Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie a rostoucí cena ropy

Akcie a rostoucí cena ropy

22.10.2007 12:30

Další rekord u cen ropy byl dosažen minulý týden. V souvislosti se současným výročím krachu akciových trhů v roce 1987 není bez zajímavosti, že od té doby měly hlavní indexy ve Spojených státech průměrný roční výnos (CAGR) na úrovni 8-9 %, ceny ropy rostly za toto období ročně průměrně o necelých 8 %. Cílem akciového investora by pak v souvislosti s pohybem cen ropy mělo být odhadnout, nakolik takový růst ovlivní ekonomiku a akciový trh jako celek a jeho segmenty – jednotlivá odvětví.

Základní mechanismus funguje tak, že rostoucí ceny ropy (respektive to, nakolik se skutečně promítnou do konečné ceny paliv) mohou snížit růst ekonomiky přes nabídkovou stranu (rostoucí náklady produkce) i přes stranu poptávkovou (investiční a spotřebitelská důvěra, nižší reálná residuální kupní síla, možná reakce centrální banky v podobě zvýšení úrokových měr …). Význam cen ropy dokazuje např. to, že téměř všechny recese ve Spojených státech od druhé světové války byly předcházeny jejich výrazným růstem. Podotknout ovšem nutno také to, že to byly většinou nabídkové šoky (problémy s dodávkami/těžbou ropy), ne cenový růst ropy zapříčiněný rostoucí poptávkou, jak to do značné míry vidíme dnes (a významnou roli dnes hraje i pokles energetické náročnosti).

Akciový trh obvykle reaguje na růst cen ropy negativně, soudě podle dat ale tato reakce není dlouhodobě silná. Např. podle studie The Stock Market Reaction to Oil Price Changes od Sridhara Gogineniho tato citlivost byla v USA v období 1983 – 2005 na úrovni 0,2% poklesu trhu při 10% růstu ceny ropy. Jasné důkazy o tom, že trh reaguje stejným mechanismem i na pokles ceny ropy, už ale nejsou. Tj. je tu určitá asymetrie a nemůžeme s takovou jistotou čekat růst trhu vyvolaný poklesem ceny ropy (tento vztah nás ale možná nemusí v současné době trápit).

Významné je pak to, že trh reaguje obvykle s výrazně vyšší citlivostí na růst ceny ropy, která je spojena s hrozbou ozbrojeného konfliktu, či významným problémům s dodávkami (včetně regulace jejího množství OPEC). Možná tak má význam si pohyb ceny ropy rozdělit do tří oblastí – krátkodobý fundamentální výkyv, dlouhodobý fundamentální trend a krátkodobější spekulativní tlaky. Pokud se ceny ropy pohybuje díky poslednímu, nemusí se akcioví investoři vzrušovat tak, jako v prvním případě. Velký otazník je pak u toho, jaký dlouhodobý trend je zabudován v cenách akcií (ropné futures toho moc o dlouhodobému trendu neřeknou).

Druhou oblastí úvah je vliv růstu ceny ropy na jednotlivá odvětví. Na trhu obchodované firmy lze rozdělit na: (i) těžící a prodávající ropu a její deriváty (tzv. oil majors, jako je BP, RD Shell, atd.; a menší firmy), (ii) odvětvích na ropě silně závislé a (iii) odvětví na ní málo závislé. První skupina těží z rostoucích cen ropy, celkový efekt je ale dán i tím, jak se vyvíjí rafinérské marže (jak se cena ropy promítne do konečných cen paliv). Do druhé skupiny patří zejména výroba elektrické energie, chemický a gumárenský průmysl, letecká doprava, pozemní doprava a těžební průmysl. Do poslední skupiny patří zejména pojišťovny, telekomunikační firmy, zdravotnictví, velkoobchodní a maloobchodní prodej.

Že akcie druhé skupiny jsou skutečně více závislé na ceně ropy asi nepřekvapí, zajímavou výjimkou jsou ale producenti elektrické energie a těžební firmy. Přestože ropa u nich představuje významný vstup (hovořím teď o trzích ve Spojených státech), jejich akcie jsou obvykle méně sensitivní na růst její ceny, než odvětví, kde ropa nepředstavuje významný vstup. I u těchto málo ropu využívajících odvětvích se ale projevuje negativní efekt její rostoucí ceny. To dokumentuje význam zmiňovaných poptávkových faktorů (menší poptávka po jejich produktech díky větším výdajům za ropné deriváty).

Na rostoucí ceny ropy se ale není nutno dívat jen negativně. Tím nemyslím, že bychom se měli nechat ukolébat tím, že se prozatím vždy našly další rezervy, že technologie umožňuje stále sofistikovanější způsob těžby, atd. Šeřit ropou musíme a nic jiného nás nedonutí v širším měřítku šetřit, než rostoucí cena toho, co má být šetřeno. Navíc její rostoucí ceny posílají do oblasti ziskovosti projekty alternativních energetických zdrojů, mnoho z nich obnovitelných (včetně zdánlivě exotických projektů jakými jsou např. tažní draci pro nákladní lodě). Že by toto byl ten pravý přínos ropných spekulantů lidstvu?


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m