Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jen tak se nechat unášet …

Jen tak se nechat unášet …

21.1.2008 15:40

Tento týden zveřejní své výsledky množství blue chips, mezi nimi Bank of America, Wachovia Corp, Apple eBay, Motorola, AT&T, UTX, ConocoPhillips a Caterpillar. Rozjíždí se tak naplno další období zveřejňování čtvrtletních zisků, tentokrát okořeněné balancováním na hraně recese ve Spojených státech, nervozitou a rozkolísaností trhů. Obvykle přehnaný důraz na čtvrtletní čísla tak bude ještě silnější, jak se z nich investoři budou snažit vyčíst vedle budoucnosti firmy samotné i známky hovořící pro/proti recesi.

Se zveřejňováním výsledků je přitom spojeno mnoho rituálů a jevů, jeden z nejvíce zarážejících a zároveň dlouhodobě přetrvávajících (nejen v USA) je tzv. drift cen akcií po zveřejnění překvapivých výsledků (někdy nazývaný SUE efekt). Tímto driftem se myslí to, že cena akcie obvykle pokračuje v pohybu stejným směrem, jakým „překvapily“ zisky. Tento drift je tak ideální pro spekulace, kdy v podstatě stačí si počkat na překvapení (respektive velké SUE – „standardizované“ překvapení) a využít momentum akcie – samotný drift může trvat až rok.

Jedním z vysvětlením tohoto jevu je malá počáteční reakce investorů na nové zprávy – jen postupné odrážení informací v ceně akcií. Tomu by odpovídalo i to, že tento drift je obvykle menší (i) u firem s velkým podílem institucionálních investorů, (ii) s velkým počtem zkušených analytiků sledujících její akcie a (iii) u velkých firem. Pokud bychom tedy měli pokušení si „zadriftovat“ – zaspekulovat si na dlouhodobější růst po pozitivním, či pokles po negativním překvapení ohledně zisků, hodí se k tomu menší společnosti, méně analyticky pokryté. Tedy např. ne ty, které jsou uváděna v úvodu.

Dále je třeba počítat s tím, že významnou roli hraje to, jak „překvapí“ ostatní položky finančních výkazů a výhled společnosti. Studie např. jednoznačně potvrzují intuitivní předpoklad, že drift je vyšší, pokud stejným směrem jako zisky překvapí i tržby společnosti. A co se týče rozdílu mezi očekávanými a vykázanými zisky stojí za to upozornit na existenci tzv. whisper forecasts – neoficiálních předpovědí. Podle některých (např. „Whisper Forecasts of Quarterly Earnings per Share“; Bagnol, Beneish, Watts) tyto hrají na trhu významnou roli, jejich relevance stoupá a jsou v průměru kvalitnější než oficiální konsenzy. Za tyto whisper forecasts jsou považovány všechny odhady, zveřejňované zejména na blogových stránkách, v novinách, apod (tj. jejich původ je od čistého vycucání si z prstu až po možné insider informace). Je tedy rozdíl, s čím vlastně vykázaná čísla poměřovat – jak měřit „překvapení“.

Máme tu každopádně jev, který je dobře zdokumentovaný, zdá se že přesto přetrvává a implikuje výnosnou strategii. Přes jeho persistenci ale nelze spoléhat na to, že driftovat se dá na každé akcii, i když splňuje výše uvedená kritéria (menší firmy, ne moc pokryté, které překvapily nejen zisky …). Nelze zapomínat na vztah výnos-riziko, kdy dodatečné výnosy z využívání driftu mohou dost dobře přesně odrážet rizika spojená s touto „arbitrážní“ strategií.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data