Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vždy to tak pěkně jako u Generali nefunguje …

Vždy to tak pěkně jako u Generali nefunguje …

29.10.2007 15:50

Již několik týdnů jsou média plná „nervózních investorů“, věčných kontrariánů, kteří předpovídají celosvětové krize, i optimistů, kteří věří, že se vše rychle dá nějak samo do pořádku. Každý si pro zábavu vybere, co mu sedí.

Souběžně s tím se ale neustále odehrává to, o čem trh a investování ve svém jádru skutečně je – příběhy jednotlivých firem. Jednou z nejvýznamnějších oblastí (alespoň z hlediska investic) jsou pak příběhy firem pod tlakem akcionářských aktivistů. Dalším z jejich cílů se před několika dny stala Generali. Algebris Investments – hedge fond z UK, u ní požaduje zejména významné změny v corporate governance - tj. zejména změny ve strukturách managementu (má např. dva CEO) a způsobu jejich odměny (je prý násobně vyšší, než u konkurence a málo navázaná na výkon). Možná trochu překvapivá byla reakce managementu Generali – ten údajně vítá tuto aktivitu a těší se na diskuse se zástupci fondu Algebris.

Akcionářský aktivismus – koupě minoritního balíku akcií a snaha o změny ve společnosti, má delší tradici ve Spojených státech, kde některé fondy i přímo spolupracují, dělají ročně seznam firem vhodných jako cíl pro jejich aktivní přístup a na něm pak spolupracují. V rigidní Evropě pak bude asi mít podobná činnost ještě větší potenciál – příkladem může být právě italská Generali, která si užívala relativně přátelské (míněno na výkon tolik netlačícího) institucionální prostředí charakteristické pro starou Evropu (včetně vysoké míry provázanosti politiky s firmou a její provázanosti s dalšími velkými společnostmi).

Akcie Generali na výše uvedené reagovaly silně pozitivně; zprávy o aktivismu zaměřeném na konkrétní firmu jsou skutečně nejednou doprovázeny znatelně pohybem její ceny. Ad hoc pozorování z poslední doby by dokonce mohlo svádět k tomu automaticky považovat zprávu o aktivismu za téměř automatické doporučení k nákupu (alespoň pro krátkodobý výdělek). Není tomu ale bohužel tak. Pokud bych měl totiž v krátkosti shrnout závěry studií zaměřujících se na dlouhodobější výsledky korporátního aktivismu, bude to vypadat následovně:

1.Cílem aktivistů jsou většinou velké firmy s velkým podílem institucionálních investorů a v těchto se jim skutečně většinou daří do určité míry změnit systém vedení a kontroly. Dokonce se zdá, že v tomto ohledu úspěšnost aktivistů postupně časem roste.

2.Jediným kvantifikovatelnějším výsledkem, kterého je soustavněji dosahováno na základě aktivismu, jsou ale divestice, či výraznější restrukturalizace. Vliv na výši ziskovosti a zejména na cenu akcie je ale podle dostupných dat velmi nejednoznačný. Závěr studií zabývajících se tímto tématem je daleko od konstatování: „aktivismus = vyšší cena akcie“.

Jedním ze známých zástupců aktivistů je např. CalPERS (the California Public Employees Retirement System) a na jeho úspěšnost byla tudíž také zaměřena velká část pozornosti investorů. Nicméně i tento ukazuje, že neplatí to, že akcie, která je cílem aktivistů, je automaticky dobrou investicí. Nutno si v souvislosti s tím uvědomit, že aktivismus může být i negativním faktorem. V principu by manageři fondů neměli být ve srovnání s managementem firem lépe vybaveni na to, maximalizovat jejich hodnotu – jejich role jako aktivistů roste v podstatě pouze s tím, jak se odlišují zájmy managementu a vlastníků firem. Může tak nastat situace, kdy návrhy fondů nenesou moc potenciálu ke zlepšení, nicméně neustále odvádějí pozornost managementu (extrémem je forma greenmailingu).

Nelze tedy říci více, než že zprávy o aktivismu u konkrétní firmy mohou být dobrým spouštěcím mechanismem – jejich akcie jistě dostávají do zorného pole více investorů. Je ale potřeba analyzovat (i) jak chce aktivista dosáhnout svého (pouhé návrhy na valné hromadě, či přímé vyjednávání s managementem …) a (ii) co vlastně požaduje. Zde jde spektrum od změn ve vedení až po konkrétní restrukturalizační kroky, jako jsou divestice, či naopak tlak na akvizice, změna kapitálové struktury (obvykle vyšší dluh a výplata hotovosti akcionářům), apod. Zejména na tomto druhém konci spektra pak můžeme obvykle čekat nejvyšší potenciál zvýšení hodnoty firmy.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba