Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Klaus vyzval k hájení českých zájmů

ČTK: Klaus vyzval k hájení českých zájmů

29.10.2007 13:37
Autor: ČTK

Praha - Čeští politici by měli ve vztahu k Rakousku přátelsky, ale rezolutně vysvětlovat, že Česko jadernou energetiku potřebuje. V projevu při příležitosti výročí vzniku Československa to dnes na Pražském hradě řekl prezident Václav Klaus. Směrem k některým politickým kruhům v Německu je pak podle něj třeba čelit snahám o opakované nastolování otázek poválečného uspořádání střední Evropy. 

Prezident sice projev věnoval hlavně mezinárodním vztahům, předtím ale řekl, že zakotvení v domácím prostředí je nenahraditelné. Varoval před "prázdným vlastenčením", ale také před "stejně prázdným kosmopolitismem".

Hovořil mimo jiné o vztahu s USA i aktuálním tématu případného umístění amerického radaru na českém území. "Je v našem vlastním zájmu o toto spojenectví usilovat a dávat mu konkrétní náplň. Příkladem může být naše dnešní debata o americké radarové základně na našem území," uvedl. Jde podle něj o to najít vhodný "tmel" česko-amerického spojenectví. "Zamýšlíme se přitom nad tím, kde jsou - i nás se dotýkající - hrozby současného světa. Obojí si musíme u nás doma zcela otevřeně 'vyříkat', neboť u nikoho nesmí zůstat pachuť manipulace či absence dialogu," řekl v této souvislosti.

Mluvil opět také o Evropě a EU. Přechod od dominance národních struktur ke strukturám nadnárodním znamená podle něj změnu. Nejde podle něj o "zcela samozřejmou etapu na cestě co největšího prohlubování demokracie". Evropa byla, je a bude nejpřirozenějším kulturně-civilizačním zázemím ČR, uvedl mimo jiné Klaus, který se dlouhodobě netají tím, že k některým aspektům nynější podoby a tempa evropské integrace má výhrady. 

Další rovinu mezinárodních vazeb českého státu tvoří podle prezidenta vztahy s jinými světovými velmocemi, jako jsou Čína, Indie, Rusko a další země, které rychle zvyšují svůj význam. Podle Klause by byla chyba podceňovat jejich rozvoj. "Hledejme proto cesty jak vztahy s těmito zeměmi posilovat a jak přitom prosazovat naše zájmy a jak uplatňovat námi zastávané hodnoty, aniž by utrpělo jedno či druhé," poznamenal.

Předtím, než hovořil o Evropě a vztahu s USA a dalšími státy, ale prezident zdůraznil roli vztahů se sousedními zeměmi. Dnes jsou podle něj velmi dobré a je to považováno za samozřejmost, ačkoli v dlouhodobém historickém kontextu jde o něco unikátního. Příkladné a skutečně nadstandardní jsou vztahy se Slovenskem a tradičně pevné a přátelské vztahy s Polskem, uvedl.

Přesto vidí dva problémy. "Jsou jimi nesouhlas našeho jižního souseda s naší jadernou energetikou a opakující se nastolování otázek poválečného uspořádání střední Evropy v nikoli nevýznamných politických kruzích u našeho souseda západního," prohlásil. V souvislosti s druhým uvedeným problémem poznamenal, že v historii všech zemí se staly "pěkné i nepěkné věci". Také v české historii jsou podle něj "věci, na které můžeme být s odstupem času hrdí, i věci, které se nikdy stát neměly". "Víme ale i to, že historie je a musí zůstat historií," dodal.

K problematice jaderné energetiky a rakouským výhradám k ní uvedl, že Česká republika může elektřinu vyrábět jen s těmi zdroji, které má k dispozici a které jsou pro ni ekonomicky únosné. "Jaderná energetika mezi ně patří," soudí Klaus, který se bude příští rok ucházet o znovuzvolení českým prezidentem.

Téma jaderné energetiky v uplynulých týdnech vyvolávalo napětí ve vládní koalici. Někteří poslanci ODS nejsou totiž spokojeni s tím, že se kabinet na přání Strany zelených zavázal výstavbu dalších jaderných bloků zmrazit. Sociální demokraté debatu o energetice otevřeli i ve sněmovně. Poslance ODS ale nakonec uspokojilo usnesení, podle nějž má kabinet dolní komoře do konce příštího roku předložit novou energetickou koncepci.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC