Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vždy to tak pěkně jako u Generali nefunguje …

Vždy to tak pěkně jako u Generali nefunguje …

29.10.2007 15:50

Již několik týdnů jsou média plná „nervózních investorů“, věčných kontrariánů, kteří předpovídají celosvětové krize, i optimistů, kteří věří, že se vše rychle dá nějak samo do pořádku. Každý si pro zábavu vybere, co mu sedí.

Souběžně s tím se ale neustále odehrává to, o čem trh a investování ve svém jádru skutečně je – příběhy jednotlivých firem. Jednou z nejvýznamnějších oblastí (alespoň z hlediska investic) jsou pak příběhy firem pod tlakem akcionářských aktivistů. Dalším z jejich cílů se před několika dny stala Generali. Algebris Investments – hedge fond z UK, u ní požaduje zejména významné změny v corporate governance - tj. zejména změny ve strukturách managementu (má např. dva CEO) a způsobu jejich odměny (je prý násobně vyšší, než u konkurence a málo navázaná na výkon). Možná trochu překvapivá byla reakce managementu Generali – ten údajně vítá tuto aktivitu a těší se na diskuse se zástupci fondu Algebris.

Akcionářský aktivismus – koupě minoritního balíku akcií a snaha o změny ve společnosti, má delší tradici ve Spojených státech, kde některé fondy i přímo spolupracují, dělají ročně seznam firem vhodných jako cíl pro jejich aktivní přístup a na něm pak spolupracují. V rigidní Evropě pak bude asi mít podobná činnost ještě větší potenciál – příkladem může být právě italská Generali, která si užívala relativně přátelské (míněno na výkon tolik netlačícího) institucionální prostředí charakteristické pro starou Evropu (včetně vysoké míry provázanosti politiky s firmou a její provázanosti s dalšími velkými společnostmi).

Akcie Generali na výše uvedené reagovaly silně pozitivně; zprávy o aktivismu zaměřeném na konkrétní firmu jsou skutečně nejednou doprovázeny znatelně pohybem její ceny. Ad hoc pozorování z poslední doby by dokonce mohlo svádět k tomu automaticky považovat zprávu o aktivismu za téměř automatické doporučení k nákupu (alespoň pro krátkodobý výdělek). Není tomu ale bohužel tak. Pokud bych měl totiž v krátkosti shrnout závěry studií zaměřujících se na dlouhodobější výsledky korporátního aktivismu, bude to vypadat následovně:

1.Cílem aktivistů jsou většinou velké firmy s velkým podílem institucionálních investorů a v těchto se jim skutečně většinou daří do určité míry změnit systém vedení a kontroly. Dokonce se zdá, že v tomto ohledu úspěšnost aktivistů postupně časem roste.

2.Jediným kvantifikovatelnějším výsledkem, kterého je soustavněji dosahováno na základě aktivismu, jsou ale divestice, či výraznější restrukturalizace. Vliv na výši ziskovosti a zejména na cenu akcie je ale podle dostupných dat velmi nejednoznačný. Závěr studií zabývajících se tímto tématem je daleko od konstatování: „aktivismus = vyšší cena akcie“.

Jedním ze známých zástupců aktivistů je např. CalPERS (the California Public Employees Retirement System) a na jeho úspěšnost byla tudíž také zaměřena velká část pozornosti investorů. Nicméně i tento ukazuje, že neplatí to, že akcie, která je cílem aktivistů, je automaticky dobrou investicí. Nutno si v souvislosti s tím uvědomit, že aktivismus může být i negativním faktorem. V principu by manageři fondů neměli být ve srovnání s managementem firem lépe vybaveni na to, maximalizovat jejich hodnotu – jejich role jako aktivistů roste v podstatě pouze s tím, jak se odlišují zájmy managementu a vlastníků firem. Může tak nastat situace, kdy návrhy fondů nenesou moc potenciálu ke zlepšení, nicméně neustále odvádějí pozornost managementu (extrémem je forma greenmailingu).

Nelze tedy říci více, než že zprávy o aktivismu u konkrétní firmy mohou být dobrým spouštěcím mechanismem – jejich akcie jistě dostávají do zorného pole více investorů. Je ale potřeba analyzovat (i) jak chce aktivista dosáhnout svého (pouhé návrhy na valné hromadě, či přímé vyjednávání s managementem …) a (ii) co vlastně požaduje. Zde jde spektrum od změn ve vedení až po konkrétní restrukturalizační kroky, jako jsou divestice, či naopak tlak na akvizice, změna kapitálové struktury (obvykle vyšší dluh a výplata hotovosti akcionářům), apod. Zejména na tomto druhém konci spektra pak můžeme obvykle čekat nejvyšší potenciál zvýšení hodnoty firmy.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
8:58Evropské trhy by mohly otevřít v zeleném, jak Praha?  
8:46Ostrý start ve futures na bitcoin: Růst až o 25 %, nucené pauzy v obchodech
6:30Co se stane, když se bitcoin zhroutí?

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data