Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance v listopadu: Běžný účet nad bodem mrazu

Platební bilance v listopadu: Běžný účet nad bodem mrazu

18.1.2008 10:27
Autor: David Marek

Běžný účet se po několika měsících opět vynořil ze záporných čísel a dosáhl mírného přebytku 1,2 miliardy korun, když kladné saldo zahraničního obchodu a bilance služeb převážily nad odlivem z bilance výnosů.

Listopadové údaje plně potvrzují základní tendenci vývoje platební bilance: na jedné straně se zvyšuje přebytek zahraničního obchodu i kladné saldo bilance služeb, na straně druhé se prohlubuje odliv dividend a reinvestované zisky. Naštěstí se loni otočil poměr v bilanci výnosů a větší část tvoří pouze virtuální odliv prostředků v podobě reinvestic a nikoli skutečný odliv prostředků v podobě dividend.

Finanční účet platební bilance dosáhl přebytku 4,3 miliardy korun. Příliv přímých zahraničních investic činil 12,1 miliardy korun, z toho ovšem více než 90 procent činí reinvestované zisky zahraničních investorů vytvořené jejich podnikatelskými aktivitami v ČR. V rámci portfoliových investic do ČR přitekl kapitál v objemu 6,7 miliardy korun. Podílely se na tom především obchody s dluhopisy.

Celoroční deficit běžného účtu se v loňském roce patrně opět snížil pod 100miliardovou hranici. Do hry v loňském roce výrazně zasáhl kurz koruny, resp. vývoj dovozních a vývozních cen. Kvůli posilování kurzu po většinu roku klesaly dovozní ceny, zatímco ceny vývozu mírně stoupaly. Tyto cenové pohyby zlepšily saldo zahraničního obchodu o více než 50 miliard korun. V podstatě jde o typický vývoj po J-křivce: posilování kurzu měny v první fázi vylepšuje saldo běžného účtu, nadměrné posílení kurzu ovšem negativně ovlivňuje konkurenceschopnost domácích firem a může vést ke zhoršování vnější nerovnováhy.

V relaci k HDP by měl schodek běžného účtu v loňském roce klesnout na 2,8 procenta z předloňských 3,1 procenta. Vnější nerovnováha by tak měla být dostatečně vzdálena prahu citlivosti finančních trhů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba