počítá se snížením daní od začátku příštího roku, ale ODS pracuje ještě s návrhem, který změny rozkládá do dvou kroků v roce 2008 a 2010. Druhý model je vládnímu návrhu bližší také v tom, že daň z příjmu fyzických osob vypočítává z takzvané superhrubé mzdy, která zahrnuje i sociální a zdravotní pojištění. Zatímco cílový efekt obou variant je podle Doktora stejný, dvoukroková varianta by podle něj způsobila výrazně menší výpadek příjmů v rozpočtu.

Jasné podle Doktora je, že ODS nebude v rámci daňových úprav měnit vládní záměr na stanovení stropu odvodů na sociální a zdravotní pojištění pro lidi s nadprůměrnými příjmy. Odklad tohoto kroku měl v rozpočtu částečně nahradit ztráty, které by přineslo snížení daní z příjmu na 19 procent v příštím roce. Vedení ODS se ale proti tomuto způsobu rozpočtového šetření postavilo. "Vzhledem k vyjádření členů výkonné rady, je nemožné dále uvažovat s variantou odkladu zastropování sociálního a zdravotního pojištění," řekl dnes Doktor. Sám prý odklad nenavrhoval, a nemá proto s tímto závěrem problém.

Propočty daňových návrhů ODS nyní podle Doktora dostanou ekonomičtí ministři a členové expertního týmu ODS. Připojí se k nim také návrhy sociální a zdravotní skupiny ODS. Konkrétní jednání s koaličními partnery ale podle Doktora začnou až v srpnu.

Sněmovna se má pozměňovacími návrhy k reformě zabývat od 14. srpna. Pozice nejsilnější vládní strany přitom do poslední chvíle zřejmě nebude úplně jasná. "Myslím, že v tom čase zhruba tří týdnů uzraje definitivně návrh v ODS, ale nechci předjímat," řekl Doktor. ODS podle něj do jednání může jít s dvěma návrhy, ale i s jedním.

Dosavadní vládní návrh počítá u zaměstnanců sice s patnáctiprocentní sazbou, ale ze superhrubé mzdy, tedy mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na pojistné. Skutečné zdanění by v takovém případě činilo zhruba 23 procent. Firmám chce kabinet snížit daně na 19 procent až od roku 2010.


Váš názor
  • jsem zvědav
    18.7.2007 8:17

    když budu muset platit daně i z toho co nedostanu a nemohu ovlivnit ( odvod zaměstnavatele, tzv. daň z daně ), tak jestli si ti "daňoví experti" začnou sami zdaňovat své nezdaněné "paušály na všecho" ????
    milan brno
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y