Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Zadluženost českých domácností je zatím nízká a bezpečná

ČNB: Zadluženost českých domácností je zatím nízká a bezpečná

10.6.2008 16:10
Autor: ČTK

Celkové zadlužení českých domácností je ve srovnání se západoevropskými zeměmi stále nízké a nachází se na bezpečné úrovni. Uvádí to Zpráva o finanční stabilitě za rok 2007, kterou dnes zveřejnila Česká národní banka. Poměr celkového dluhu k disponibilním příjmům domácností se loni zvýšil na 47 procent oproti 40 procentům v roce 2006. Například ve Velké Británii podíl dluhu na disponibilním příjmu domácností převyšuje 170 procent, v USA 120 procent, v Irsku 130 procent, v Dánsku nebo Nizozemsku dokonce 200 procent.

Současná krize na světových trzích podle ČNB tuzemský bankovní sektor neohrozí a podle guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy má dokonce pro ČR pozitivní dopad. "A to je očekávané zpřísnění úvěrových podmínek na tuzemské trhu. Existovaly náznaky přehřívání trhu a bylo by to tedy pro nás užitečné," uvedl guvernér. Banky již postupně podle ČNB zpřísňují poskytování úvěrů developerům, živnostníkům a některé úvěry na bydlení.

Celkově podle člena bankovní rady Roberta Holmana došlo loni k posílení finanční stability. "Dopady úvěrové krize byly omezené a jsou předpoklady pro další posílení stability v dalších letech. Domácí finanční systém je v současnosti robustní a měl by být schopen odolat i poměrně výrazným šokům," uvedl.

Rostoucí míra zadlužení je podle centrální banky rovněž doprovázena snižováním míry úspor domácností, která v roce 2007 dosáhla nejnižší hodnoty za posledních deset let. "Tento trend byl ovlivněn očekávaným růstem příjmů domácností v souvislosti s procesem reálné konvergence, snadnějším přístupem k úvěrům, nízkými úrokovými sazbami v posledních letech, růstem cen nemovitostí a také stárnutím populace," uvedla ČNB.

Zadlužení Čechů se každý rok zvyšuje přibližně o třetinu a loni překonalo hranici 800 miliard korun. Úvěry lidí u bankovních institucí dosáhly na konci minulého roku 680 miliard korun, z toho úvěry na bydlení tvořily 510 miliard korun a spotřebitelské úvěry 170 miliard korun. "Dalších téměř 150 miliard korun dluží domácnosti nebankovním institucím," uvedla ČNB.

I když nelze české domácnosti považovat celkově podle centrální banky za předlužené, rizikem mohou být úvěry pro nízkopříjmové domácnosti. Dosud je podle zprávy ohrožovaly především spotřebitelské úvěry a neschopnost je splácet. Novým rizikem je nyní změna fixací u hypoték. Ty v současnosti banky nabízejí stávajícím klientům mnohem vyšší než před třemi roky a měsíční splátku hypotéky tak prodražují až o tisícikoruny.

Hypoteční úvěr čerpá podle údajů ČNB asi 13 procent domácností. Polovina všech domácností má čisté měsíční peněžní příjmy nižší než 20.000 korun, zatímco u domácností s hypotékou je to 27.000 ," uvedla zpráva.

Podle ČNB analýzy v současnosti ukazují, že českému bankovnímu sektoru nehrozí vznik podobné hypoteční krize jako v USA. "K tomu napomáhá vyšší nutná bonita dlužníka, tradiční způsob fixace úrokových sazeb...a zejména dobré zajištění hypotečních úvěrů nemovitostmi," uvedla zpráva. Podíl špatných úvěrů na celkovém objemu úvěrů loni činil 2,7 procenta a meziročně se snížil o téměř jeden procentní bod. U hypoték byl tento poměr dokonce jen 1,2 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data